Soutěž mladých klavíristů vyhrála sedmiletá Ukrajinka

27.11.2022
Simona Knotková

Absolutní vítězkou soutěže mladých klavíristů Amadeus 2022 se stala Ukrajinka Veronika Zajkinová. V sedmi letech patřila mezi nejmladší účastníky letošního ročníku. Soutěž v sobotu završil koncert laureátů v Besedním domě. Součástí ocenění je také nabídka vystoupení s Filharmonií Brno.

Amadeus se od jiných klavírních soutěží pro mladé talenty odlišuje zaměřením na hudbu období klasicismu, a zejména tvorbu Wolfganga Amadea Mozarta. Právě Mozart v roce 1767 se svým otcem a sestrou navštívil během vánočních svátků Brno a s úspěchem koncertoval v Redutě. Soutěž je tak připomínkou historické události a zároveň oslavou mladých talentů.

„Všichni soutěžící předvedli profesionální výkony, které jsou důkazem vysoké umělecké úrovně. Stejné, jakou předvedl malý Mozart v Brně před více než 250 lety a která provází soutěž už celých 29 let,“ uvedl Vladimír Halíček, ředitel pořádající Základní umělecké školy Veveří.

Letos soutěžilo 68 účastníků ze 14 zemí, například z Filipín, Rumunska, Mongolska, Moldavska a Maďarska. Cenu primátorky za nejlepší interpretaci Mozartovy skladby obdržela Malwina Jasińská z Polska. Nejlepší českou soutěžící je Sofia Kaucká z Olomouce, nejlepší z těch brněnských je Viktorie Kozánková.

Patronem letošního ročníku byl Lukáš Vondráček, někdejší „zázračné dítě“, nyní světově uznávaný klavírista. Brněnská mozartovská soutěž je podle něj pro mladé talenty ideálním odrazovým můstkem. „Amadeus 1995 byl první soutěží, které jsem se zúčastnil a ve které jsem uspěl. Získal jsem tak motivaci a povzbuzení do další práce a odnesl si spoustu krásných zážitků,“ vzkázal Vondráček svým následovníkům.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte