• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Tajemné ostatky upírů v Česku. Víte, kde žila upíří princezna?

  7.11.2018
  P98

  V dnešní době je pohled na upíry kvůli romantické sérii filmů Stmívání poněkud zkreslený. V dřívějších dobách si lidé upíra nepředstavovali jako šarmantního může, který se zamiluje do živé dívky, ale jako bytost živící se životní silou a především lidskou krví. Zda opravdu upíři existují, se nejspíše nedozvíme, ale z historických pramenů a především z kosterních nálezů můžeme usoudit, že i u nás se upíří bytosti vyskytovaly.

  Poznávací znamení? Oddělená hlava

  Ptáte se jak poznat z kosterního nálezu upíra? Lidé, kteří se měli údajně živit lidskou krví, byli speciálně pohřbíváni. Hlavní bylo oddělit hlavu od těla, aby byla jistota, že dotyčný je skutečně mrtev. Dále byl svázán do kozelce nebo se svázaly ruce růžencem, následovalo probodnutí hrudníku dřevěným kůlem a v neposlední řadě se tělo ještě zasypalo kameny, aby nemrtvý (pozn. i tak se nazývají upíři) nemohli vstát z hrobu. Hrobů, které vykazovaly známky protivampyrických opatření se našlo více, než si myslíte. Pojďme si představit ty nejzajímavější.

  Drsný příběh skutečného „upíra“ Draculy. Jak zemřel krvelačný kníže Vlad?

  „Upíří princezna“

  Jeden z nejzajímavějších nálezů byl objeven v roce 2000 na pohřebišti v Českém Krumlově. Šlo o kostru ženského pohlaví pohřbenou opravdu zvláštním způsobem, který nasvědčoval, že se jednalo o upírku. Po ohledání se přišlo na to, že by to mohla být kostra kněžny Eleonory Amálie von Schwarzenberg (1682-1741), která zde byla údajně pohřbena. Už za jejího života podle historických pramenů měla pít vlčí mléko a provádět magické rituály.

  Ke konci života na tom byla už tak zdravotně špatně, že i osobní lékař Karla VI. se domníval, zda se nejedná o vampyrismus. Dochovaly se i spisy z její pitvy. Zarážející může být fakt, že pitvy aristokratů se často neprováděly a dokonce mělo být spáleno i její srdce. Není také divu, že se její příběh stal inspirací pro napsání slavného Drákuly.

  Čelákovičtí upíři či vězňové?

  V 60. letech 20. století se v Čelákovicích objevilo 14 koster, které byly pohřbeny s protivampyrickým opatřením. Podle nejnovějšího zkoumání ostatky pochází z 13. – 15. století. Ale kdo byli tito lidé? Byli to jen oběti křesťanských představ, a proto byly pohřbeni tímto způsobem? Nebo se jednalo o násilně popravené vězně?

  Kněžna upírka. Milovala černou magii a pila vlčí mléko. Patří jí ostatky s probodnutým hrudníkem?

  Náhodné naleziště kousek od Čelákovic

  Nedaleko Čelákovic v Lysé nad Labem se uskutečnil další objev. Byla objevena kostra muže s protivampyrickými zásahy. Údajně měl být přibit hřebíky k silnému trámu. Někteří tvrdí, že muž měl mít výrazné špičáky. Hmatatelné důkazy ovšem neexistují.

  Další líheň upírů…

  Poslední upíři byli objeveni ve Vraclavi. Zajímavé na tom bylo, že některé mrtvoly pohřbily obličejovou částí lebky k zemi. Šlo snad ještě o jiné opatření, které neznáme? Ovšem jistotu můžeme mít v kostře nalezenou kousek vedle. Ta byla pohřbena docela běžným způsobem, kterým se upíři pohřbívali. Na Vraclavi se našlo nejvíce pohřbených „upírů“ najednou.  Nepřehlédněte