Tajemný závrt je prý bránou do pekla. Poprvé v historii k němu sestoupili lidé

6.10.2021
Simona Knotková

Do obřího závrtu v Jemenu sestoupili poprvé v historii lidé. Co spatřili v útrobách díry, které se přezdívá Pekelná studna?

Barhútská studna, více než 121 metrů hluboká a 30 metrů široká díra v pouštní oblasti Al-Mahra, se mohla vytvořit už před miliony lety. Její tajuplná povaha je příčinou, že si o ní místní léta vypráví legendy. Podle některých pověstí je to brána do pekla, místo, na kterém žijí démoni a džinové.

Díra do pekla v pražské Libni. Propadl se tu chodník. Co přijde příště?

Podobné teorie se jednou provždy rozhodl vymýtit tým zkušených jeskyňářů z Ománu, který se poprvé v historii vydal na dno závrtu.

„Dopředu nás hnala vášeň. Měli jsme pocit, že díky tomu objevíme nový div a část jemenské historie. Dole jsme sesbírali vzorky vody, hornin, půdy a několika mrtvých zvířat, ale všechno to musíme ještě zanalyzovat. Kvůli mrtvým ptákům tam byl docela nepříjemný zápach, ale dalo se to vydržet,“ okomentoval sestup profesor geologie z Německé technické univerzity v Ománu Mohammed al-Kindi.

Doplňuje, že jediná živá stvoření, na které průzkumníci narazili, byli hadi. „Když je ale necháte být, nechají na pokoji i oni vás,“ dodává.

Zdroj: France 24Nepřehlédněte