• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Smutná statistika. Každá pátá domácnost v Česku má nějaký typ úvěru

  30.4.2018
  Andrea Cerqueirová

  Devět lidí z deseti (88,5 %) má bankovní účet, procento je o něco vyšší u lidí s vyšším vzděláním (96,9 %), u lidí s nižším vzděláním je to 82,2 %, u lidí nad pětašedesát let 63, 4 %. Méně než polovina (47,9 %) domácností s nízkými příjmy si měsíčně něco šetří, u domácností s vyššími příjmy jsou to asi dvě třetiny (78,6 %), nejméně si šetří, respektive mohou dovolit šetřit, samoživitelky a samoživitelé, kteří šetří ze 47,2 %. Vyplývá to z šetření Českého statistického úřadu za rok 2017.

  Každá pátá domácnost (21 %) v ČR, včetně domácností s nejnižšími příjmy, má nějaký typ úvěru, u domácností s nízkými příjmy je procento 26,5, u domácností s vyššími příjmy 27,7, u jednotlivce s dětmi 28,2, u dvojice s dětmi 44,8 a u lidí nad 65 let 0,9. Když se podíváme do zahraničí, tak vloni se snížil souhrnný evropský indikátor ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením, když klesl na 12,2 %.

  FOTO: Český statistický úřad – finance

  Český statistický úřad – finance - Český statistický úřad 2 – foto ACČeský statistický úřad – finance - Český statistický úřad 2 – foto ACČeský statistický úřad – finance - Český statistický úřad 3 – foto ACČeský statistický úřad – finance - Český statistický úřad 4 – foto ACČeský statistický úřad – finance - Český statistický úřad 5 – foto AC

  Přední pozice v Evropě

  „Česká republika v tomto ohledu dlouhodobě zaujímá jednu z předních pozic v žebříčku evropských zemí. Dá se říct, že patříme ke státům s nejnižším podílem osob ohrožených příjmovou chudobou či sociálním vyloučením,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

  Bezmála devět procent Čechů živoří. Příjmová chudoba nejvíc ohrožuje důchodce a samoživitelky

  Relativně nízký podíl lidí ohrožených chudobou je vedle České republiky také na Islandu, v Norsku a v Nizozemsku. Naopak vysoký je například v Makedonii, Srbsku, Bulharsku, Rumunsku a Řecku.  Nepřehlédněte