Zastupitelé Suchdola měli převést vodovod za desítky milionů na základě cizího dokumentu, kterému nerozumí

Převod vodovodu a kanalizace Městyse Suchdol v okrese Kutná Hora, provází čím dál více nejasností. Zastupitelé měli rozhodovat na základě znaleckého posudku, který si ale nenechal zpracovat Suchdol. Dokumentu navíc zástupci městyse nerozumí. Z informací z jednání pak vyplynulo, že převod vodovodu byl předjednán už v létě. Zastupitelé tak nakonec odhlasovali, že si raději nechají udělat vlastní posudek.

Zastupitelé Městyse Suchdol měli na zasedání 8. října hlasovat o převodu vodovodu a kanalizace do majetku Vodohospodářské společnosti Vrchlice Maleč. Za to má pak městys obdržet akcie vodohospodářské společnosti.

Jenže znalecký posudek, od kterého se odvíjí cena vodovodu pro převod, si nenechal udělat s péčí řádného hospodáře městys ale vodohospodářská společnost (VHS), která má majetek získat.

Přitom právě oceněná hodnota významně ovlivní množství akcií vodohospodářské společnosti, které Suchdol za svůj majetek dostane.

„My máme znalecký posudek, ale ten si zadala VHSka, ne my. Já nejsem odborník na realizace, ale na druhý pohled mě zaráží, když vezmu cenu pořizovací a cenu obvyklou. Jestli by nestálo za to, mít ještě oponentní nebo prostě náš posudek, když už se máme rozhodovat o desítkách milionů, tak abychom si byli jistí, že cena odpovídá tomu, co nám znalci doporučují,“ řekl jeden ze zastupitelů městyse.

Proč si městys nenechal udělat vlastní posudek tak, aby se vedení včetně zastupitelstva, mohlo kvalifikovaně rozhodnout o tom, jaký majetek vlastně převede, odmítla starostka Jana Rychlíková na zastupitelstvu vysvětlit.

Cena vyjádřená posudkem je přitom pro městys klíčová, paní starostka ale nereaguje ani na otázky zaslané na její úřední email, podle jejích slov hodlá komunikovat pouze prostřednictvím advokátní kanceláře.

Kdy konkrétně dostali zastupitelé posudek k prostudování, odmítli sdělit i sami konfrontovaní zastupitelé. Bez odezvy zůstala i žádost o jeho zveřejnění, prý bude za 14 dní na webu městyse.

„Prosím vás, tady není nikdo, kdo tomu rozumí. Nikdo. Jediné, co my můžeme udělat, tak že si přečteme konec, jinak my tomu právně nemůžeme rozumět,“ reagoval další zastupitel.

Zastupitelé tak nakonec odhlasovali, že si městys nechá zpracovat konkurenční znalecký posudek.

„Já už jsem trošku rozhodila sítě a máme doporučení společnosti Votas, abychom se zkusili zeptat jednoho auditora, zašlu vám jméno emailem, protože nechci, nepamatuju si ho z hlavy. Pokud ho emailem odsouhlasíte, tak ho oslovím,“ řekla po té starostka zastupitelům. Veřejnost se tak konkrétní jméno nedozvěděla.

Z další diskuze zastupitelstva pak mimoděk vyplynula i hodnota, za kterou má být suchdolský vodovod a kanalizace zřejmě převeden.

„Vy byste byli s těmi 25 miliony po Kutné Hoře, možná byste byli před Čáslaví. Ty majetky tam byly vloženy za účetní hodnoty,“ řekl předseda představenstva vodohospodářské společnosti Jiří Štěpán.

Připomeňme, že podle dostupných informací na serveru Hlídač státu, investoval Suchdol pod vedením starostky Jany Rychlíkové jenom do rozvoje a dobudování vodovodu a kanalizace přes 28 milionů korun.

Suchdol investoval 28 milionů do vodovodu, teď se ho chce za podezřelých okolností zbavit

Zastupitelé se dostali i k projednání převodu hotovosti, která má přejít na vodárnu.

„Asi by bylo užitečné, abychom měli nějaké odůvodnění částky toho peněžitého vkladu, tu částku stanovil kdo a na základě čeho,“ zaznělo od dalšího zastupitele.

Starostka Rychlíková na to ale nedokázala konkrétně odpovědět, a tak za ní hovořil představitel vodáren.

„Pozvali jsme firmu, která dělá technologie čistíren. Prohlídli si čistírnu, vzali si rozbory, vývoj jaký je za posledních pět let a na základě toho připravili odborný posudek, kolik je zhruba potřeba do toho dát,“ řekl Štěpán s tím, že starostka má v ruce zdůvodnění převodu 2 323 660 korun ale neví, jestli i zastupitelé.

Když vypluly na povrch nejasnosti okolo podkladů pro rozhodnutí o převodu majetku, který tím byl odložen, ukázalo se, že ledacos bylo předjednáno předem.

„Mě byla dána informace v létě, že jste dohodnutí,“ reagoval překvapeně Štěpán z vodohospodářské společnosti.

Otázkou tak zůstává, z jakého důvodu a proč městys vůbec rozhodl, že svůj vodovod a kanalizaci převede konkrétně Vodohospodářské společnosti Vrchlice Maleč, když existují i jiné nabídky.

Kostel sv. Bonifáce Lochy
1.6.2021
V pátek 28. května Noc kostelů otevřela řadu sakrálních objektů široké veřejnosti a nabídla zajímavé...
Bleší trh mezi stromy
19.5.2021
V neděli 16. května odpoledne ožil park v Kutné Hoře Na Náměti událostí s názvem...
7.5.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Vítání ptačího zpěvu
7.5.2021
Zpěvné opeřence nezajímá, že lidstvo prožívá pandemii a musí respektovat řadu omezení. I ornitologové musejí...
5.5.2021
Městys Suchdol uzavřel smlouvu na podezřelý převod vlastního vodovodu v hodnotě 23 milionů korun na...
25.4.2021
760 kg potravin a drogerie vybraných při sobotní sbírce v Kutné Hoře dokazuje, že lidé...
24.4.2021
Neobvyklým způsobem se připomíná vypálení kláštera a kostela v Sedlci u Kutné Hory červeně rozsvíceným...
22.4.2021
Kutná Hora je připravena na letošní turistickou sezonu, nad pořádáním některých akcí se ale vznáší...
Obřady chrám sv. Barbory
6.4.2021
Již podruhé se Velikonoce v Kutné Hoře musely obejít bez tradiční Sedlecké pouti. Někomu chyběla,...
17.3.2021
Již zítra se sejde valná hromada OFS Kutná Hora, během které proběhnou volby do Výkonného...
12.3.2021
Bezprostřední okolí Kutné Hory se potýká nejen s klasickým jarním blátem, ale jako každoročně i...
Reklama