• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Řidiči v Ústeckém kraji se budou moct prokázat eDokladem

  3.4.2024
  Simona Knotková

  Motoristé v Ústeckém kraji se mohou policii od 1. dubna prokázat eDokladem.

  Policie má k dispozici systém na načítání elektronických dokladů totožnosti, zatím je ve zkušebním režimu. V ostrém provozu ho budou mít policisté k dispozici od 1. července. Na kontroly řidičů se hlídky zaměřovaly v poslední době hlavně o Velikonocích, kdy zastavili přes 1800 aut. Při dopravní kontrole v Teplicích to řekl mluvčí policie Kamil Marek.

  „Člověk si načte aplikaci s eDokladem a potom vyjede fotka a základní údaje i s podpisem,“ popsal systém policista Jindřich Krupička. „Nicméně, pokud se chcete prokazovat, tak to děláte přes QR kód, a to je to, co vás bude identifikovat,“ doplnil Krupička. Při kontrole si tak policista v případě předložení elektronického dokladu totožnosti načte QR kód z aplikace kontrolovaného člověka a ověří si, zda opravdu jde o dotyčnou osobu. Lidé se mohou prokazovat i sobě navzájem, například v případě dopravní nehody, kdy je třeba sepsat formulář pro pojišťovnu.

  Po načtení kódu policistou přes bezpečnou mobilní aplikaci se v aplikaci kontrolovaného zobrazí dotaz, zda souhlasí s poskytnutím informací. Pokud kontrolu odmítne, musí policie jeho totožnost ověřit jiným způsobem. Lze ji tak třeba ověřit nadiktováním jména, příjmení a data narození. Policista si osobu vyfotí a aplikace mu vygeneruje, zda jsou údaje správné a zda jde o kontrolovaného člověka. Krupička dodal, že policie není povinna sdělovat důvod ověřování totožnosti.

  Na kontrolu řidičů se zaměřovali policisté při dopravně bezpečnostní akci o Velikonocích, kdy ve 321 případech zjistili pochybení. „Nejčastějším pochybením bylo nerespektování nejvyšší povolené rychlosti a co se týče výše pokut, tak na pokutách jsme vybrali 420.000 korun,“ uvedl Marek. Dodal, že hlídky více než 20 lidí oznámily správním orgánům k dalšímu projednání.

  Rychlost překročilo 165 řidičů, v dalších 103 případech byli řidiči pokutováni za jízdu s vozidlem ve špatném technickém stavu. Více než dvě desítky řidičů nebo jejich spolujezdců neměly bezpečnostní pásy. Čtyři řidiči řídili pod vlivem alkoholu. Elektronickým dokladem se mohou lidé prokazovat, pokud si to sami vyberou. Ve většině případů se prokazují občanským průkazem.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte