Slavnosti sněženek: namol opilý Somr a problém tří režisérů

27.5.2021
Jaroslav Svoboda

Před samotným natáčením musel režisér Jiří Menzel povinně absolvovat několik politických školení. Ideolog KSČ Pavel Auersperger ho poučoval zejména jak má zpracovat současnou látku, aby neurážena stranu a socialismus. Další politruk z vnitra ho proškolil ohledně podoby správného „esenbáka“. Jak moc si vzal Menzel rady k srdci nevíme, v každém případě film následně čelil zákazů kvůli americké vlajce, která se v jednom záběru objevila. Nakonec však cenzoři přimhouřili oko.

Ona dvojice Hrabal – Menzel už navíc měla jistý škraloup. Po snímku Skřivánci na niti z roku 1969 nemohli jedenáct let realizovat společný projekt. Ovšem po velkém úspěchu Postřižin v roce 1980 se narychlo rozhodlo o schválení scénáře i ke Slavnostem sněženek.

České hrady byly skvostné už za Přemysla II., dodnes mají významné prvenství

Jeden film, tři režiséři

Ve filmu si pak zahrál i režisér Jiří Krejčík, konkrétně nenasytu, co sežral čtyři salámy. Jejich vztahy s Jiřím Menzelem ale prý nebyly úplně nejlepší. Krejčík Menzelovi totiž jako režisér často mluvil do natáčení, což se Menzelovi pochopitelně příliš nelíbilo a na place tak byly vidět i hádky. Menzel však obsadil i dalšího režiséra, Františka Vláčila, a sice do role starého pána na kančí hostině, kterému se klepou ruce.

Divadlo Járy Cimrmana: Premiéru hry Záskok navštívil i Havel, Uhlíř o roli přišel kvůli nespolehlivosti

Další zajímavosti

Jednou z dalších zajímavostí filmu je, že postava akademického malíře Junka, kterého ztvárnil Ferdinand Havlík, je inspirována skutečným umělcem Václavem Junkem, který mel v Kersku chatu.

Při natáčení scény, kdy esenbák upozorňuje cyklisty, že nemají jezdit na kole, když jsou opilí, byl Josef Somr tak opilý, že se scéna musela další den přetáčet.

S představitelem France Rudolfem Hrušínským byl pak Bohumil Hrabal tak spokojený, že mu k filmovému kostýmu půjčil i svůj vlastní klobouk.Nepřehlédněte