• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Seriál Sanitka je pro českého diváka stále kultovním dílem ze života těch, co zachraňují lidské životy. Souhlasíte?

  8.8.2018
  Edit Doležalová
  Další fotky

  Nejen v parném létě se můžeme dostat do situace, kdy o záchraně našeho života rozhodují minuty. Připomeňme si kultovní seriál Sanitka, ve kterém se lidské životy zachraňovaly i bez dnešní techniky, a přesto úspěšně.

  Seriály ze zdravotního prostředí patří i u nás mezi nejoblíbenější. Takových, které se staly téměř kultovními, ovšem tolik zas není, dokonce ani jejich pokračování nemusí být tak úspěšná, jak se předpokládalo.

  10 zajímavostí o seriálu Chalupáři. Víte, kde se natáčelo a jaký honorář herci dostali?

  Nejde opomenou seriál Sanitka, který se také dočkal i svého pokračování pod taktovkou režiséra Filipa Renče. Dalo by se říci, že očekávání byla veliká. I reklamní spoty nás podněcovaly v očekávání prvního dílu, kdy nás opět chytne  za srdce napínavý příběh o boji o holý lidský život záchranářů, kteří dennodenně riskují své životy pro záchranu druhých, a musí navíc řešit i své vlastní osobní příběhy nejen ty příjemné, ale bohužel i ty, které jim třeba berou energii při jejich povolání záchranáře. Možná si nikdo z nás ani neuvědomí, nakolik jsou tito lidé pod každodenním tlakem a jak malé zakolísání či malá chyba za volantem může mít při jejich rychlé jízdě tragické následky, pro ně i pacienty, které možná i jen jediná minuta dělí od smrti.

  Podle ohlasu diváků nakonec druhá řada tohoto seriálu nebyla tím, na co se čekalo. Možná že je to jinou dobou, ve které se příběhy protagonistů odehrávaly nebo příběhem samým… Těžko říci.

  Většině příznivců kvalitních příběhů a skvělých hereckých výkonů utkvělo v paměti daleko více obrazů ze seriálu Sanitka s úchvatnou písní, která seriál provázela, a textem, který nemá téměř konkurenci.

  Co slovo, věta, možná rým, to minuta opravdového života a snahy o záchranu holého života.

  Vůbec nic na tom nemění to, že příběh všech protagonistů je posazen do období cca od roku 1956 až do druhé poloviny 70. let. A téměř v každém díle je děj postaven na skutečném příběhu.

  OBRAZEM: V Berouně se natáčel seriál Modrý kód. Dorazil i Roman Zach

  Připomeňme si tedy historii vzniku a průběh natáčení tohoto skvělého seriálu.

  Sanitka je jedenáctidílný televizní seriál ČSSR režiséra Jiřího Adamce natočený roku 1984 podle scénáře Jiřího Hubače. Roku 2010 byl oznámen záměr natočit další díly seriálu, tentokrát s režisérem Filipem Renčem. Seriál Sanitka 2 byl natočen v letech 2011 až 2012 pod režijním vedením Filipa Renče a podle scénáře  Ivana Hubače, syna J. Hubače.

  Připomeňme si velmi úspěšné herecké obsazení:

  Jaromír Hanzlík – Vojtěch Jandera

  Tomáš Juřička – Vojtův bratr

  Zlata Adamovská – Eliška Vorlová (později Janderová)

  Jiří Bartoška – Richard Skalka

  Pavel Zedníček – Fanda Beznoska (nejrychlejší řidič záchranky)

  Josef Vinklář – Jaroš, ředitel záchranky

  Josef Karlík, Petr Nárožný, Věra Galatíková, Petr Kostka, Eva Hudečková a další

  Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

  Zajímavosti ze seriálu

  „Můj čas je pouhopouhé prozatím…“

  Když zazní tato píseň, každému z nás se vybaví Jaromír Hanzlík s Pavlem Zedníčkem v bílých pláštích. Seriál Sanitka je dodnes velice oblíbeným seriálem, a to nejen proto, že v něm hrálo 12 herců z taktéž velmi úspěšného seriálu Nemocnice na kraji města. Seriál se ale neobešel bez vlivu bývalého režimu. Několik věcí se vystřihlo, něco se zkrátilo. Co bylo největším extrémem normalizační cenzury? Úvodní píseň Můj čas Zagorové, Kotvalda a Hložka byla nahraná přímo pro seriál Sanitka. Textově a rytmicky přesně navozuje tempo seriálu, tedy záchranářů, kteří brázdí pražské ulice velikou rychlostí, aby zachránili vše, co se dá. S písní však měly problém normalizační kvóty, kterým vadila věta: „Příteli, chvátej, SOS.“ Celý problém byl v tom, že v písni je údajně naznačováno volání o pomoc na Západ Američanům, aby nám pomohli od Rusů. Skladba měla být upravena nebo vůbec nepoužita.

  Pohádkové a romantické zámky ve středních Čechách. Které jsou pro svatbu jak ušité?

