Domácí násilí může přerůst ve stalking. Pomoci může intervenční centrum!

Případ, kdy ani rozchod partnerů neřeší násilné chování jednoho z nich a domácí násilí pokračuje formou stalkingu, přibývá. Je vhodné zajistit dostatek důkazů a obrátit se včas o pomoc na intervenční centrum. Do Intervenčního centra Respondeo, které má pobočky v Brandýse nad Labem, Nymburce, Kolíně a Mladé Boleslavi, se dostala kupříkladu Eva, která dlouho nevěnovala pozornost stupňujícím se agresivním projevům manžela.

„Eva si Jirku vzala po čtyřech letech známosti, kdy se rozhodli založit rodinu. Bohužel první pokus o potomka se nezdařil, Eva potratila, a agresivita manžela vůči její osobě rostla. Začalo to zákazy jezdit k rodině, napadáním její sebeúcty. Přesto, že vztah měl do idylky hodně daleko, Eva stále věřila, že se třeba i narozením společného potomka vše zlepší. Nakonec se jim narodily dvě zdravé děti.  Bohužel i po narození dětí se nic nezměnilo. Naopak psychické násilí se začalo ještě více stupňovat,“ uvedla vedoucí intervenčního centra Denisa Sachomská.

Z domova se stalo peklo? Může pomoci intervenční centrum!

„Manžel ji začal kontrolovat e-mailovou korespondenci, telefonní hovory a utracené finance. Musel vědět o všem, co a kde dělá. Nesměla si změnit přístupová hesla, ani založit vlastní účet v bance. Často na ni slovně útočil. Eva byla zmatená a nevěděla, co má dělat, aby byl doma klid. V té době ji také opakovaně vyhazoval ze společné domácnosti. Nebylo výjimkou, že jej rozčiloval pláč malé dcery, kvůli kterému se údajně nevyspal. Zoufalá Eva se pokusila s manželem domluvit na rozchodu, ale on tuto možnost odmítal. Agresivní výbuchy manžela se střídaly s obdobím klidu. Tyto situace se v průběhu let několikrát opakovaly,“ pokračovala.

Údery do hlavy, nadávky

Vše vygradovalo v lednu 2018, kdy jí manžel začal sprostě nadávat, čemuž přihlížely jejich dvě děti. Nepomohlo, že ho prosila, aby toho nechal. „Chytil mě za ruku, skroutil mi ji za zády a stáhl mne ze schodů. Na zemi mě pak několikrát silně uhodil do hlavy. Viděla jsem rozmazaně, hlava mě bolela a měla jsem hrozný strach. Chtěla jsem s dětmi utéct do bezpečí, ale manžel mi obě dcery vyrval z náručí a tak jsem vyděšená utekla sama. Vyčerpaná jsem došla do 5 km vzdáleného města s tím, že vše nahlásím na policii, ale protože jsem neměla u sebe ani doklady a bála se manželovi reakce, neudělala jsem to,“ zavzpomínala Eva.

„Když jsem se vrátila domů a starší tříletá dcerka mě přivítala slovy: „Mami, ty seš kráva.“, došlo mi, že to, co se u nás doma za zavřenými dveřmi odehrává, musím zastavit,“ uvedla. Nakonec se svěřila příbuzným. Poradili jí, aby okamžitě odešla. Ona se ale bála s manželem mluvit o rozvodu, doufala v jeho změnu. Vše se ale stupňovalo. Jednoho dne ji manžel srazil v koupelně na zem, držel jí, chtěl ji uhodit. „Udělej to, ať se něco stane! vykřikla jsem na něj v zoufalosti. Zakryla jsem si obličej a čekala, co bude. Manžel ale beze slova odešel,“ řekla Eva.

Nová síla řešit situaci

Začala trpět depresemi, po měsíci vyhledala psychologa a psychiatra, chtěla odjet za rodiči, ale manžel jí to zakázal. Přes centrum ohrožených dětí se dostala do Intervenčního centra Respondeo. „Teprve s pomocí Respondea Eva začínala získávat sebedůvěru a sílu na řešení své situace. Uvědomila si, že se manžel jen tak nezmění. Rozhodla se od něj odejít a zajistit dětem klidné prostředí pro jejich vývoj,“ uvedla Sachomská. V intervenčním centru Evě pomohli sepsat návrh na rozvod. Manžel po prvotním souhlasu začal dělat potíže. Eva už neustoupila a manžel jí začal vyhrožovat tím, že ji v případě rozvodu připraví o děti.

Jak na konflikty ve vztazích? Filipovi pomohla terapie

Na doporučení pracovnice intervenčního centra se Eva pokusila zajistit důkazy o probíhajícím domácím násilí. „Manžel na to však přišel a telefon s důkazy jí rozbil. Eva se i přes to rozhodla podat návrh na úpravu výchovy a výživy nezletilých dětí na dobu před a po rozvodu manželství spojený s předběžným opatřením. A protože byla v té době už silnější, sebrala veškerou odvahu a doslova utekla s dětmi k příbuzným. Nicméně tím, že nechtěla vzít otce svým dětem, je i nadále s manželem pravidelně v kontaktu a styk s dětmi mu umožňuje. Fyzicky se jí ulevilo, ale psychický nátlak ze strany manžela naopak zesílil,“ uzavřela Sachomská.

Intervenční centrum Respondeo pomáhá lidem ohroženým domácím násilím – obětem i svědkům. Všechny jeho služby jsou, díky finanční podpoře z projektu Podpora vybraných druhů sociálních služeb ve Středočeském kraji, bezplatné, je dodržována mlčenlivost a klient může vystupovat anonymně, pracovnice intervenčního centra mohou za klienty vyjet i do terénu.

7.4.2021
Během nadcházející volební valné hromady bude o vedoucí post okresního fotbalového svazu na další funkční...
1.4.2021
Klášter kapucínů si přáli kolínští radní, a tak se dopisem z 20. října 1660 obrátili...
31.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
31.3.2021
Alois Jirásek, český prozaik, dramatik a politik, je autorem řady historických románů. Ve svých Starých...
31.3.2021
Ve městě se díky nedostatkům v legislativě nahromadila nepojízdná auta natolik, že blokují potřebná parkovací...
9.3.2021
Kolínští říkají, že se pohled na chrám sv. Bartoloměje nikdy neomrzí. Ocenila ho i porota...
8.3.2021
Současně při budování Českého Brodu na povrchu se stavělo i podzemí se spojovacími chodbami mezi...
7.3.2021
Strávníky uvítali v nové školní jídelně v Bezručově ulici 1. března, v provozu je i...
5.3.2021
Vzhledem k tomu, že se ani po roce epidemická situace v České republice zásadním způsobem...
4.3.2021
Příznivcům kolínského sportu cyklisté kolínské stáje Expres CZ-Tufo Team dělají radost. I první cyklistická medaile...
3.3.2021
Ve hře je kastrační program, který je v Českém Brodě připravována ve spolupráci se společností...
Reklama