Středočeští záchranáři testují přístroje urychlující ideální péči

19.11.2018
Martin Solar

Ultrazvukový přístroj pomáhá lékařům i záchranářům dosáhnout vyšší úspěšnosti zavedení kanyly, laboratorní analyzátor do tří minut stanoví příčinu například při náhlé zástavě oběhu, bezvědomí a podobně. Od stanovení diagnózy se odvíjí nejen okamžité podání správných léků, ale také rozhodnutí o transportu do vhodné, případně specializované nemocnice, řekl na dnešní tiskové konferenci vedoucí lékař pro vědu a výzkum středočeské záchranky Roman Škulec.

„Svěření ultrasonografie do rukou záchranářů-nelékařů je ojedinělým krokem nejen v České republice, ale i v Evropě. Představuje výrazný vývojový posun v oblasti přednemocniční neodkladné péče obecně,“ uvedl Škulec. Klinická studie, kterou středočeská záchranka zpracovala, prokázala, že kromě vyšší úspěšnosti i bezpečnosti zavedení kanyly za použití ultrazvukového přístroje i záchranáři-nelékaři jsou schopni tuto proceduru používat bez časového prodlení ve srovnání s obvyklým postupem. „Letos začal systematický výcvik středočeských záchranářů se zájmem o tuto metodu,“ dodal Škulec.

Posádkám středočeské záchranky aktuálně slouží v terénu devět ultrazvukových přístrojů a jeden analyzátor pro biochemické rozbory. Zavádění přístrojů mezi vybavení bude dál postupně pokračovat, chystá se výzkumný projekt na pořízení dalších zařízení.

Zdroj: čtk

Petr Štěpánek byl napodruhé zvolen starostou Prahy 4Nepřehlédněte