Retro podle abecedy 7: Lak na vlasy nejen na vlasy. Na rámy obrazů pivo. Jak si pomáhali lidé tehdy? Pojďme to vyzkoušet

28.10.2019
Renáta Šťastná
Další fotky

Už to znáte, i dnešní rady jsou tak trochu nadčasové, takže hospodyňky, zbystřete! I když vznikly v roce 1980, jistě je rádi a často využijeme i dnes. Vždycky totiž můžeme objevit něco nového.

Lak na vlasy

Lak na vlasy z látek odstraní aceton, ale pozor – ne každá látka se s acetonem snese. Daleko lepší je – zvláště u sametu a manšestru – použít čistý benzín a po dokonalém zaschnutí potřít skvrnu ještě kašičkou z Azuru (nebo jiného pracího prášku – pozn. red.). Po zaschnutí látku důkladně vykartáčujeme.

Retro podle abecedy 6: Proč a jak jíst fazole? Jak se správně starat o chladničku? Dnes podobně jako v minulém století

Mařinka vonná

Další z rostlin, která bude pro většinu čtenářů třeba neznámá. Pokud tento svůj nedostatek odstraní, získají výborné koření k přípravě bowle a do osvěžujících nápojů, mohou je též přidat do sladkých jídel, ovocných kaší a různých salátů i pečiva, kterým dodá nezvyklou a pikantní příchuť i vůni.

Knihu vzpomínek Retro/ Republika pokřtili Aťka Janoušková, Václav Žmolík a Slávek Boura

Nikl

Niklové předměty nejsou v naší domácnosti tak časté, proto si o nich povíme jen to nejstručnější. Omýváme je horkou vodou a ihned do sucha vytíráme. Skvrny z niklu čistíme křídou nebo kašičkou z křídy a lihu, popřípadě můžeme použít i stolní olej smíchaný s cigaretovým popelem. Na hadřík však nesmíme příliš tlačit, mohli bychom poškodit hladký a často i leštěný povrch předmětu.

Retro podle abecedy 5: Že s čokoládou bývá často kříž? Když víme jak na to, poradit si s ní je hračka. Neseme další várku zajímavostí z minulého století

Obrazy

Výběr obrazů a jejich rozmístění v bytě prozrazuje leccos o vkusu či nevkusu majitele a na to bychom neměli nikdy zapomínat. Nesnažíme se mít doma samé „mistry“, ale obrazy, které nám něco říkají, kterým rozumíme a s nimiž je nám příjemně. Několik rad:

 • Obrazy na stěnu v novostavbách a vlhkých bytech zavěšujeme tak, aby mezi nimi a stěnou mohl proudit vzduch. Stačí například přilepit na zadní stranu obrazu kulaté korkové odřezky nebo plátky korkové zátky o síle 5 až 10 milimetrů.
 • Zasklené obrazy čistíme hadříkem smočeným v Okeně či jiných vhodných přípravcích. Dbáme však na to, aby tekutina nevnikla mezi sklo a vlastní obraz.
 • Nezasklené obrazy pravidelně zbavujeme prachu, můžeme je také přečistit cibulí nebo opatrně omýt slabou mýdlovou vodou, zvláště olejomalby.
 • Pozlacené rámy přetíráme vlažným odvarem z cibule, pak opláchneme a vytřeme do sucha. Můžeme je také očistit hadříkem navlhčeným benzínem nebo roztokem saponátu s malou příměsí octa.
 • Znečištění od much omyjeme pivem nebo napůl překrojenou cibulí.
 • Velmi účinné je vyčistit rámy hadříkem namočeným v lihu, potom je osvěžit bílkem ušlehaným se solí, a nakonec dokonale vysušit a vyleštit měkkým hadříkem.

Provoní prádlo, odežene potravinové moly, pomůže od rýmy a masu dá správnou chuť

Pelyněk

Používáme jej přes jeho hořkou chuť ke konzervaci zeleniny, ke kořenění octa i některých, hlavně tučných jídel, dále při přípravě vermutů a některých likérů.

 • Větvička pelyňku zapálená na lopatce dezinfikuje obydlí a odpuzuje hmyz, navíc vydává docela příjemnou vůni.
 • Uloženému šatstvu, kožešinám a prádlu prospěje, když je po vyčištění posypeme tlučeným sušeným pelyňkem.
 • Silný odvar z pelyňku, jímž omyjeme stěny a parkety, odpudí různé skryté nevítané hosty.
 • Na čistění leštěného nábytku si připravíme směs z trochy pelyňku, který necháváme několik dnů vyluhovat v terpentýnu, pak procedíme a měkkým klůckem (hadřík – pozn. red.) smočeným v této směsi vytíráme především zásuvky skříní. Nakonec vytřeme do sucha flanelem.
 • Pokud si v létě před vycházkou omyjeme ruce a obličej pelyňkovým odvarem, znechutíme hmyz natolik, že si nás ani nevšimne.

FOTO: Malý domácí lexikon 7

Malý domácí lexikon 7 - 2_fixírkaMalý domácí lexikon 7 - 3_lak na vlasyMalý domácí lexikon 7 - 4_lak na vlasyMalý domácí lexikon 7 - 3_1_sametMalý domácí lexikon 7 - 3_2_manšestr
Další fotky
Malý domácí lexikon 7 - 5_mařinka vonnáMalý domácí lexikon 7 - 6_mařinka vonnáMalý domácí lexikon 7 - 7_1_niklMalý domácí lexikon 7 - 7_niklMalý domácí lexikon 7 - 8_starý niklMalý domácí lexikon 7 - 9_obrazMalý domácí lexikon 7 - 10_obrazyMalý domácí lexikon 7 - 11_pelyněkMalý domácí lexikon 7 - 12_pelyněkMalý domácí lexikon 7 - Uncooked rice in a wooden spoon . Selective focusMalý domácí lexikon 7 - 14_rýže

Rýže

Rýže vařením značně nabývá na objemu, a proto připravujeme vždy jen takové množství, které dokážeme sníst. Aby se nám rýže nepřivařila, dáváme na 1 objemový díl rýže na 1 a ½ až 2 díly vody. Správně uvařená rýže obsahuje pro organismus důležité množství vitamínu B2. Pomocí rýže můžeme odstranit také vlhkost ze soli – stačí jí přidat několik zrnek do slánky a sůl bude vždy suchá.

A na co se můžete těšit v osmém pokračování? Tak například na sádlo, šalvěj, povíme si něco o tapetách, umyvadlech a vanách a zakončíme zeleninou. A v desátém díle začneme zase od začátku abecedy. Stále na co se těšit! Těšte se na další rady, které jsou využitelné napříč generacemi…

 Nepřehlédněte