• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Rýsuje se stavba lázeňského komplexu v Pasohlávkách

  30.11.2022
  Redakce

  Stavba lázeňského komplexu v Pasohlávkách na Brněnsku odhadem za dvě miliardy korun získala územní rozhodnutí. Stavbu lázní plánuje několik let čínská firma RiseSun, nyní pracuje na dokumentaci pro stavební povolení. Kromě toho chce kraj v blízkosti lázní postavit léčebné Sanatorium Pálava odhadem za miliardu, podle hejtmanova náměstka Jana Zámečníka (KDU-ČSL) by mělo nabídnout přes 160 lůžek.

  Na vydání rozhodnutí upozornila Česká televize. Územní rozhodnutí vydal pohořelický stavební úřad, Pohořelice jsou pro Pasohlávky obcí s rozšířenou působností. „Územní rozhodnutí je první stupeň. Nyní firma pracuje na dalším stupni a to je podrobnější dokumentace pro vydání stavebního povolení. Pak může firma podat žádost o vydání stavebního povolení,“ uvedla starostka Pasohlávek Martina Dominová (Moravané). Podle ní může zpracování dokumentace trvat i rok.

  Podle Zámečníka tak Číňané plní lhůty, které mají. Čínský investor už v roce 2020 vybral architektonický návrh. První fáze výstavby měla původně začít na konci loňského roku. Na ni měly navazovat další dvě etapy a realizace celého projektu měla skončit nejpozději do roku 2026. Kvůli pandemii covidu se ale loni vše o rok posunulo, dokončení je tedy v plánu v roce 2027.

  Vznik čínských lázní se začal řešit už za hejtmana Michala Haška (ČSSD), poté pokračoval i za předešlého hejtmana Bohumila Šimka (ANO) a pokračuje i nyní za hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL). Společnost Thermal Pasohlávky, která byla kraje a obce Pasohlávky, Číňanům prodala část pozemků pro stavbu lázní, z prodeje chtěla financovat právě stavbu Sanatoria. Kraj si také schválil, že od Pasohlávek koupí třetinový podíl v Thermalu, aby byl jediným vlastníkem. Výstavba sanatoria by měla být jednou z větších investic, kterou by měl kraj započít příští rok. O věci budou jednat v prosinci zastupitelé, uvedl Zámečník. Kraj chce získat na výstavbu dotaci z Národního plánu obnovy. Z původní zhruba půlmiliardy se náklady na stavbu časem vlivem nárůstu cen stavebních materiálů dostaly až na miliardu korun.

  BRO/ČTK  Nepřehlédněte