  Provokativní svetr Evy Hudečkové

  V 70. a 80. letech minulého století byla Eva Hudečková, za svobodna Trejtnarová, často obsazovanou a velmi atraktivní herečkou. Jejím nejznámějším počinem byla její role v roce 1984  v Sanitce. Tam si zahrála doktorku Evu Dolejšovou, která po rozchodu s hlavním protagonistou Jaromírem Hanzlíkem trpí depresemi. Už v té době chtěla přestat hrát a začít se naplno věnovat psaní, které je její velkou vášní. V seriálu nosila svetr se šachovnicovým vzorem. Na ředitelství televize však nějaký anonym nahlásil, že ten vzor na svetru symbolizuje kříž. V té době z toho byla velká aféra a celých osm velkých střihů, ve kterých Eva byla, se muselo vystřihnout. To už byla pro Evu poslední kapka. Herectví pověsila na hřebík a dala přednost psaní knih.

  Co dodat k tak stupidnímu případu…

  Původní série zahrnovala 11 dílů, jejichž děj se odehrává v průběhu období od roku 1956 do 70. let 20. století.

  1. Mladý nadějný chirurg Vojtěch Jandera se rozhodl odejít z významné pražské kliniky k Záchranné službě.
  2. Prvním případem doktora Jandery u Záchranné služby je tragické utonutí, kdy mohl chlapce zachránit člověk jedoucí v loďce, ale z prosté lhostejnosti mu nepomohl.
  3. O rok později se Jandera setká s pacientkou Eliškou, což pro něj bude mít osudové následky.
  4. Záchranná služba zasahuje při velké dopravní nehodě městského autobusu. Mimo tuto hlavní událost navíc pacientka Eliška jede s doktorem Janderou na pohřeb otcovy družky.
  5. Vojtěch Jandera najde sestru osamělého muže, který odmítá žít, a smíří jejich starý spor. Dál se sbližuje s Eliškou, což nese těžko jeho bratr Jarda. Eliška však stále bydlí se svým bývalým manželem a řeší potíže s bytem. Vojtěch s doktorem Mádrem mají vycestovat na zahraniční stáž, Mádr má ale kádrové problémy a potřebuje doporučení k výjezdu do kapitalistické ciziny.
  6. Mladý dělník zemřel proto, že nedostal včas infuzi. Doktor Jandera proto řeší technické vybavení sanitek. Sanitář Evžen mezitím řeší problémy v osobním životě se svou přítelkyní, letuškou Jitkou. Vojtěch ho kryje, když se kvůli únavě dopustil dopravní nehody.
  7. Děj seriálu se z poloviny 60. let přesouvá do 70. let 20. století. Záchranná služba dostává nový, moderní typ sanitek. Končící doktor Novotný při posledním výjezdu k havárii mladého Švéda zažije svůj životní sen: poprvé mu pacient za lékařskou pomoc poděkuje. Doktoři Jandera a Mádr odjíždějí na světový lékařský kongres do Kodaně, kde má Mádr úspěch se svým referátem a rozhodne se v zahraničí zůstat.
  8. Na uvolněné místo po Mádrově emigraci získá Vojtěch Jandera svého spolužáka, lékaře z venkova. Ten po čase dostane nabídku místa na klinice, ale při záchraně tonoucí dívky pozná samolibou přezíravost lékařů z této kliniky a rozhodne se zůstat. Otevírá se nové klinické pracoviště s intenzivní péčí a Jandera se stěhuje k Elišce.
  9. Vojtěchův bratr Jaroslav se od práce u koní vrací do Prahy a dostává se do vlivu pochybné party. Ve rvačce utrpí vážné zranění a Vojta má výjezd k záchraně vlastního bratra. Když dostal nabídku na dlouhodobou stáž v Londýně, kvůli Jardovi odmítl. Ten pak s pomocí přítelkyně Alžběty nachází smysl života v hudbě. Milovník žen a atraktivní lékař Skalka se dostává do komplikovaného případu, který vypadá nejdříve jako sebevražda, ale jde o manželskou nevěru. Milenec vdané ženy mu způsobuje nepříjemnosti. Mezitím se dozvídá o své smrtelné chorobě. Kolegové poté vzdávají poctu jeho památce.
  10. Závěrečný díl vychází ze skutečné události, havárie letadla v Suchdole. U ní pražská Záchranná služba zasahuje.

  FOTO: sanitka

  sanitka - sanitkasanitka - sanitka1sanitka - sanitka8sanitka - sanitka6sanitka - sanitka5
  Další fotky
  sanitka - sanitka4sanitka - sanitka3sanitka - sanitka2

  Seriál, který natočil Filip Renč, ve sledovanosti ani popularitě v žádném případě tuto první sérii nepředčil.

  Co vy, milí čtenáři? Máte svůj oblíbený seriál ze zdravotnického prostředí?

   

   

   

   

     Nepřehlédněte