Čakovičtí rybáři pečují o rybníky i společenský život

23.1.2020
Andrea Cerqueirová

„Čakovický rybník je velmi slušně zarybněný,“ uvedl pro Náš REGION předseda kulturní komise Rybářů Čakovice Jiří Horák. Plavou v něm různé druhy ryb – kapři, candáti, štiky, amuři, karasi, tolstobici nebo třeba malí úhoři. Čakovičtí rybáři se starají jak o Čakovický, tak i Cukrovarský rybník. „Je tu obsádka. Do obou rybníků se zarybnilo asi sto metráků ryb, což je úžasné číslo,“ řekl Horák. S tím, že rybníky v současnosti patří Lesům hlavního města Prahy a ten Čakovický čeká revitalizace. „Zatím neznáme její podobu a rozsah, v případě, že by se muselo slovit, nepořádali bychom tradiční podzimní závody,“ dodal. Jarní závody se ale uskuteční. Dlouho předtím, hned v sobotu 8. února od 20 hodin, se veřejnost může zúčastnit taneční zábavy v restauraci U Maxima v Třeboradicích. Spolu s hudbou a tancem bude připravena také tradiční tombola. „Ceny jsou vždy v podobě talířů, mís, toustovačů, kávovarů či třeba mixérů. Držíme i takovou tradici, že ženy hází desetikorunovou minci do kávového hrníčku, když tam desetikoruna zůstane, žena je získá věcnou výhru,“ doplnil.

FOTO: Rybáři Čakovice

Rybáři Čakovice - All-focusRybáři Čakovice - FOTO SEVER OTVIRAK Čakovičtí rybáři pečují i rybníky i společenský život – foto rybaricakovice.czRybáři Čakovice - FOTO SEVER OTVIRAK Čakovičtí rybáři pečují i rybníky i společenský život – foto rybaricakovice – dalsiRybáři Čakovice - All-focusRybáři Čakovice - All-focus
Další fotky
Rybáři Čakovice - All-focus

Dárek ženám, trénink dětem

Před zábavou se tamtéž – v sobotu 8. února od devíti hodin – uskuteční výroční členská schůze čakovických rybářů, která je povinná ze zákona. I tam bude tombola, ovšem s jinými cenami – udičkami a dalším rybářským náčiním. S nadsázkou by se dalo říci, že ráno se budou rozdávat předměty potřebné k chytání ryb a večer kuchyňské náčiní, z něhož některé se hodí na jejich porcování. To jsou ale jen zrnka v tom, co Rybáři Čakovice, jejichž výbor se schází každý měsíc, pořádají. „Oblíbený je například dětský den, přičemž dětem se věnujeme i jinak – trénujeme je,“ uvedl Horák. A děti, které mají v rámci Rybářů Čakovice i svůj dětský kroužek, mají trénink od opravdu povolaných lidí, neboť mezi místními rybáři jsou i mistři světa. Kupříkladu František Čáha je mistrem světa v mořském rybolovu – první místo získal v Jihoafrické republice. „Hlásili to dokonce v jihoafrickém místním rozhlase. Řekli, že vyhrál Franta Čáha z České republiky, z Čakovic,“ připomněl Horák.

Pražští rybáři letos vysadili 1,5krát více ryb než loni

Chatu stavěli svépomocí

Nejvíce členů mají Rybáři Čakovice přímo z Čakovic, sousedních Třeboradic a Myškovic, chodí mezi ně ale i rybáři z Tróji, Letňan a dalších míst. Dohromady jich je kolem tisícovky a přibírají stále nové. „Pozemek máme pronajatý od místního úřadu, chata je naše, kdysi jsme ji stavěli svépomocí, a to za velké podpory někdejšího předsedy místního národního výboru Karla Hola, kterému patří velký dík,“ řekl Horák. Rybáři Čakovice vznikli v roce 1942, v roce 2017 tedy oslavili neuvěřitelných 75 let od svého vzniku, proto jejich kronika je taky pěkná bichle. Samotný Jiří Horák je členem výboru přes čtyřicet let. „Rybařil už můj otec, doma jsme měli rybářské náčiní, a tak jsme jako děti chodily pytlačit,“ uvedl. Časem s pytlačením přestal a svoje rybaření zlegalizoval. „U vody prožijete plno krásných věcí, to by za těch více než čtyřicet let bylo na pořádnou knihu,“ dodal.

V Motole se letos objevil krásný rybníček. Nejvíc si ho užijí pražští rybáři

Oslavy, odchody i příchody

Chválí také vzájemné vztahy mezi rybáři. „Nikdy jsme se nepohádali my ani naše ženy,“ řekl. Přitom spolu tráví plno času. Na Rybářské chatě třeba společné Silvestry nebo jiné oslavy, kdy nachystají něco k snědku a pití. Každý rok také jezdí tak na tři dny někam do penzionu, kde si udělají pohodu. „My přes den utečeme chytat ryby a ženské mají zakázáno cokoli dělat, jsou celé tři dny obsluhovány a obskakovány. Když to některá poruší a začne pracovat, musí zaplatit flašku,“ směje se Horák. Setkávají se i na mnoha dalších akcích v průběhu celého roku. Někdy přicházejí také smutné chvíle – někteří staří rybáři umírají. Ale zase přicházejí noví. Koloběh života. Lásku k rybaření získává i nejmladší generace. „Moje malá vnučka, které bude pět let, my říká, že musíme jít na ryby, tak na ně holt budeme muset jít, nedá se nic dělat,“ říká s úsměvem Horák.

Malí rybáři mají utrum, rodinný dům proměnil rybníky ve stoku

Štika na másle, kapr na ořeších

Ryby by podle svých slov mohl jíst ráno, v poledne i večer. „Mám doma plno receptů, moje babička vařila na Orlíku, v hospodě Na Prádle u Schwarzenbergů, tam se jedly ryby pořád,“ prozradil něco z rodinné historie. A přidal tři recepty. Štiku, jakož i jiné dravce (třeba candáta), je podle něj nellepší připravit na másle, s kmínem a trochou soli. „Kapra dělám rád na ořeších. Porci namažu z každé strany sardelovou pastou, obalím v hladké mouce, pak to samé ještě jednou, čekám až to uschne a kapra usmažím. Do výpeku dám jednu až dvě polívkové lžíce másla, přidám asi patnáct nahrubo nasekaných vlašských ořechů, lehce orestuji, aby nezhořkly, a poliji citronem. Ke kaprovi jsou dobré hranolky nebo brambory,“ popsal.

Brazílie na talíř: Na specialitu z ryb a banánů zvanou moqueca seženete všechny suroviny i u nás!

Kapr nakyselo

Chutný je podle jeho slov také kapr nakyselo. „Nachystá se kořenová zelenina, přidají se dvě nebo tři deci červeného vína, nové koření a bobkový list, to vše se svaří a nechá vychladnout. Mezitím se kapr třikrát za sebou obalí ve vaječných bílcích a hladké mouce, nechá se uschnout, následně se z každé strany osmaží a nechá vychladnout. Poté se kapr vloží do kameninové mísy a zalije nachystaným lákem z kořenové zeleniny. Vše se odstaví na čtyři až pět dnů. A pak budete mít boule až za ušima,“ uzavřel.Nepřehlédněte