• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Revoluční vynález z Brna odhalí chlamydie za pár minut

    Brněnští vědci vyvinuli revoluční přístroj pro rychlou detekci chlamydií. Výsledek testu má být znám během několika minut. Technologie má potenciál změnit diagnostiku pohlavně přenosných nemocí.

    Brněnští vědci z Masarykovy univerzity vyvinuli unikátní diagnostický přístroj, který by mohl změnit způsob detekce chlamydiové infekce. Zařízení, na němž pracovali téměř deset let, slibuje rychlou a citlivou analýzu vzorků.

    Hlavním mozkem za tímto objevem je Karel Lacina, který nyní zakládá spin-off společnost ACTOSens s.r.o., aby přivedl svůj vynález na trh. Cílem je dokončit vývoj, certifikovat přístroj a jednat s potenciálními investory.

    Princip fungování přístroje je založen na měření změn elektrochemického signálu v závislosti na přítomnosti chlamydií ve vzorku. Stačí aplikovat vzorek moči na testovací proužek a během několika minut přístroj poskytne digitální výsledek. Kromě samotné detekce infekce dokáže určit i její intenzitu.

    Zajímavostí je, že technologii lze upravit i pro detekci dalších pohlavně přenosných nemocí či jiných infekčních onemocnění. V současnosti se však tým soustředí na validaci testu na chlamydie v reálných podmínkách mimo laboratoř.

    Vývoj přístroje byl podpořen Přírodovědeckou fakultou MUNI a Centrem pro transfer technologií univerzity. Nedávno projekt získal i finanční podporu od inovační agentury JIC, která umožní testování na reálných vzorcích. Cílem je ověřit funkčnost přístroje na přibližně 60 klinických vzorcích a získat data pro jeho certifikaci a uvedení na trh.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte