Schillerová slíbila zdravotníkům poukazy do lázní. Má jít o další poděkování za jejich práci

12.5.2021
Redakce

Nárok na poukazy bude mít podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové asi 120 tisíc lidí, jmenovala například zdravotní sestry, sanitářky, ošetřovatelky nebo fyzioterapeuty. Čerpat je budou moci od července do konce letošního roku.

Žitníková také potvrdila, že i menší nemocnice, které nezřizuje ministerstvo zdravotnictví, začaly zdravotníkům vyplácet odměny za druhou vlnu epidemie. „Část si na své odměny počká do června,“ dodala.

Za jarní vlnu dostali zdravotníci pracující v nemocnicích i mimo ně podle velikosti úvazku až 75 tisíc korun, nezdravotničtí pracovníci 30 tisíc korun. Stejná odměna jim náleží i za podzimní vlnu, zaměstnanci zdravotnických záchranných služeb dostanou až 120 tisíc korun. Ze státního rozpočtu šlo asi 11 miliard korun na odměny pro zaměstnance nemocnic, ostatní jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovny na ně daly zhruba stejnou částku.

Podraz v kladenské nemocnici? Zdravotníci dostanou jen polovinu odměn

Lékařská komora systém odměn kritizovala, někteří lékaři na ně nedostali nebo jim byly kráceny. Jednalo se například o lékaře, kteří ještě nemají dokončené vzdělání nebo jejich zdravotnické zařízení nemá smlouvy se všemi pojišťovnami. Kriticky se vyslovil už dříve také Svaz zdravotních pojišťoven. Vadilo mu, že odměny či kompenzace náleží i oborům, které epidemie příliš nezasáhla, například lékárnám.

Také mu, stejně jako například Koalici soukromých lékařů, vadí, že se z veřejného zdravotního pojištění dotuje testování zaměstnanců ve firmách, kterým pojišťovny proplácí za jeden test 60 korun. Náklady pojišťoven jsou zhruba 480 milionů korun měsíčně.

adpNepřehlédněte