6℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Dívka na prahu dospělosti a starý muž přináší pomluvy i závist. Ulrika a velký básník

Další fotky

Mezilidské vztahy jsou obklopeny předsudky ze všech stran. Chytré a odborné články a rady psychologů, většinou několikrát rozvedených, nás upozorňují na různá úskalí, a zdůrazňují ty největší chyby, kterých se můžeme dopustit a které zaručeně skončí špatně. Sexuální stránka je na tom nejhůř ze všech. Přes všechnu osvětu stojíme rozkročeni mezi světem bezbřehé tolerance, a šosáckých názorů, a často nevíme kudy kam.

Dívka na prahu dospělosti a starý muž. Dokonce velmi starý muž. Co je může vzájemně přitahovat? Ten většinový pohled je předem daný. Vypočítavá mrcha, která jde jen po penězích a chlípný stařec, kterému ujíždí poslední vlak. Co s tím? Kde je nějaká časová hranice? Kdo ji stanoví? Od kolika let se z obdivovaného štramáka, který je hodnocen podle počtu skalpů svých partnerek, stává existence, která by měla místo probdělých a vášnivých nocí raději krmit ptáčky v parku? Romeovi bylo patnáct a Julie byla dokonce nezletilá. Dojemný příběh, který není odsuzován, protože vznikl v mysli geniálního dramatika. A co takhle Johann Wolfgang Goethe a Ulrika von Levetzow?

Do Výmaru za cibulí, historií i výjimečným cibulovým koláčem

Když se v roce 1821 tihle dva v Mariánských Lázních seznámili, bylo básníkovi již více než sedmdesát a Ulrice sedmnáct. Věkový rozdíl padesát pět let. Ulrika si na jejich první setkání, v roce 1806, pochopitelně nepamatovala. Byly jí teprve dva roky. Do jejich životů výrazně zasáhl počátek i konec napoleonských válek. Goethe se účastnil na pruské straně prohrané bitvy u Valmy v roce 1792, a otec Ulriky padl v bitvě u Waterloo, v roce 1815.

Chvilka melancholie. Známe 13 nejsmutnější citátů o lásce a životě

Třebívlické panství na Litoměřicku, zde Ulrika prožila prakticky celý svůj dospělý život. Vyrůstala v Lipsku a ve Štrasburku a do Mariánských Lázní doprovázela svoji matku Amálii. Krátký, milostný románek, se spoustou dopisů a nádherných darů, byl brzy ukončen zásahem příbuzenstva na obou stranách. Jejich nátlak nebyl zřejmě nijak drsný, nicméně splnil svůj účel. Básník svůj smutek vyjádřil v díle, Mariolázeňské Elegie, opustil v roce 1824 Čechy, a již se nikdy nevrátil. Jejich příběh vstoupil do historie jako symbol lásky v každém věku.

FOTO: Ulrika a Goethe

Ulrika a Goethe - televizní zpracováníUlrika a Goethe - portrét Ulrike von LevetzowUlrika a Goethe - Ulirka ,fantazie autoraUlrika a Goethe - ulrika a wolfgangUlrika a Goethe - hrabě Klebelsberg
Další fotky
Ulrika a Goethe - GoetheUlrika a Goethe - Ulričiny granáty

Ulrika se odstěhovala ke své matce Amálii do Třebívlic, a doživotně zůstala velikému básníkovi věrná. Nikdy se neprovdala. Její matka však ano. V roce 1842 se provdala za hraběte Františeka Josefa, z Klebelsbergu. Byl to český šlechtic, velký mecenáš Národního muzea a Ulrika nalezla smysl svého života v mecenášství a dobročinnosti. Její filantropie vedla k založení školy pro nezaopatřené dívky. Od roku 1868 již panství spravovala sama. Její bohatý a smysluplný život se uzavřel ve velmi vysokém věku, 13. 11. 1899.

 

Včera, 18:30
Jistě znáte divadelní hru či film Naši furianti. Stroupežnický zde humornou formou vylíčil poměry ve...
Včera, 17:00
Ludvík XIV. se potom svěřil, že s ní zažil, co ještě nezažil, a to byla její...
Včera, 15:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 15:00
U nás je to poměrně mladá tradice, začal se zdobit teprve na konci 19. století....
Včera, 12:30
Stejně tak, jako děti, i docela malá mláďata musí někdy cestovat. Je to vlastně otázka...
Včera, 11:00
Skoro se chce říct, to byly časy. Ano, byly a měly také svá pravidla i...
Včera, 09:00
S rybníky a rybami si spojujeme hlavně jižní Čechy, ale ani jižní Morava není ze...
7.12.2019
Proslavil se jako malíř orientálních až pohádkových scén, v nichž hrají hlavní roli víly, bohové...
7.12.2019
Další podzimní prodejní Pražská výstava nožů se odbude tuto neděli na Novoměstské radnici. Už stabilně...
7.12.2019
Jekatěrina Pavlovna Bagrationová se 7. prosince 1783 narodila jako hraběnka Skavronská do vyhlášeného ruského šlechtického rodu...
7.12.2019
Pražští vysokoškoláci Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský spolu tvořili folkové duo hrající humorné písně. V...
Reklama