Šetříte na byt v Brně? Připravte si 113 tisíc na metr, vzkazuje developer a kritizuje magistrát

6.8.2021
Jan Štoll

„I kdyby se zrychlil průběh povolovacích procesů, rozšířila se nabídka bytů a ceny díky tomu poklesly, v posledním roce bylo zdražování natolik raketové, že nelze očekávat návrat cen na úroveň, jaká byla například před rokem,“ říká otevřeně obchodní ředitel Trikaya František Šudřich.

Za metr čtvereční kupci aktuálně zaplatí o 30 procent více než loni, kdy se byty nabízely v průměru za 86 800 korun. Aktuálně vyjde průměrný, 53 metrů čtverečních velký byt na téměř šest milionů, a tedy na 113 tisíc za metr. S průměrným brněnským platem 41 740 korun lidé budou na tento byt šetřit skoro 12 let. Pro srovnání, prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června vzrostly v průměru na 118 480 korun za metr čtvereční.

Průměrné ceny bytů dle dispozic (k červenci 2021)                                                                                   
Dispozice Velikost Cena s DPH Cena za m2 s DPH
1 + kk 37,0 m2 4 350 000 Kč 118 000 Kč
2 + kk 57,4 m2 6 300 000 Kč 109 500 Kč
3 + kk 80,5 m2 8 250 000 Kč 102 000 Kč
4 + kk a více 117 m2 12 500 000 Kč 107 000 Kč
Zdroj: Trikaya

Nedostupnost bydlení v Brně a odliv zejména mladých rodin za hranice města si podle developera magistrát uvědomuje. Rozhodl se však situaci řešit vlastní výstavbou městských bytů pro specifické skupiny obyvatel, nikoliv spoluprací s investory a uvolněním pozemků pro nové bytové projekty, uvedla Trikaya.

„V letošním roce bude postaveno nebo zrekonstruováno 116 bytů. V příštím roce předpokládáme, že bude dokončena výstavba nebo oprava 69 bytů. Týká se to pouze projektů pod Bytovým odborem Magistrátu města Brna,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

„Všechny tyto kroky vedení města jsou záslužné a bezesporu potřebné. Jsme rádi, že k nim magistrát přistupuje aktivně, ale domníváme se, že situaci v uplynulých letech podcenil,“ říká výkonný ředitel Trikaya Alexej Veselý.

„Snažíme se podporovat developery, nyní připravujeme jasná pravidla pro spolupráci,“ řekla primátorka Markéta Vaňková v únorovém rozhovoru pro Deník.

„Na březnovém zastupitelstvu byly schváleny Zásady pro spolupráci s investory na rozvoji veřejné infrastruktury statutárního města Brna. Ty stanovují transparentní pravidla pro vstup investorů na území města a určují parametry jejich vztahů se samosprávou,“ doplnil mluvčí magistrátu.

„Přes urgence odborníků z oblasti stavitelství nedocházelo k přípravě infrastruktury ani ke zlepšení procesů výstavby. Mnoho projektů je tak dlouhodobě pozdrženo kvůli pochybení úředníků, jako například byty ve čtvrti Pod Hády. Celkově se jedná o stovky až tisíce bytů, ve kterých už dnes mohli lidé spokojeně bydlet. Namísto toho zůstávají projekty kvůli byrokracii nebo nepřipravenosti území pouze na papíře,“ popisuje stav Veselý.

Brněnský magistrát ani primátorka se k této konkrétní kritice developera nevyjádřily.

Územní plán

Situaci s výstavbou může zkomplikovat i nový územní plán, pokud nebude schválen včas. Platnost toho stávajícího totiž končí už příští rok, a k novému se sešlo 36 tisíc připomínek či námitek. I po úpravách návrh nového územního plánu Brna kritizují lidé i městské části. Ve veřejném připomínkování se brání se hlavně výškové výstavbě.

„Pořizovatel ve shodě se samosprávou města Brna činí veškeré kroky tak, aby naplnil požadavek plynoucí ze stavebního zákona, to je zajistit městu Brnu platný územní plán i po 31. prosinci 2022, kdy končí platnost stávajícího územního plánu,“ ujišťuje Poňuchálek.

Zájemcům o nové bydlení tak stále častěji nezbývá než se poohlížet po nájemním bydlení nebo si svůj vysněný byt koupit v okolí Brna za cenu každodenního dojíždění. Byty za hranicemi Brna sice také zdražují, ale zdaleka ne takovým tempem jako přímo ve městě.

Zdroj: TZ TrikayaNepřehlédněte