Říčany zpomalí na 30 a zavedou zóny. Za špatné parkování bude pokuta až 10 tisíc

V menších ulicích Říčan bude platit zóna s rychlostí omezenou na 30 kilometrů v hodině. Parkovat se bude pouze na vyznačených místech. Za porušení hrozí pokuta. Město už od června instaluje dopravní značení a zpomalovací retardéry. Placené stání má začít od srpna, parkovací karty si mohou lidé vyřizovat od července.

Ulice uvnitř parkovací zóny budou mít odlišný dopravní režim. Řidiči v ulicích budou muset zpomalit na maximální rychlost 30 km v hodině. „Kromě dopravního značení jim to při vjezdu do zón připomenou i zpomalovací pryžové polštáře a také vyznačená střídavá stání v ulicích,“ uvedla mluvčí města Kateřina Lauerová. Město má instalovat přibližně padesáti polštářů ve 30 ulicích. Mimo krajské hlavní komunikace.

„Zakomponování zklidňujících prvků požadoval v rámci aplikace příslušných technických norem Dopravní inspektorát Policie ČR. Díky zpomalení bude možné nově zřídit více parkovacích míst,“ dodala Lauerová.

Výhodou pryžových polštářů má být snížená hlučnost, nižší náklady a snadnější a rychlejší instalace, která umožňuje v případě potřeby jejich využití na jiném místě.

Zóny se zákazem stání

Řidiči budou při vjezdu do zón informování prostřednictvím dopravního značení, že je v území zakázáno stání, pokud toto není dopravním značením povoleno. „Parkování mimo vyznačené parkovací pruhy bude řešeno jako porušení zá kazu stání vyplývajícího z místní úpravy, a to včetně uplatnění postupu podle § 125f zákona o pro vozu na pozemních komunikacích,“ dodává Lauerová. Zákon za porušení paragrafu umožňuje udělení pokuty až do výše 10 tisíc korun.

Říčany jsou nejlepší místo pro život, předběhly i Prahu

„Jinými slovy, parkovat budou řidiči smět pouze na místech vyznačených dopravní značnou Parkoviště doplněných bílou čarou příslušného vodorovného dopravního značení. Nebude tak možné parkovat před přechody pro chodce, v křižovatkách, na chodnících a podobně,“ vysvětluje Lauerová.

Nová parkovací místa

Naopak přibydou parkovací místa tam, kde dosud nebyla. „Jedná se o stovky parkovacích stání v místech, kde není dostatečná šířka komunikace zajišťující 3 m široký jízdní pruh pro každý směr jízdy. Nově však díky plošnému omezení rychlosti je možné použit jeden jízdní pruh pro oba směry jízdy a tím dosáhnout potřebného navýšení parkovací kapacity,“ říká Lauerová.

V některých místech bude naopak zakázáno zastavení, proto aby na sebe protijedoucí řidiči viděli a mohli se navzájem vyhnout.

Ceny parkovného

Lidé z Říčan, kteří bydlí uvnitř zóny, mohou platit hodinové tarify nebo si pořídit parkovací kartu. Pro parkování v místě bydliště vyjde roční karta na 100 Kč a bude platit pro nejbližší okolí. Karta pro parkování uvnitř celé zóny bude stát 1000 korun. Návštěvníci Říčan budou buď platit hodinové tarify, nebo si pořídí roční kartu na parkoviště za 6 tisíc korun či neomezenou kartu za 12 tisíc korun.

Šestnáctitisícové Říčany trápí podobně jako další města nedostatek parkovacích míst. Týká se to hlavně okolí nádraží a centrálních částí. Velkým problémem je parkování lidí z okolních obcí, kteří Říčany využívají jako přestupní stanici při cestě do Prahy.

Připravovaný parkovací systém vyvolal kritiku některých lidí na facebooku. Starosta David Michalička (Klidné město) namítl, že podobný nepopulární krok učinili i v jiných českých městech. Poukázal na to, že v širším centru Říčan denně parkuje několik set automobilů v rozporu se zákonem. Na denním pořádku jsou tak podle něj zásahy městské policie v okolí nádraží, kde parkující auta brání výjezdu z nemovitostí a ničí zeleň.

Zdroj: TZ Říčany, ČTK

Seniorek Vrané nad Vltavou
29.6.2021
Veřejnost se může zapojit do projektu obecně prospěšné společnosti Mezi námi, jejímž posláním je propojování...
25.6.2021
Až do konce letošního října mohou lidé nominovat nejkrásnější aleje nebo stromořadí do soutěže pořádané...
24.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
24.6.2021
Ve středu 23. června byly slavnostně otevřeny nové prostory polikliniky v Dolních Břežanech. Ty do...
20.6.2021
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě při jmenování soudců zkritizoval justici za postup s řešením...
10.6.2021
Výstavba dálnice D3 bude podle ministerstva dopravy navržena tak, aby mohla vést i územím kolem...
10.6.2021
Dopravní policisté a kriminálka prošetřují smrtelnou nehodu motorkáře ze začátku června v Dolní Lomnici na...
9.6.2021
Veterináři nařídili stažení zhruba 670 kilogramů "Medvídkovy mortadely 90 g" od německého výrobce, mohla obsahovat...
2.6.2021
V očkovacím centru v Říčanech se zdravotníci v posledním měsíci téměř nezastavili, zní z nemocnice....
30.5.2021
Inovační centrum Brain 4 Industry zaměřené na 3D tisk, digitalizaci a pokročilé výrobní technologie má...
29.5.2021
Na návrh zastupitele Martina Langmajera (ODS) odvolali zastupitelé v březnu starostu Prahy 22 Vojtěcha Zelenku...
Reklama