Šíření poplašné zprávy. Nevěříte svým uším. Jsme napadeni Marťany

Dnešní doba je příliš úzkoprsá. Ztrácí se smysl pro ironii, nadsázku, recesi. Bere se příliš vážně. Tak, až je směšná. Ztrácí touhu udělat něco bláznivého, co oslní, ohromí, nebo i vyděsí. Nebylo to však vždycky.

Představte si, že sedíte u rozhlasového přijímače. Televize je dosud pro většinu lidí zázrak techniky, ale rádio, to už se stalo běžnou a příjemnou věcičkou v každé domácnosti. Zelené, magické oko září v pološeru a vy posloucháte svůj oblíbený pořad. Náhle je přerušen křikem, boucháním a ranami do nábytku a vzdálenou střelbou. Nevěříte svým uším, hlas reportéra cosi chvatně vykládá do mikrofonu, jako kdyby chtěl využít ten zbytek času, který mu ještě zbývá. Jsme napadeni Marťany. Invaze z Marsu. Všude, kde nyní tuto stanici poslouchají, nastává dokonalá panika. Píše se konec října 1938.

Naše planeta není nafukovací. Mars, náš budoucí domov

Lidé se tehdy v New Jersey děsili zbytečně, bylo to jen mistrné ztvárnění fantastického románu, známého britského autora vědecké fantastiky, Herberta Georga Wellse. O tuto paniku se postaral o padesát let mladší, nadějný, filmový, divadelní i rozhlasový scénárista, režisér a producent velmi podobného jména, Orson Welles. O několik dní později byl již obletován zástupy novinářů, ale i proklínán těmi, kteří této sugestivní hře podlehli. Nicméně místnost se zamřížovaným okénkem nenásledovala.

Umíte si představit, že by něco takového provedl dnes? Byl by zničen profesně i lidsky, těmi nejserióznějšími, instantními lidmi na světě. Dobou, sešněrovanou paragrafy, která nahrává spořádaným a slušným. Lidem, kteří nikdy nevybočí ze zaběhnutých kolejí a jsou tudíž nekonečně nudní.

H. G. Wells chtěl oholit Marxe a miloval spisovatelky. O lidstvu ani mimozemšťanech si nedělal iluze a zemřel jako pesimista

Tehdy, v roce 1938, bylo těch lidí s krví v těle, místo vody, přeci jenom více. Nad Evropu se sice již stahovala temná mračna, ovšem zde, v USA, bude ještě tři dlouhé roky mír.

Ti dva muži, které dělily dvě generace, se přeci jenom setkali. Ve městě San Antonio, v Texasu, 28. 10. 1940. Jistě se dobře pobavili, protože tuto událost určitě nevynechali. Mladý, nadějný, nesmírně talentovaný Orson Welles a ikona literární fantastiky na sklonku života, Herbert George Wells. Autor několika desítek románů, kterého se jako svého konkurenta, i jako nositele nových vizí budoucnosti lidstva obával, na počátku dvacátého století, i proslulý Jules Verne.

FOTO: Válka světů

Válka světů - Válka světůVálka světů - Válka světůVálka světů - Válka světůVálka světů - Válka světůVálka světů - Válka světů

Neměli se rádi a neporozuměli si. Typickým příkladem takového nepochopení byl například Wellsův román První lidé na Měsíci, z roku 1901. Možná to byla i Vernova žárlivost, že na něco takového nepřišel sám. Wells ve svém románu použil kov, který pohlcuje gravitaci, což Verne pokládal za nesmysl. Takový kov neexistuje. Nechat se vystřelit z děla je přeci mnohem jednodušší.

A Orson Welles? Rozhodně nezůstalo jen u jeho rozhlasové provokace. Jeho film Občan Kane, byl tak realistický a tak se dotýkal americké společnosti, že i v těch svobodou se honosících Spojených státech skončil na čas v trezoru. Naštěstí nikoliv i s autorem, který si v tomto filmu vystřihl hlavní roli a později dokráčel i pro zlatou olympijskou medaili každého tvůrce, pro filmového Oscara.

Ema Karpeles
Dnes, 15:40
Až zazvoní. Takový název nese nový singl třináctileté Emy Karpeles. Jedná se o školní písníčku,...
Dnes, 11:40
Znělcový vrch Ortel se nachází na Českolipsku mezi obcemi Cvikov a Sloup v Čechách v...
Dnes, 10:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 10:20
Většina příběhů pražských brownfieldů si je podobných. Byly to původně periférie s industriální minulostí. V...
Dnes, 08:11
Linky podzemní dráhy dnes najdeme takřka v každé světové metropoli, přičemž velikost města ne vždy...
Včera, 15:40
Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky...
Včera, 13:40
Nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, přibližně deset kilometrů východně, v nadmořské výšce 717 metrů na...
Včera, 13:38
Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala....
Ilustrační foto
Včera, 13:01
Počínaje 1. prosincem zřizuje Husitská diakonie krizovou linku 222 766 030, na kterou může volat...
Včera, 11:41
Viděli jste někdy naživo odpich u vysoké pece? Sršící jikry, oslnivě bílá záře a žhnoucí...
Včera, 10:20
Pražský dopravní podnik, a především designérka Anna Marešová se dočkali nejvyššího ocenění pro speciální vyhlídkovou...
Reklama