Že mám ráda prověřené a osvědčené postupy a nejraději hledám mezi kamarádkami a známými, jsem říkala už několikrát. Stejně tak mám ráda listovat knihami, zápisníky a lexikony. Snad dnešní skromné rady pomohou i vám.
Alkohol
Pokud na tomto hesle spočine zálibně oko některého z čtenářů, bude zklamán. Návod na domácí výrobu alkoholu autor tají i před nejbližšími příbuznými a přáteli. Alkohol nemusí být v domácnosti vždy jen příčinu sporů a hádek, může nám mnohdy posloužit k věcem a činnostem sice méně zajímavým, rozhodně však daleko prospěšnějším. Můžeme jej s úspěchem použít například k čištění jantaru, postříbřených kovů a zlata. I v té nejšetrnější rodině ukápne občas kapka alkoholu jinam, než kam by měla. Upustíme od starého předpisu, který dodnes propagují alkoholici, že totiž skvrny od alkoholu je nejlepší ihned slízat. Čerstvé skvrny vyčistíme vlažným lihem, starší pak kysličníkem.
Banán
Toto jižní ovoce milují zejména děti. Pokud starostlivá matka chce, aby nakoupené banány vydržely déle, nikdy je neukládá v trsu, ale oddělí je od sebe a uloží tak, aby se navzájem nedotýkaly. Jsou-li banány ještě zelené, počká s jejich rozdělením, až zežloutnou. Slupky z banánu můžete použít k čištění obuvi. Skvrny odstraníme vypíráním peroxidem vodíku rozředěným vodou 1:1 a ještě mokré vystavíme na slunce, aby proschly. Podle potřeby postup opakujeme.
Celuloid
Potřebujeme-li slepit celuloid, opustíme všechny moderní lepidla a vrátíme se k receptu našich babiček. Jednu stranu celuloidu potřeme kyselinou solnou, oba díly přiložíme k sobě a zatížíme. Stejným způsobem můžeme použít i kyselinu octovou. V obou případech však musíme dát pozor, aby se nám kyselina nedostala mimo lepené místo.
Čokoláda
Čokoláda je více než dobře známa všem, a proto se omezíme jen na návod, jak čistit skvrny, které se dají touto sladkou pochoutkou velmi snadno způsobit. Čerstvé skvrny od čokolády (a také kakaa) proplachujeme čistou vodou bez přídavku pracího prostředku. Starší skvrny změkčíme nejprve glycerinem, potom přepereme v saponátové lázni a dobře vymácháme. Pro ženy milující změnu přinášíme několik dalších způsobů:
- skvrnu potřeme 90% lihem, do něhož jsme přidali pár kapek čpavku, a po chvíli vypereme,
- na skvrnu přiložíme savý papír a třeme studenou vodou. Savý papír podle potřeby vyměňujeme,
- syntetické látky nejlépe vyčistí voda s citrónovou šťávou,
- čerstvé skvrny na látkách vytřeme mokrým hadříkem se solí,
- na bílých látkách odstraní skvrny nejlépe čistá voda s trochou čpavku,
- na velmi staré a zatvrzelé skvrny použijeme směs žloutku a glycerinu.
Dehet
Dehet je látka podobná asfaltu, který (především v letních měsících) dokáže nadělat skvrny nejen na automobilech, ale také na oděvech. Jak na ně?
- nejprve seškrábneme nahřátým nožem vrstvu asfaltu. Pak skvrnu změkčíme tukem, máslem, stolním olejem, sádlem nebo vazelínou) a dočistíme ji tetrachlórem, benzolem, sirouhlíkem nebo trilenem na silném savém papíru, který raději několikrát vyměníme. Čistící prostředek nanášíme na skvrnu hadříkem, jímž znečištění vytíráme. Samozřejmě tak, aby se skvrna nezvětšovala,
- skvrnu nejprve změkčíme tukem, potom tupým nožem nebo lžičkou přebytečnou vrstvu odstraníme. V řadě případů jde zbylou vrstvu (například z ponožek) vyprat běžným způsobem,
- ze syntetických látek odstraníme asfaltové skvrny benzínem,
- z obuvi skvrny smyjeme kartáčkem a mýdlem.
Pro náročné čtenáře přidáváme ještě jeden způsob: skvrnu od dehtu namažeme po obou stranách sádlem a pak ji vypíráme střídavě terpentýnem a teplou vodou, popřípadě ještě organickým rozpouštědlem.
Éter
Éter je tak prchavá kapalina, že vám postačí prozradit jen to, že čistí skvrny od potu a tuku.
V šestém pokračování se můžete těšit na další vychytávky, rady, tipy a zajímavosti. Takže se podíváme třeba na fazole, granáty, hedvábí, chladničku, jíl a kapustu. Možná, že jsou některé pojmy pro dnešní mladší generaci tak trochu historické, ale není od věci se čas od času ohlédnout a podívat, jak se co dělalo dřív. Mnohé rady jsou totiž využitelné napříč generacemi…