Staronový prezident ČLK Kubek: „Nemůže být takový rozdíl mezi příjmy lékařů u nás a v Německu

19.6.2021
Redakce

Na dnešním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka. Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Kubek se zastal šikanované záchranářky: Bezprecedentní projev arogance moci a bezostyšnosti politiků

Kubek po zvolení novinářům řekl, že delegáti svým hlasováním ocenili, co se podařilo v minulých letech. „Skutečně se podařilo vybudovat dům lékařů, podařilo se prosadit zvýšení ceny práce lékařů. A myslím si, že tak jako zdravotníci obstáli, tak i Česká lékařská komora obstála v epidemii,“ prohlásil.

Kubek chce silnou profesní samosprávu pro lékaře. Jedním z jeho nejdůležitějších cílů jsou vyšší platy. „Určitě nemůže být takový rozdíl mezi příjmy lékařů v České republice a třeba v Německu,“ uvedl staronový prezident ČLK. Je to důležité pro to, aby vystudovaní medici zůstávali v Česku.

Za problém považuje Kubek nedodržování zákoníku práce z hlediska přesčasů, což je špatné zejména pro pacienty. Lékaři proto nesmí být na přesčasech závislí, mladí lékaři musí mít lepší podmínky, mělo by být také více doktorů. Důležité je i vytvoření systému na získávání lékařů ze zahraničí.

Další důležité téma je podle staronového prezidenta komory zlepšení podmínek pro ženy. Lékařky často musejí volit mezi rodinným životem a kariérou, některé proto obor opouštějí. „Je třeba, aby nemocnice vytvářely podmínky pro částečné úvazky, vytvářely třeba nemocniční školky, případně jesle a podobně,“ řekl. Organizace pak podle Kubka musí zůstat autonomní a nepodřízená ministerstvu ani žádné politické straně.

Kubek: Covid-19 se stává nejčastější příčinou úmrtí. Nebezpečný je i pro mladé lidi

Mrozek se bude snažit své vize dál prosazovat jako viceprezident. Anesteziolog již dříveřekl, že by komora měla mít důstojné postavení jako profesní komory v Německu nebo Rakousku. Spory by podle něj lékaři měli řešit uvnitř a navenek vystupovat jednotně.

V prvních dvou kolech nezískal Kubek požadovaných 209 hlasů, tedy většinu všech delegátů komory. Poté, co si přítomní na sjezdu odhlasovali třetí kolo volby, tato podmínka odpadla.

Současnému prezidentovi i představenstvu vypršel mandát loni na podzim. Kvůli pandemii covidu-19 ale nebylo možné pořádat takové akce, jako je sjezd. Jejich mandát byl tedy prodloužen.Nepřehlédněte