Růžoví andští elegáni v oblacích

Další fotky

Více než tři tisíce metrů vysoké zasněžené hřebeny jihoamerických velehor And, nejdelšího horského pásma na světě, přelétává hejno vzácných andských plameňáků, blízce příbuzných rovněž jihoamerickému plameňákovi Jamesovu. Plameňáci jsou vodní ptáci s dlouhým krkem a dlouhýma nohama. Jako jediný ze všech druhů plameňáků má právě ten andský žluté nohy se třemi prsty.

Jedná se o jeden z nejvýše žijících druhů těchto ptáků. Jejich domovem nejčastěji bývají nezamrzající slaná a rovněž alkalická jezera v oblastech s termálními prameny, termální jezera, kde voda dosahuje teploty přes šedesát stupňů Celsia a noční teploty vzduchu klesají až pod bod mrazu, v nadmořské výšce dva a půl tisíce metrů až čtyři a půl tisíce metrů od jižního Peru po severozápadní Argentinu a severní Chile. Vyskytují se rovněž i na území Bolívie.

90 procent ptáků zachovává svým partnerům věrnost. Co jste o ptačích vztazích nevěděli

Jde o stěhovavého ptáka, který je během jediného dne schopen uletět i několik set kilometrů. Podle Červeného seznamu ohrožených druhů patří mezi zranitelné druhy, a to z důvodu nepřirozených změn v jeho obvyklých sídlech.

Výrazný vliv na snižování počtu plameňáků andských má těžba a rovněž nejrůznější lidské zásahy. Zařazení mezi zranitelné druhy pro tento druh plameňáků znamená, že čelí poměrně velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se jejich životní podmínky nezmění. Jsou to společenští ptáci, kteří obvykle žijí ve velikých hejnech.

FOTO: Plameňák

Plameňák - plameňák jamesůvPlameňák - plamenakPlameňák - plameňák andskýPlameňák - Plameňák Jamesův (Phoenicoparrus jamesi)Plameňák - plamenak
Další fotky
Plameňák - plamenakPlameňák - plamenakPlameňák - plamenakPlameňák - plamenakPlameňák - plamenakPlameňák - plamenak

Tento plameňák si potravu získává, obdobně jako i ostatní druhy plameňáků, pomocí svého téměř do pravého úhlu ohnutého zobáku přizpůsobenému k cezení vody. Uvnitř, po obou stranách zobáku, má husté lamely, přes které filtruje vodu, a tak v zobáku zůstávají drobní bezobratlí živočichové jako jsou korýši, měkkýši, hmyz, drobný plankton a také řasy. A právě karoteny obsažené v řasách způsobují růžové zbarvení jejich peří. Plameňák andský má bledě růžové tělo s jasnějšími horními částmi. Pokud karoten v potravě plameňáků chybí (a to se týká všech druhů plameňáků, nejen těch andských), mívají docela obyčejné, tedy bíle zbarvené peří, protože sami si barvivo vytvářet neumějí.

Dnes, 16:26
Alespoň tak o tom vypráví anglická legenda z 11. století o lady jménem Godiva, manželce nadutého,...
Dnes, 14:45
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
Dnes, 14:00
Bylo to v době, kdy se římské impérium začalo zalykat vlastní velikostí. SPQR se rozkládalo...
Dnes, 11:31
Jak jsme se okrajově zmínili v nedávno publikovaném příspěvku na webu Našeho Regionu o hypotetické...
Dnes, 09:59
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
Dnes, 08:12
Začátek léta má většina z nás spojen s borůvkami. Někdo na ně vyrazí s bandaskou...
Včera, 16:02
Protože to je barva holčičí a žádná normální osoba mužského rodu přece nechce být osobou...
Včera, 14:00
Císař rozhodně dnes nemá dobrou náladu. Jeho služebnictvo už si ani nepamatuje, kdy se naposledy...
Včera, 11:20
Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský...
Včera, 09:40
Český stavitel a architekt německého původu Kryštof Dientzenhofer byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších...
Reklama