Renáta Šťastná: V učebnicích jsou jen placatá data, mé knížky stojí na vzpomínkách a fotkách

2.11.2018
Andrea Cerqueirová
Další fotky

Máte ráda vzpomínky a předměty, které připomínají dětství. Jak vznikl nápad na realizaci knihy Vzpomínkomat?
Kamarád a kytarista Honza Paulík, který se mnou jezdí po besedách, říká, že zná Renátu Šťastnou hlavně jako autorku fejetonů a povídek, která najednou vylezla se Vzpomínkomatem, což je výpravná až encyklopedická kniha. Došlo k tomu tak, že předloni jsem měla na starost stránky Starý páky, což je retro svět na jednom místě. Albatrosu se projekt líbil a přišel s nápadem vytvořit knížku, tak jsem se do toho pustila. Původně měla být složená z příspěvků na webu, jenže to byly jen popisné informace, nakonec jsem ji tedy napsala jako vlastní vzpomínky.

Fronty na toaletní papír, prací prášek i mýdlo. Vítejte v socialistické drogerii

Na co jste vzpomínala?
Na všechno možné, dokonce jsem si vzpomněla i na věci, které mě provázely životem, když mi byly tři nebo čtyři roky. Vždycky jsem ráda fotila, takže jsem měla plno fotek. V knížce vzpomínám na školku, školu, pionýrské tábory, spartakiádu… Pak se mi vybavilo další a další. Vzpomínky jsem shromažďovala i díky setkání se spolužáky, jeden si vzpomněl na to, druhý na ono. Knížka nemá nic společného s politikou ani to není žádné uplakané vzpomínání. Je to prostě o tom, na chvíli se zastavit a zavzpomínat si tak, aby člověk neupadl do nějakého smutku. Já mám vlastně samé pěkné vzpomínky, třeba když jsem žila v Jičíně, byla jsem členkou literárního spolku.

Nová kniha o Řepích zmiňuje i neprávem pozapomenuté rodáky ze slavné odbojové skupiny Tří králů

Jak na knížku reagují čtenáři?
Ohlasy jsou vesměs kladné, jen jeden pán mě upozornil na chybu v popisce u fotky, což se může stát. V dotisku jsme to opravili. Když jezdím po besedách, starší lidi říkají, že si u knížky příjemně zavzpomínali, pro mladší je zase zajímavá tím, že to je retro, které nepamatují. Také jsem dostala dotaz, bez jakého starého předmětu si nedokážu představit kuchyň. Je to naprosto běžná věc – starý hliníkový lis na česnek.

Kniha je podepsaná Renáta Šťastná a kolektiv…
Někteří lidé mi tam přispěli svými příběhy, čímž je kniha obohacena, zásluhu nemohu upřít ani Starým pákám, které tam jsou samozřejmě uvedené, neboť z nich vzešel prvotní impuls. Mnoho lidí také reagovalo na výzvu, uvedenou právě na jejich webových stránkách, přišlo mnoho fotek i předmětů. Velké poděkování patří Jitce Lenkové, která má zvláštní dar, že ať jde kamkoli, vždy na něco narazí a hned ví, že se to někde využije. Narazila třeba na tašku starých fotografií, které následně roztřídila na místopisné, ze svatby nebo vojenské, všechno naskenovala a naposílala mi. Všechny fotky se do Vzpomínkomatu nevešly a byla by škoda tento úžasný materiál nevyužít. A tak se začala rodit myšlenka na sepsání další knížky s názvem Retro/Republika.

Kaňky a piják. Za „totáče“ bývalo plnicí pero luxus. Psaní číňanem si děti musely zasloužit

A kvůli ní jsme se především sešly. Zanedlouho už bude na pultech obchodů. Co o ní můžete prozradit?
Vychází ke 100. výročí vzniku Československa, vydává ji nakladatelství AOS Publishing a výhradním distributorem je Kosmas. Jsou to vzpomínky a zajímavosti od roku 1918 do 2018, rozdělené do kapitol. Knížka navazuje na Vzpomínkomat. Samozřejmě nejsem až taková pamětnice, navíc si myslím, že Šťastné bylo už dost, takže tam mám fotky svých předků, třeba už z roku 1928, ale většina dalších je právě z nálezu Jitky Lenkové. Nechtěla jsem, aby například kapitole o městech dominovala Praha, z které zmiňuju třeba to, že ve vršovickém Edenu kdysi býval zábavní park, proto jsem věnovala prostor dalším městům a vesnicím. A protože je výročí Československa, mám tam i vzpomínku na Bratislavu.

FOTO: Renáta Štastná knížky

Renáta Štastná knížky - All-focusRenáta Štastná knížky - All-focusRenáta Štastná knížky - All-focusRenáta Štastná knížky - All-focusRenáta Štastná knížky - RR obalka
Další fotky
Renáta Štastná knížky - All-focusRenáta Štastná knížky - All-focusRenáta Štastná knížky - All-focusRenáta Štastná knížky - All-focusRenáta Štastná knížky - All-focusRenáta Štastná knížky - All-focus

Co menší města?
K dispozici jsem měla balík fotek, z kterého jsem vycházela. V knize jsou zajímavosti z Tábora nebo Jihlavy. A taky z Karlových Varů, kde jsou vzpomínky na kolonády a jednotlivé prameny nebo grandhotel Pupp. Mám tam i svůj zamilovaný Jičín, ke kterému mám srdečný vztah, neboť jsem tam tři roky žila.

Luxus „za totáče“. Štiplavé krepsilonky jsou černou můrou dodnes

Jsou v knize i vzpomínky na osobnosti?
Ano, například na Aťku Janouškovou, která mi přislíbila, že knihu 12. listopadu pokřtí. Byla u nás ve Velkých Přílepech na besedě a ze Vzpomínkomatu byla nadšená. Další, na koho vzpomínám, je Václav Zahradník, někdejší dirigent Orchestru Československé televize nebo spisovatel Adolf Branald, na kterého vzpomíná jeho dcera. Je tam i povídání s nejstarším kadeřníkem z Manětína – devadesátiletým Zdeňkem Šubrtem, vzpomínka na Olgu Havlovou nebo pátera Anastáze Opaska, Jana Semelková vzpomíná na první hlasatelku Jarmilu Šusterovou Horčičkovou. Kniha obsahuje i další kapitoly, třeba o tunelu Blanka nebo o povodních. Jitka Lenková tam má úžasné pojednání o osudových osmičkových výročích, přičemž začíná již rokem 888. Kniha obsahuje i to, jak jsme slavili různá výročí, třeba První máj.

Obchody nebyly jako dnes. Mléko v lahvi nebo sáčku chutnalo jinak a všeho jsme si víc vážili…

Vsadila jste na vyprávění, nikoli nezáživná historická data…
Určitě, tím dostává historie úplně jiný rozměr. Data z učebnic jsou příliš placatá. Právě obrázky jsou důležité pro dokreslení tehdejšího života, obzvlášť pro dnešní mládež, která zná historii pouze z vyprávění.Nepřehlédněte