Stropní ventilátor využijete v létě i v zimě. Jaký vybrat?

20.8.2019
Redakce

V tomto ohledu ale můžete být klidní, protože se vám jeho koupě vyplatí i nyní. Nejen proto, že vás vysoké teploty mohou potrápit i na konci srpna či v průběhu září, ale také z toho důvodu, že stropní ventilátor můžete využít během zimní sezóny. Jen ho v zimě nebudete používat k ochlazení místnosti, ale naopak k tomu, aby vás zahřál. Pomáhá totiž rovnoměrně rozhánět teplý vzduch po místnosti, který by se jinak držel u stropu, kde by vám moc tepelné pohody nedodával. Jestliže si pořídíte stropní ventilátor s funkcí reverze, která umožňuje přepnout zařízení na obrácený chod tj. ve směru otáčení hodinových ručiček. Výrazně si snížíte v zimě náklady na vytápění místnosti, a to až o 30 %. Nebudete muset totiž tolik topit, abyste dosáhli požadované tepelné pohody.

1. Jak vybrat stropní ventilátor?

Vzduchový výkon – hlavní kritérium

Při výběru ventilátoru by pro vás měl být hlavním kritériem vzduchový výkon – tedy objem vzduchu, který ventilátor vymění za hodinu. Potřebný vzduchový výkon se vypočítá vynásobením objemu konkrétní místnosti s potřebným počtem výměn vzduchu, který vychází z hygienických hledisek a liší se podle typu místnosti. Například pro ložnice a obývací pokoje se doporučuje 1 – 1,5 výměn za hodinu, ale v kuchyni 8 – 20 výměn za hodinu.

Stropní ventilátor s osvětlením

Stropní ventilátor si můžete pořídit ve verzi s osvětlením, nebo bez něj. My vám doporučujeme vybírat přístroje s osvětlením, které jsou praktičtější a designově se do místností, zvláště těch menších, hodí více. Do stropního ventilátoru s osvětlením můžete používat buď úsporné žárovky, nebo klasické.

TIP: Vybíráte novou žárovku, ale nevíte si rady? Podívejte se na podrobný návod – Jak vybrat žárovku – od české značky EMOS.

Pozor na hlučnost stropních ventilátorů

Zvláště při výběru ventilátoru do ložnice či pracovny se zajímejte o jeho hlučnost, která začíná na cca 40 dB (pro srovnání – kvalitní lednice má hlučnost do 40 dB). Dobrou zprávou je, že stropní ventilátory patří k tišším typům ventilátorů. Některé přístroje mají dokonce i režim spánku, které sníží hlučnost zařízení na opravdu minimum (a navíc zajistí, že v noci ve spánku neprochladnete). Na tichost přístroje má vliv počet otáček, tedy čím nižší počet otáček, tím je zařízení tišší. S tichostí souvisí také to, z jakého materiálu jsou lopatky ventilátoru vyrobeny. Ty tiché se nejčastěji vyrábějí z plastu, překližky nebo dřeva, zatímco kovové lopatky bývají hlučnější.

Tip: Přečtěte si více o stropních ventilátorech. V článku 4 typy ventilátorů – který je pro vás nejlepší? se dozvíte podrobnější informace včetně srovnání s jinými typy ventilátorů.

2. Další funkce

Jestliže budete chtít přístroj používat také v zimě, nezapomeňte na již zmiňovanou funkci reverze. Vybírejte ventilátory, které mají režim spánku a pro usnadnění používání dávejte přednost těm, které se dají ovládat na dálku.

PR

FOTO: Stropní ventilátory

Stropní ventilátory - ventilatorStropní ventilátory - ventilatorStropní ventilátory - ventilatorStropní ventilátory - ventilatorStropní ventilátory - ventilátor
Další fotky
Stropní ventilátory - ventilator


Nepřehlédněte