Světový miláček Michael Jackson je na onom světě už 9 let. Praha uctila jeho památku bustou

25.6.2018
Andrea Cerqueirová

„Pomník Králi popu Michaelu Jacksonovi mě i další lidi kdysi stál spoustu času a nervů. Chtěli jsme uctít člověka, který si to zaslouží – a nastavit tak zrcadlo těm, kdo uvěřili všemu zlému, co o něm média napovídala. Ty roky dohadování se s odpůrci a vyjednávání s úřady už jsou za námi a pomník stojí,“ uvedla pro Náš REGION Helena Babická, spolumajitelka dvou pražských muzeí Mysteria Pragensia. Okolí pomníku se podle jejích slov stalo místem, které – byť v okrajové části hlavního města – může sloužit a často slouží jako místo k zamyšlení. „A také vzpomínce na legendárního umělce a člověka, jehož humanitární přínos zůstal veřejností nedoceněn ve stínu lživých obvinění, jak opakovaně dokázal soud,“ řekla.

Pomník měl stát „v křoví“ na Letné

„Pomník měl původně stát na Letné, blízko místa, kde Michael Jackson zahájil své poslední světové turné koncertem s největším počtem návštěvníků v jeho kariéře. Bohužel se plán postavení dvoumetrové sochy ‚v křoví‘ stal kauzou, která obsáhla vše možné i nemožné – od domnělé korupce na pražském magistrátě přes uražené osobní ambice umělců až po dohady o Kaplického knihovně,“ pokračovala. Koncert Michaela Jacksona na letenské pláni se uskutečnil 7. září 1996, přišlo na něj 120 tisíc lidí. Jacksona při jeho pražské návštěvě přijal na Pražském hradě i tehdejší prezident Václav Havel.

FOTO: Michael Jackson

Michael Jackson - pomník Michaela Jacksona 1 – foto ACMichael Jackson - pomník Michaela Jacksona 2 – foto ACMichael Jackson - pomník Michaela Jacksona 3 – foto ACMichael Jackson - pomník Michaela Jacksona 4 – foto ACMichael Jackson - pomník Michaela Jacksona 5 – foto AC
Další fotky
Michael Jackson - Dětský domov Charlotty Masarykové na Zbraslavi – foto AC

Vše asi dopadlo, jak mělo

A nakonec, díky úsilí Heleny Babické a dalších, stojí i Jacksonův pomník, na kterém pracovala akademická sochařka Daniela Kartáková. „Vše asi dopadlo, jak mělo. Díky vstřícnému přístupu paní ředitelky Dětského domova Charlotty Masarykové na Zbraslavi, doktorky Ivy Truellové a tehdejšího starosty městské části Praha-Zbraslav Aleše Háněla našla Michaelova socha své definitivní, důstojné umístění tam, kde by i Michaelovi samotnému bylo nejlépe, kdyby byl mezi námi – na prostranství v těsné blízkosti jmenovaného dětského domova, který sám Michael u příležitosti svého pražského koncertu v roce 1996 navštívil,“ řekla Babická.

Masivní kámen přivezla loď do Zbraslavi v roce 1922. Od té doby tvoří základ pomníku na uctění padlých

Pozitivní závěr strastiplné pouti

„Slavnostní odhalení sochy se konalo 27. září 2014 a bylo pozitivním závěrem strastiplné pouti českých fanoušků a šťastným koncem nešťastného příběhu umělce, který chtěl uzdravit svět. Nezapomnělo se tehdy ani na děti žijící v domově, akce byla spojena s akcí na jejich podporu, tak jak by si to přál sám Michael,“ uzavřela. Dětský domov Charlotty Masarykové se nachází v ulici U Včely, na stejnojmennou zastávku se lze dostat například autobusem ze Smíchovského nádraží. Při některých výročích se tam scházejí jeho příznivci.Nepřehlédněte