Štika obecná, podvodní zdravotní policie i nejobávanější dravec našich vod

Štika obecná, dravá ryba z čeledi štikovitých, patří k nejznámějším sladkovodním dravcům Evropy a k nejobávanějším predátorům našich vod. Kromě rychlosti a velice ostrých zubů jsou jejími hlavními zbraněmi rovněž i inteligence a téměř nekonečná trpělivost.

Štika totiž na svoji kořist dokáže skutečně velmi dlouho čekat a pak naprosto nečekaně na nic netušící oběť vyrazit ze zálohy. Mívá totiž mimo jiné i dokonalé maskování, takže se stala obávanou, samotářskou a teritoriální rybou, která si pro svůj život vyhledává místa s dostatkem přírodních úkrytů. Štika je rovněž i všestrannou plavkyní, a to navzdory své poměrně časté nehybnosti. Vědci na základě prováděných pokusů vypočítali, že štika může plavat až rychlostí dosahující 25 – 30 kilometrů za hodinu.

Jiří Horák

Čakovičtí rybáři pečují o rybníky i společenský život

Po neúspěšném loveckém výpadu však již svoji uniklou kořist nadále nepronásleduje, nýbrž naopak šetří síly na nový výpad, neboť i přes svůj štíhlý tvar těla není vytrvalostní plavec ani přílišný cestovatel. Někdy loví i menší jedince vlastního druhu, kanibalismus je mezi štikami poměrně rozšířen. Živí se rovněž i uhynulými, poraněnými či nemocnými rybami, čímž plní jakousi úlohu zdravotní policie. Zásadně tak ovlivňuje zdravotní stav rybí populace.

Velryba není velká ryba. Co jste o největších tvorech na Zemi možná nevěděli

Kolem tvorů podobných štikám se v průběhu času v minulosti vytvořilo poměrně velké množství legend. Vyprávělo se o štikách s tlamou rozměrnou jako vrata od stodoly, které byly dlouhé až šest metrů a s hmotností několika set kilogramů.

Štika obecná je nejrozšířenějším druhem z pěti zástupců čeledi štikovitých. Přirozeně se vyskytuje v Evropě, v části Asie a v Severní Americe. Vyskytuje se v hloubce až do třiceti metrů, nejčastěji ji však najdeme do pěti metrů pod hladinou. Není příliš náročná ohledně typů vod, obsazuje všechna vodní prostředí s dostatkem kořisti. Ideálním prostředím jsou pak pro ni velké, čerstvě napuštěné vodní nádrže. Vodní nádrž Lipno byla například několik let po svém napuštění nejbohatším lovištěm štik v Evropě. Štikám nevadí ani brakická voda, která má koncentraci solí mezi mořskou a sladkou vodou, a vyskytují se rovněž i v pobřežních vodách Baltského moře. Nejvyšší hlášený věk u štiky byl třicet let.

FOTO: Štika obecná

Štika obecná - štika obecná – VltavaŠtika obecná - štika obecnáŠtika obecná - úlovek – FinskoŠtika obecná - Štika obecnáŠtika obecná - Štika obecná
Další fotky
Štika obecná - Štika obecná (Esox lucius)
Dnes, 20:42
Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek.
Dnes, 20:35
Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů...
Dnes, 13:41
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:41
Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici...
Dnes, 11:23
Ve Františkovi se tají dech. Tolik knih v životě neviděl. Prosklená almárka s knížkami, u...
Tereza Pergnerová
Dnes, 06:39
Pokojíček pro pravnučku po požáru, nové čočky pro ženu se závažnými zdravotními potížemi, vybavení startovacího...
Dnes, 06:23
Ač se to na první pohled nezdá, vysoké teploty, které nás posledních pár dní trápí,...
Včera, 16:48
Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly zákazníky k větším...
Včera, 11:14
Skupina předních japonských zdravotnických expertů varovala, že konání letních olympijských her v Tokiu by mohlo...
Včera, 10:30
Hrátky ve skotském jezeře se proměnily v tragédii. Dvacetiletý Skot Keivan Ulhaq dostal zástavu srdce...
Včera, 09:50
V roce 2010 opustila osmnáctiletá Indka Sajitha dům svých rodičů a dalších jedenáct let byla...
Reklama