• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Spor kvůli zásahu do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě pokračuje

  18.11.2023
  Jan Štoll

  Spor mezi pražskou botanickou zahradou a architektem Zdeňkem Deylem, který začal už v roce 2005, bude pokračovat u Vrchního soudu v Praze. Dovolání botanické zahrady vyhověl Nejvyšší soud (NS). NS konkrétně zrušil rozhodnutí, podle kterého měla zahrada zaplatit Deylovi 268 tisíc korun plus úroky za neoprávněný zásah do projektu skleníku Fata Morgana.

  Deyl se žalobou domáhal vydání bezdůvodného obohacení. Podle NS mu ale vznikl spíše nárok na autorskou odměnu založený na jiném paragrafu. Zůstává však otázkou, zda k zásahu do Deylových práv došlo v době účinnosti starého autorského zákona z roku 1965, anebo toho nového, který vstoupil v platnost v roce 2000. Dalším problémem je případné promlčení.

  „V dalším řízení proto odvolací soud na základě upřesněných skutkových zjištění provede vzhledem k žalovanou vznesené námitce promlčení řádné právní posouzení žalobcem uplatněného nároku, přičemž vezme v úvahu všechny zjištěné okolnosti, za kterých k případnému promlčení práva žalobce došlo, stejně jako okolnosti vznesení této námitky ze strany žalované,“ stojí v rozhodnutí nejvyšší instance.

  Zahrada, která je příspěvkovou organizací hlavního města, uzavřela s Deylem smlouvu v roce 1996. O tři roky později, ještě před dokončením díla, od kontraktu odstoupila. Skleník vyšel na 200 milionů korun, oproti původním odhadům se prodražil téměř desetinásobně. Podle architekta se to stalo i kvůli změnám, které zahrada v projektu nechala provést poté, co s ním ukončila spolupráci. Deyl tvrdil, že provedené změny měl možnost vidět až jako platící návštěvník, přičemž s řadou z nich nesouhlasil.

  O tom, že ke zneužití autorského díla došlo, rozhodly soudy už před několika lety. Přiznaná suma se ale měnila. Podle Městského soudu v Praze měla zahrada zaplatit Deylovi 1,5 milionu korun. Vrchní soud částku snížil zhruba na 268 tisíc korun. Právě rozhodnutí vrchního soudu nyní zrušila nejvyšší instance.

  Skleník Fata Morgana byl v minulosti příčinou dalších soudních sporů mezi Deylem a botanickou zahradou. Ta po architektovi požadovala vrátit 2,5 milionu Kč, které mu vyplatila jako zálohu na projektovou dokumentaci skleníku. Justice nakonec dospěla k závěru, že suma Deylovi náleží za práci vykonanou před ukončením smlouvy a jako náhrada vynaložených nákladů. V jiném sporu se Deyl domáhal zaplacení víceprací. Spor skončil počátkem roku 2015 smírem, podle nějž měl architekt dostat přes 1,1 milionu korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte