5℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Sympatický a skromný detektiv v baloňáku, který si získal přízeň diváků po celém světě

Není snad televizního diváka, který alespoň koutkem oka někdy nezaregistroval detektivní seriál Columbo. Sympatická postava detektiva, jehož atributy jsou doutník, obnošený baloňák a neustále rozbitý starý automobil si prostě umí získat pozornost diváků napříč generacemi. Je to protiklad filmových elegantních detektivů, jako například Hercula Poirota. Přesto tato postava nakonec dokáže svým důvtipem a neodbytností odhalit každého zločince a nejeden se nakonec i rád přizná, aby se otravného, dotěrného a neodbytného detektiva konečně zbavil.

Zajímavostí je, že jeden z prvních dílů tohoto seriálu režíroval slavný Steven Spielberg, a to v roce 1971. Později velmi slavnému režisérovi bylo tehdy, v době režírování Columba, pouhých 25 let. Celkem se natočilo 69 dílů v deseti řadách. Diváci si roztržitého detektiva prostě zamilovali. Netradiční je i skutečnost, že divák vlastně zná pachatele od samého začátku, což však příběhům nikterak neubírá na napínavosti. Můžeme tak sledovat, jak detektiv dokáže rozplétat i zdánlivě neřešitelný případ. Často se pak přistihneme, že se v podstatě ocitáme v samotném příběhu a snažíme se zločin odhalit společně s detektivem.

Masakr v režii Charlese Mansona. Ikonickou herečku 60. let Sharon Tate stihla strašlivá smrt. Zemřela mladá, krásná a těhotná

Peter Falk, jenž ztvárnil tuto nesmrtelnou postavu, se narodil v New Yorku 16. září 1927. Ve třech letech mu byl odhalen nádor na pravém oku a po jeho odstranění nosil skleněnou náhradu. Nic tedy nenasvědčovalo tomu, že by se mohl stát filmovou hvězdou. Pracoval jako kuchař a později též jako finanční analytik. Divadlo bylo jen jeho koníčkem až do doby, kdy absolvoval kurz pro profesionální herce, kde okamžitě rozpoznali jeho nesporný talent. Ve třiceti letech se poprvé objevil v televizi a o rok později i ve filmu. V roce 1960 ztvárnil postavu tělesného strážce v komedii Plná kapsa zázraků. Za tuto roli byl dokonce nominován na Oscara.

Přivedla na svět Hercula Poirota, aby luštil detektivní záhady. Přinejmenším jednu však zažila i na vlastní kůži

Jako inspektor Columbo se poprvé objevil v roce 1968 a za tuto roli byl desetkrát nominován na cenu Emmy, kterou pětkrát i získal. Postava detektiva prostě Falkovi přirostla k srdci a jak sám přiznal, těšil se na každé další natáčení. Dokonce slavný, ošoupaný baloňák, který k postavě neodmyslitelně patří, si našel sám osobně, u sebe doma, na půdě. Na každé epizodě vydělal 250 000 dolarů a přiznejme si, že zasloužených. Poslední díl Columba byl ve Spojených státech odvysílán v roce 2003.

FOTO: Columbo

Columbo - ColumboColumbo - Peter Falk

Kromě role Columba jsme herce mohli vidět například ve známém filmu Nebe nad Berlínem nebo v dramatickém filmu Griffin a Phoenixová, kde ztvárnil postavu smrtelně nemocného muže. Peter Falk zemřel 23. června 2011 ve věku 83 let. V srdcích diváků však žije stále.

 

Včera, 17:30
Na podzim roku 1632 se Albrecht z Valdštejna rozhodl se svou armádou přezimovat v protestantském Sasku, které...
Včera, 16:00
V Rusku se už dlouhou dobu bouří poddaní. Ale jen jednomu z nich se podaří...
Včera, 14:00
Rady, tipy a vychytávky z minulého století neztrácí lesk ani dnes. Malý domácí lexikon z roku 1980...
Včera, 13:33
Za svou odvahu se dočkal David Michaljak (26) ocenění. Prezident Miloš Zeman mu udělil medaili...
Včera, 11:46
V roce 1956 se Marie Uchytilová zúčastnila veřejné soutěže na podobu jednokorunové československé mince. Její...
Včera, 11:30
Takový je nemilosrdný verdikt životopisců trestance jménem Henri Charrière přezdívaného podle tetování na hrudi Motýlek (Papillion)....
Včera, 10:00
Podzimní krajina přímo vybízí k výletům. Nemusíte řešit jarní bláto a rozbředlé cesty. Nemusíte řešit...
Včera, 08:00
Bez nadsázky můžeme říct, že brambory jsou nejlepším potravinovým koncentrátem na světě. Jejich hlavní zásobní...
15.11.2019
Stačí se do nich jenom začíst a podlehnout kouzlu starých časů, které rozhodně nebyly „zlaté“....
Ilustrační foto.
15.11.2019
Světová ekonomika letos poroste nejslabším tempem od recese před deseti lety. Ekonomický růst podle Mezinárodního...
Reklama