Tajemný podzemní bunkr na Folimance. Projděte labyrintem krytu

12.10.2018
Zuzana Půrová

Kryt na Folimance je největší podzemní stavba na území druhé městské části. Bunkr desítky let přístupný nebyl, neboť byl udržován v režimu utajení pro případ obecného ohrožení Pražanů.

Kryt je k vidění letos už podesáté, prohlídky se totiž konají pravidelně každý měsíc. Veřejnost má jedinečnou šanci projít se celým labyrintem krytu, jenž má rozlohu 1332 m² a kapacitu 1300 osob. Patří dokonce k deseti největším v metropoli.

Kryt vznikl na přelomu 50. a 60. let

Praha 2 připomíná, že bunkr byl vybudován na přelomu 50. a 60. let minulého století v ulici Pod Karlovem, má pancéřované dveře, vlastní studny a funkční elektrický agregát o výkonu 30 kW. Kryt je osvětlený, vytápěný, okysličovaný takzvaným přetlakem a v udržovaném stavu.

Lidé z trojky si mohou testovat znalosti o „českých osmičkách“

Do konce letošního roku bude mít veřejnost šanci prohlédnout si kryt na Folimance ještě dvakrát, a to vždy v sobotu 10. listopadu a 15. prosince od 9 do 15 hodin. Navštívit bunkr ale mohou i školy, a to i ve všední dny, objednat si komentovanou prohlídku lze na oddělení krizového řízení a bezpečnosti radnice Prahy 2, na telefonním čísle 236 044 262 nebo na e-mailové adrese [email protected].

K vidění jsou i dvě výstavy

Kromě prohlídky samotného krytu je nyní možné zhlédnout také dvě výstavy, a to fotografickou expozici, která mapuje existenci pražských bunkrů a výstavu Popel Popeleční středy, která byla uspořádána u příležitosti 70 let od náletu spojenců na Prahu.Nepřehlédněte