Soud potvrdil, že bývalí estébáci šikanovali disidenty. Vyvázli s podmínkou

14.9.2021
Jitka Kačánová

Karlu Hájkovi a Rudolfu Peltanovi uložil dvouleté podmíněné tresty, u Zbyňka Dudka a Jiřího Šimáka upustil od potrestání. Oba dva už dříve dostali za týrání odpůrců komunistického režimu nepodmíněné tresty 3,5 roku vězení, což předsedkyně senátu Olga Kalašová označila za dostatečné. Verdikt zatím není pravomocný.

Někdejší příslušníci StB podle obžaloby šikanovali člena hudební skupiny The Plastic People of The Universe Vratislava Brabence, zpěváka kapely Extempore Jaroslava Neduhu a chartisty Janu Převratskou a Jiřího Chmela. Bezdůvodně je zadržovali a opakovaně prohledávali jejich byty. Všichni čtyři poškození se následně na počátku 80. let vystěhovali z Československa.

„Velmi sofistikovaným způsobem nutili osoby, aby opustily svoji vlast, kde se narodily a měly své zázemí,“ prohlásila soudkyně. Příznivce či signatáře Charty 77 čtveřice podle obžaloby šikanovala, zastrašovala, vyhrožovala jim trestním stíháním i únosy členů rodiny. Podle Kalašové je usvědčily výpovědi obětí i listinné důkazy. Mužům hrozily tresty tři až deset let vězení.

V kauze původně čelil obžalobě ještě Jaroslav Maryško, který se ale letos v únoru dohodl se státním zástupcem na dvouletém podmíněném trestu. Dohoda je pravomocná.

Vratislav Brabenec patřil spolu s Mejlou Hlavsou a Jiřím Kabešem ke klíčovým hráčům legendární skupiny The Plastic People of The Universe. Po jeho odchodu v roce 1982 skupina již veřejně nevystupovala. „Největší urážka je, pokud si člověk někoho nevšímá. Dokud se s někým hádáš, máš k němu výhrady, tak jsi stále s ním v nějakém dialogu. My jsme se chovali tak, jako že ti bolševici vůbec neexistují. To je, samozřejmě, nasralo,“ vrátil se v roce v 2009 v jednom rozhovoru k chování příslušníků StB před jeho nuceným odchodem. Kromě výše jmenovaných čtyř disidentů, kterých se týká aktuální soudní rozhodnutí, StB v rámci akce Asanace vyštvala do zahraničí 280 signatářů Charty 77, například Jaroslav Hutka, Svatopluk Karásek, Pavel Landovského nebo Pavel Kohout. Brutální metody StB zachytil Kohout ve svém knize Kde je zakopán pes.

Zdroj: vlastní zdroj, čtk, wikipedie


Témata:

Nepřehlédněte