• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sázkaři mají ve volbě prezidenta jasného favorita

  23.1.2023
  Simona Knotková

  Bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel posiluje roli favorita sázkařů v prezidentské volbě. Kurzy na jeho vítězství ve druhém kole volby, které se uskuteční 27. a 28. ledna, jsou nyní kolem 1,10:1, zatímco ještě ve čtvrtek činily průměrně 1,18:1. Naopak kurzy na výhru Pavlova protikandidáta, předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, se výrazně zhoršily. Většinou jsou nyní zhruba na 7,20:1, ve čtvrtek se pohybovaly kolem 4,5:1. Vyplývá to z údajů na webech sázkových kanceláří.

  Sázkové kurzy ukazují, jako šanci bookmakeři přikládají určité události. Větší pravděpodobnost výhry kandidáta znamená nižší kurz, a tedy i možnou nižší výši výhry, a naopak. Pavel byl favoritem sázkových kanceláří už před prvním kolem prezidentské volby s kurzy 1,4 až 1,45 ku jedné. Krátce po konci hlasování v prvním kole, v neděli 15. ledna, kurzy na Pavla klesly na 1,1 až 1,12 a kurzy na vítězství Babiše činily 6 až 6,5 ku jedné.

  Po začátku kampaně pro druhé kolo volby si podle údajů ze čtvrtka Pavel mírně pohoršil na kurzy mezi 1,16 a 1,20 ku jedné. Pravděpodobnost Babišova vítězství naopak podle bookmakerů vzrostla, když sázkové kanceláře kurzy na šéfa ANO snížily ve čtvrtek na čtyři až 4,8 ku jedné.

  Mluvčí Fortuny Petr Šrain tehdy uváděl, že kurz na Babiše by mohl ještě mírně posilovat v důsledku náběrů ze strany sázkařů. „Část z nich může, s ohledem na možný turbulentní a agresivní průběh kampaně, vnímat zhodnocení vkladu při takovém poměru jako zajímavou investiční příležitost,“ řekl ve čtvrtek. Podle kanceláří Tipsport a Betano byl ve čtvrtek větší podíl sázek na Babiše. „Lidé to zkouší a věří, že realita bude mnohem vyrovnanější, než jsou momentální prognózy,“ uvedl tehdy hlavní bookmaker Betana Jakub Vilikus.

  Jen o tři dny později se ale odstup mezi oběma kandidáty na prezidenta opět zvětšil. Před nedělními 14:00 nabízely sázkové kanceláře na Pavlovo vítězství kurzy od 1,08 po 1,10 ku jedné, zatímco na Babišovu výhru 6,60 až 7,25 ku jedné. Sázkové kanceláře nabízejí také třeba sázky na podíl hlasů pro jednotlivé kandidáty nebo sázky na volební účast v prezidentských volbách.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte