Stropní ventilátor využijete v létě i v zimě. Jaký vybrat?

Neustálé odsouvání věcí na poslední chvíli – lidská přirozenost. Děláme to s prací, povinnostmi, ale také, když se rozhodujeme o nákupu různých věcí do naší domácnosti. Není proto překvapující, když najednou v srpnu začneme uvažovat nad tím, zda se nám ještě vyplatí pořídit si stropní ventilátor, o kterém přemýšlíme již od května.

V tomto ohledu ale můžete být klidní, protože se vám jeho koupě vyplatí i nyní. Nejen proto, že vás vysoké teploty mohou potrápit i na konci srpna či v průběhu září, ale také z toho důvodu, že stropní ventilátor můžete využít během zimní sezóny. Jen ho v zimě nebudete používat k ochlazení místnosti, ale naopak k tomu, aby vás zahřál. Pomáhá totiž rovnoměrně rozhánět teplý vzduch po místnosti, který by se jinak držel u stropu, kde by vám moc tepelné pohody nedodával. Jestliže si pořídíte stropní ventilátor s funkcí reverze, která umožňuje přepnout zařízení na obrácený chod tj. ve směru otáčení hodinových ručiček. Výrazně si snížíte v zimě náklady na vytápění místnosti, a to až o 30 %. Nebudete muset totiž tolik topit, abyste dosáhli požadované tepelné pohody.

1. Jak vybrat stropní ventilátor?

Vzduchový výkon – hlavní kritérium

Při výběru ventilátoru by pro vás měl být hlavním kritériem vzduchový výkon – tedy objem vzduchu, který ventilátor vymění za hodinu. Potřebný vzduchový výkon se vypočítá vynásobením objemu konkrétní místnosti s potřebným počtem výměn vzduchu, který vychází z hygienických hledisek a liší se podle typu místnosti. Například pro ložnice a obývací pokoje se doporučuje 1 – 1,5 výměn za hodinu, ale v kuchyni 8 – 20 výměn za hodinu.

Stropní ventilátor s osvětlením

Stropní ventilátor si můžete pořídit ve verzi s osvětlením, nebo bez něj. My vám doporučujeme vybírat přístroje s osvětlením, které jsou praktičtější a designově se do místností, zvláště těch menších, hodí více. Do stropního ventilátoru s osvětlením můžete používat buď úsporné žárovky, nebo klasické.

TIP: Vybíráte novou žárovku, ale nevíte si rady? Podívejte se na podrobný návod – Jak vybrat žárovku – od české značky EMOS.

Pozor na hlučnost stropních ventilátorů

Zvláště při výběru ventilátoru do ložnice či pracovny se zajímejte o jeho hlučnost, která začíná na cca 40 dB (pro srovnání – kvalitní lednice má hlučnost do 40 dB). Dobrou zprávou je, že stropní ventilátory patří k tišším typům ventilátorů. Některé přístroje mají dokonce i režim spánku, které sníží hlučnost zařízení na opravdu minimum (a navíc zajistí, že v noci ve spánku neprochladnete). Na tichost přístroje má vliv počet otáček, tedy čím nižší počet otáček, tím je zařízení tišší. S tichostí souvisí také to, z jakého materiálu jsou lopatky ventilátoru vyrobeny. Ty tiché se nejčastěji vyrábějí z plastu, překližky nebo dřeva, zatímco kovové lopatky bývají hlučnější.

Tip: Přečtěte si více o stropních ventilátorech. V článku 4 typy ventilátorů – který je pro vás nejlepší? se dozvíte podrobnější informace včetně srovnání s jinými typy ventilátorů.

2. Další funkce

Jestliže budete chtít přístroj používat také v zimě, nezapomeňte na již zmiňovanou funkci reverze. Vybírejte ventilátory, které mají režim spánku a pro usnadnění používání dávejte přednost těm, které se dají ovládat na dálku.

PR

FOTO: Stropní ventilátory

Stropní ventilátory - ventilatorStropní ventilátory - ventilatorStropní ventilátory - ventilatorStropní ventilátory - ventilatorStropní ventilátory - ventilátor
Další fotky
Stropní ventilátory - ventilator
Včera, 16:00
Životní osudy novináře, spisovatele a politického pracovníka André Simona jsou vlastně jedním velkým paradoxem. Komunista...
Včera, 14:00
Sinavá bledost, ostře řezaná tvář a stejně řezavá, chladná zdvořilost. Mrazivý stisk ruky, nadlidská fyzická...
Včera, 13:38
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 13:38
V současné době se, vinou koronakrize, množí případy, kdy lidé postupně přicházejí o práci a...
Včera, 12:58
Dnes si připomínáme výročí operace Anthropoid, která měla za cíl zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda...
Včera, 11:45
Vědci spouští mezinárodní studii o covid-19, zapojí se 110 zemí ze šesti kontinentů včetně odborníků...
Včera, 11:05
Přibližně v průběhu loňského roku započala kulminace již po nějakou dobu vědci zaznamenávaného tzv. slunečního...
Včera, 10:11
Pokoušeli se desinfikovat zevnitř nebo jen rozháněli nudu v karanténě. Tak či tak, téměř 18 procent...
Včera, 08:21
Pokud se Elišky někdo zeptal na její věk, odpovídala: "Začínám století." Zároveň také ráda dodávala,...
26.5.2020
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
26.5.2020
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Reklama