mapa regionů
zavřít mapu

Školské odbory trvají na svém dlouhodobém požadavku dobrovolného přednostního očkování pedagogických i nepedagogických pracovníků (dobrovolné) a stanovení termínu, od kdy se mohou registrovat.
„Školské odbory podporují, aby postupný návrat do škol začal v termínu od 1. 3. 2021. Požadují připravit plán nástupu děti do škol s jasnými termíny a zodpovědností, s důrazem na bezpečnost práce. Vítáme, že zajištění návratu dětí do škol a antigenních testů pro žáky bylo základní podmínkou hejtmanů při jednání s vládou o novém nouzovém stavu,“ uvedl při jednání školské tripartity, která se konala po 170 dnech, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.
Svaz zároveň ocenil, že byl respektován jeho požadavek, aby učitelé nebyli odpovědní za testování a že jsou jednoznačně preferovány neinvazivní testy, které si v pravidelných intervalech mohou provádět žáci přímo doma. „Podporujeme spustit pilotní testování v malotřídních školách. Na této skupině škol je možné vyladit citlivost testování vůči dětem, komunikaci s rodiči. Malotřídky dokončují v těchto dnech anketu mezi rodiči, bylo osloveno přes 700 malotřídních škol a pozitivní reakce rodičů jednoznačně převažují,“ uvedl Dobšík.
Poukázal na různou praxi hygienických stanic při nařizování karantén dosud otevřených škol, odbory proto požadují soustavné sledování, analýzu a zveřejňování statistiky o výskytu nemoci covid-19 v jednotlivých věkových skupinách dětí. Zároveň žádají novelizovat školský zákon tak, aby ředitelé mohli reagovat na změny situace v místech a regionech kombinací prezenční, distanční a individuální výuky. Požadují též právní úpravu dostupnosti k internetu a technickému vybavení pro děti ze slabších rodin, které jsou na distanční výuce.