Rodnověří. Nová cesta víry pro ty, kteří křesťanství zklamalo? Důkazem může být i Dan Landa

13.1.2022
Jaroslav Svoboda

Rodnověří nebo též jazyčnictví je novopohanské náboženské hnutí, které se hlásí k původnímu slovanskému náboženství. Ovšem, výraz „pohanství“ často rodnověrci odmítají, protože má pejorativní nádech. V současnosti je víra starých Slovanů takříkajíc v kurzu a kromě obyčejných lidí se touto kulturou netají ani slavní, například v jednom z videí Daniela Landy je vidět jeho Triglav, kterého uctívá.

Situace u nás

Už v roce 1839 založil Karel Slavoj Amerling sdružení Vykoupenců – tajný spolek založený na křesťanském základu, ale s výrazným panteismem a úctou k přírodě. Z novodobé historie pak zmiňme například rok 2000, kdy vznikla Rodná víra, která pořádá každoročně oslavy slovanských svátků. V současnosti je však mírně zastíněna další organizací, kterou je Slovanský kruh. Ten se v současnosti jeví jako flexibilnější a dokonce už založil i náboženskou společnost.

Slovanská mytologie

Antická mytologie? Ta slovanská je stejně bohatá, ale téměř neznámá

Situace na východě

Rodnověří ale není jednotné, nebo alespoň relativně jednotné, tak jako to můžeme vidět u jiných náboženství.  Například v Rusku spadá jeho rozvoj do 70. let minulého století. V 90. letech se pak začalo dostávat do širšího povědomí díky knize Alexandra Belova a novému vydání Velesovy knihy Alexandra Asova. Ačkoliv i čeští rodnověrci se staví negativně k nepravým dokumentům, jako např. Velesova kniha nebo slovansko-árijské védy.

V Rusku praktikovalo rodnověří v době největší slávy až čtyřicet tisíc lidí. V současnosti tam však žije jen zhruba deset tisíc rodnověrců. Ruské rodnověří je ale velmi populární u zájemců o alternativní duchovno, lidovou kulturu či esoteriku.

Ovšem, ukrajinské rodnověří patří k těm největším co do počtu věřících a vlivu. I pro ně je však, podobně jako v Rusku, oblíbeným zdrojem pochybná Velesova kniha. Nejstarší ukrajinskou organizací je Rodná víra, která byla založená už v roce 1934. Postupem času však na Ukrajině vzniklo několik další rodnověrských organizací. Zejména pak Rodná ukrajinská národní víra, která je výrazně antikřesťanská a jako hlavního boha chápe Dažboga. Zajímavostí je, že jejím centrem je Ukraine´s Holy Mother Cathedral v americkém Spring Glen ve státě New York.

V Polsku vyroste po stovkách let chrám slovanských bohů

Ukrajinští rodnověrci však společně v roce 2003 otevřeli Chrám slunce, kde je umístěna knihovna, klub pro pořádání koncertů, výstav a přednášek, Muzeum ukrajinské genocidy a Slovanská akademie kultury národního obrození. V roce 2005 se pak v Kyjevě konal Všeslovanský sněm rodnověrců.

V Bělorusku se rodnověrci sdružují okolo Střediska etnokosmologie Kryvja v Minsku a často úzce spolupracují s ruskými rodnověrci. Nejvýznamnější skupinou je Les pohanství. Rodnověrský spolek existuje i v Estonsku, kde je také vysoký podíl slovanského obyvatelstva.

V Polsku dokonce staví chrám

Obdobná je i situace v Polsku. Na počátku minulého století se slovanským náboženstvím výrazně inspiroval Stanislaw Szukalski. Pohansky orientované bylo také hnutí okolo časopisu Zadruga, založenho v roce 1937. V současnosti jsou nejvýznamnějšími polskými rodnověrskými organizacemi Rodná církev polská, Rodná víra a Slovanská víra (SW, Słowiańska Wiara). Rodnověrců je v Polsku přes čtyři tisíce. V loňském roce dokonce proběhla i českými médii informace, že v Polsku se chystá stavba chrámu slovanským bohům, o současném stavu však nic moc nevíme.

Populární je v současnosti slovanská víra i na Balkáně. Třeba v Srbsku, ale i ve Slovinsku, kde mají po slovanském bohu Triglavu pojmenované dokonce pohoří.


Témata:

Nepřehlédněte