Sehnat alkohol? Pro mladistvé žádný problém, zjistila kontrola provozoven

6.12.2021
Redakce

Téměř polovina prodejen potravin, smíšeného zboží, večerek a restaurací, které zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI) během šesti říjnových dnů, porušila předpisy. Nejčastěji se pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele. Vedle toho inspektoři zjistili porušení zákazu prodeje alkoholu mladistvým. Kontrol s mladistvými figuranty bylo 27 a v 21 případech jim prodejci alkohol prodali. ČTK to dnes sdělila inspekce v tiskové zprávě.

Mimořádné kontroly obchodníků a restauratérů se od 26. do 31. října spolu s ČOI účastnili policisté, strážníci, celníci, hygienici, hasiči a pracovníci živnostenských úřadů. Dohromady provedli 108 kontrol a u 50 z nich zjistili porušení právních předpisů. Dvě třetiny se vztahovaly k zákonu o ochraně spotřebitele, přičemž kontrolovaní nejčastěji nedodrželi zásady poctivého prodeje, neseznámili zákazníky s cenou nebo jim nedali doklad o zakoupení výrobku.

K 27 kontrolám ČOI přizvala ke spolupráci lidi mladší 18 let a v téměř 78 procentech případů jim byl v kontrolovaných provozovnách prodán alkohol. „Je tedy zřejmé, že pro mladistvé není problém alkoholické nápoje na českém trhu zakoupit,“ uzavřela inspekce.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte