Šíření poplašné zprávy. Nevěříte svým uším. Jsme napadeni Marťany

Dnešní doba je příliš úzkoprsá. Ztrácí se smysl pro ironii, nadsázku, recesi. Bere se příliš vážně. Tak, až je směšná. Ztrácí touhu udělat něco bláznivého, co oslní, ohromí, nebo i vyděsí. Nebylo to však vždycky.

Představte si, že sedíte u rozhlasového přijímače. Televize je dosud pro většinu lidí zázrak techniky, ale rádio, to už se stalo běžnou a příjemnou věcičkou v každé domácnosti. Zelené, magické oko září v pološeru a vy posloucháte svůj oblíbený pořad. Náhle je přerušen křikem, boucháním a ranami do nábytku a vzdálenou střelbou. Nevěříte svým uším, hlas reportéra cosi chvatně vykládá do mikrofonu, jako kdyby chtěl využít ten zbytek času, který mu ještě zbývá. Jsme napadeni Marťany. Invaze z Marsu. Všude, kde nyní tuto stanici poslouchají, nastává dokonalá panika. Píše se konec října 1938.

Naše planeta není nafukovací. Mars, náš budoucí domov

Lidé se tehdy v New Jersey děsili zbytečně, bylo to jen mistrné ztvárnění fantastického románu, známého britského autora vědecké fantastiky, Herberta Georga Wellse. O tuto paniku se postaral o padesát let mladší, nadějný, filmový, divadelní i rozhlasový scénárista, režisér a producent velmi podobného jména, Orson Welles. O několik dní později byl již obletován zástupy novinářů, ale i proklínán těmi, kteří této sugestivní hře podlehli. Nicméně místnost se zamřížovaným okénkem nenásledovala.

Umíte si představit, že by něco takového provedl dnes? Byl by zničen profesně i lidsky, těmi nejserióznějšími, instantními lidmi na světě. Dobou, sešněrovanou paragrafy, která nahrává spořádaným a slušným. Lidem, kteří nikdy nevybočí ze zaběhnutých kolejí a jsou tudíž nekonečně nudní.

H. G. Wells chtěl oholit Marxe a miloval spisovatelky. O lidstvu ani mimozemšťanech si nedělal iluze a zemřel jako pesimista

Tehdy, v roce 1938, bylo těch lidí s krví v těle, místo vody, přeci jenom více. Nad Evropu se sice již stahovala temná mračna, ovšem zde, v USA, bude ještě tři dlouhé roky mír.

Ti dva muži, které dělily dvě generace, se přeci jenom setkali. Ve městě San Antonio, v Texasu, 28. 10. 1940. Jistě se dobře pobavili, protože tuto událost určitě nevynechali. Mladý, nadějný, nesmírně talentovaný Orson Welles a ikona literární fantastiky na sklonku života, Herbert George Wells. Autor několika desítek románů, kterého se jako svého konkurenta, i jako nositele nových vizí budoucnosti lidstva obával, na počátku dvacátého století, i proslulý Jules Verne.

FOTO: Válka světů

Válka světů - Válka světůVálka světů - Válka světůVálka světů - Válka světůVálka světů - Válka světůVálka světů - Válka světů

Neměli se rádi a neporozuměli si. Typickým příkladem takového nepochopení byl například Wellsův román První lidé na Měsíci, z roku 1901. Možná to byla i Vernova žárlivost, že na něco takového nepřišel sám. Wells ve svém románu použil kov, který pohlcuje gravitaci, což Verne pokládal za nesmysl. Takový kov neexistuje. Nechat se vystřelit z děla je přeci mnohem jednodušší.

A Orson Welles? Rozhodně nezůstalo jen u jeho rozhlasové provokace. Jeho film Občan Kane, byl tak realistický a tak se dotýkal americké společnosti, že i v těch svobodou se honosících Spojených státech skončil na čas v trezoru. Naštěstí nikoliv i s autorem, který si v tomto filmu vystřihl hlavní roli a později dokráčel i pro zlatou olympijskou medaili každého tvůrce, pro filmového Oscara.

Dnes, 13:15
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Dnes, 12:20
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Dnes, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:06
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Dnes, 11:34
Dosavadního generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Davida Kostku má zítra nahradit David Šmehlík....
Dnes, 11:10
Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů. Jedním z důvodů je obava...
Dnes, 10:44
Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za...
Dnes, 10:29
Elisane Silva je se svými 203 centimetry známá jako nejvyšší žena Brazílie. Za její nadměrnou...
Dnes, 09:33
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční...
Dnes, 08:29
Před stamiliony let žili předkové dnešních krokodýlů a aligátorů společně s dinosaury. Ačkoliv dinosauři vymřeli,...
Dnes, 06:50
Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou...
Reklama