• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Střípky z pražského vyhlášení Koně roku

  2.2.2024
  Doris Drienová

  Galavečer Českého turfu oživil telefonát z Dubaje s Evou Nieslanikovou. Spojil se s ní moderátor večera Martin Cáp jako s majitelkou krásného koně Ponntose, který byl vyhlášen Koněm roku 2023. Ten dosáhl skvělého úspěchu také den předtím, když na závodišti Meydan skončil druhý v prestižním dostihu a získal v přepočtu přes milion korun.

  Když už jsme u tohoto šestiletého sprintera, dodejme, že právě v závěru loňského roku vyhrál na tomto závodišti jeden z dostihů. Tato výhra mu také zajistila těsné vítězství v anketě před překážkovým fenoménem Suroitem.

  Anketa se vyhlašovala celkem ve 28 kategoriích, jejich výčet by ale přesáhl možnosti tohoto článku, tak se spíše pojďme podívat do zákulisí této významné dostihové události pořádané Jockey Clubem ČR. Staronovým prezidentem této organizace se stal v závěru roku dr. Jiří Charvát, který je také majitelem velmi úspěšné stáje a mecenášem dostihového sportu a který je ochotný pro peníze sáhnout i do vlastní kapsy. „Cílem je zvýšit dotace každoročně o pět až šest milionů, abychom se dostali za čtyři roky k částce ve výši minimálně 60 milionů korun. Je na nás i na radě Jockey Clubu, abychom tohoto cíle dosáhli. Pokud se nám to nepodaří, tak já je doplatím ze svého. Ale to není smysl, protože je mi 62 let a nejsem nesmrtelný,“ vysvětlil. „On to někdo nerad slyší, když se podíváte na získané dotace, stáj Dr. Charvát je nejúspěšnější dostihovou stájí,“ dodal.

  Celoživotní přínos

  Součástí večera bylo i udělování cen Za celoživotní přínos dostihovému sportu. Ze čtyř oceněných jsou bohužel dva už v dostihovém nebi. Platí to o nejúspěšnějším českém žokeji Filipu Minaříkovi, který tragicky zahynul ve 48 letech, a připomínkou bylo video z rozloučení s ním v Německu, kde nejvíce působil. Také Jiří Janda se slavnostního večera nedožil, když skonal těsně před koncem roku. „Alchymista“ pardubické dráhy a vystudovaný veterinář dělal pro koně vše, což v mini-zkratce charakterizuje jeho život. Ocenění získal i mág z Velkých Karlovic František Holčák, jehož svěřenci vyhráli mj. sedmkrát České derby i Velkou pardubickou. Velký potlesk si vysloužil i Vladislav Fedorowicz, který je spojen především s pražským závodištěm. Jako žokej v sedle Seala vyhrál v roce 1973 České derby, pak se stal trenérem, s čímž stále pokračuje.

  „Krmit kachny ještě nehodlám!“

  „Letos to bude 60 let, kdy jsem se zapojil do dostihů. Za tu dobu nasbíráte spoustu zajímavých vítězství, třeba to v derby, ale musíte se smířit i s prohrami. Mám radost, že mohu stále pokračovat v trenérské činnosti a vidět v očích majitelů koní i spokojenost. Naše stáj je malá, ale mám výborný personál, a tak pokračuji v pohodě. Nedosáhli jsme sice nějakých supervítězství, vždyť koně, které mám ve stáji, stáli mezi 1000 až 2000 eur, ale i oni mají za sebou slušné výsledky. Výjimkou je Eat the Dust, který byl pořízen za 5500 eur a z deseti startů jen jednou ,nepřinesl‘ žádné peníze a vyhrál i dva dostihy druhé kategorie,“ popsal své koňské svěřence Fedorowicz. „Trénování mne baví. Dostihy jsou součástí mého života a rozhodně ještě nehodlám, když mi majitelé dosud dávají důvěru, ,krmit kachny‘,“ řekl usměvavý trenér, který se prosadil i ve filmu, když se ve snímku Outsider z roku 1986 představil v roli žokeje.

  Ještě doplňme, že Cena za mimořádný přínos dostihovému sportu byla za rok 2023 Radou Jockey Clubu ČR udělena společnosti TIPSPORT.net, a. s., která je také hlavním partnerem JC České republiky. A zmiňme se ještě o vítězi Velké pardubické Sacamirovi, který pochází z malé stáje v Beňově a proslavil tuto vesnici, když vyhrál kategorii nejlepšího koně v Cross Country i nejlepšího koně Českého chovu.

  DOSTIHY O MODROU STUHU
  Pověstnou třešničkou na dortu byla autogramiáda knihy Martina Cápa Dostihy o Modrou stuhu, která mapuje České derby od jeho vzniku po současnost. Autor pracoval na díle mnoho let, ale výsledek stojí za to. Na 583 stranách se dozvíte mnoho zajímavostí, které jsou publikovány vůbec poprvé. Kniha je určena nejen dostihovým příznivcům, ale najdou v ní zajímavá fakta i ti, kteří milují historii obecně. Je to dílo, které vám za 1,30 koruny za stránku poskytne mnohonásobně větší hodnotu, nemluvě o hezkých chvílích při čtení kapitol, z nichž některé s sebou nesou i detektivní zápletky.

  Zdroj: Aleš Pohořal, A11 – autorský text  Nepřehlédněte