• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Rodina má šanci vrátit se na své původní místo na Floře. Zatím sousoší trucuje na konečné v Hostivaři

    14.2.2019

    Během výstavby obchodního centra Atrium Flora zmizelo po roce 2000 bronzové sousoší Rodiny, které dlouhá léta hledělo zády k parku na rušnou vinohradskou křižovatku.
    Praha 3 nyní usiluje o to, aby se sousoší vrátilo na své původní místo.

    Když vzpomenete na původní parčík na Floře, každému se hned vybaví bronzové sousoší Rodiny, které stálo po několik desetiletí na místě, kde je nyní obchodní centrum Atrium Flora. Prosklená stavba vznikla v letech 2001-2002 a nachází se na rohu Vinohradské a Jičínské ulici v těsné blízkosti Olšanských hřbitovů.

    Sousoší Rodiny bylo kvůli stavebním pracím odvezeno do prostoru autobusové zastávky Depo Hostivař, kde je ztracené a nepatřičné.
    Žižkovská radnice nyní jedná s Dopravním podnikem hlavního města Prahy, společností Atrium Flora a.s., ale i sochařem a spoluautorem díla Bohumilem Teplým, který bude na převoz, pokud bude jednání úspěšné, odborně dohlížet. Zdá se, že přesunu díla jsou nakloněny všechny zmiňované strany.

    „Sousoší Rodiny bylo dlouhou dobu součástí Flory, myslím, že si zaslouží, aby se vrátilo na své původní místo. Svým pojetím estetizovalo daný prostor, a to může i nadále, přestože místo se zcela proměnilo,“ uvedl starosta Jiří Ptáček.

    Zemřel sochař Klimeš, autor známého Bazénku pro hrocha na Barrandovském mostě

    Dílo vzniklo na konci 70. let minulého století, původní návrh sochaře Vladimíra Navrátila (1907 v Olomouci – 1975 ve Velkém Újezdě u Olomouce) dopracoval výtvarník Bohumil Teplý (*1932 v Olomouci), který se 8. února vypravil osobně ke stanici Depo Hostivař, aby mohl případně pomoci se svým odborným posudkem na přesun „rodiny“ zpátky na terasu nad vestibul stanice metra Flora. Důležitým faktorem je váha celého díla, které hrálo roli i během prvního stěhování.

    Bohumil Teplý je jinak autorem řady soch (například Pomník bojovníkům za svobodu a demokracii před Právnickou fakultou v Olomouci), reliéfů (Poslední večeře Páně a Křížová cesta na obvodní zdi u farního kostela v Cholině), medailí významných osobností a pamětních desek. Po roce 1989 se věnoval restaurování památek, hlavně soch (socha sv. Kateřiny a sv. Václava v Grygově).

    Zdroj: Martin Hošna, Radniční noviny Prahy 3

    bohumil teplý
    Bohumil Teplý
    (Praha 3)


    Nepřehlédněte