Tajná nemoc národního velikána. 100 let po jeho smrti bylo jasno

Na konci života mu český národ věnoval jednu poctu za druhou. Jeho Libuše se hrála při prvním i druhém otevření Národního divadla, Prodaná nevěsta měla stou reprízu a unikátem se stalo také slavné uvedení Mé vlasti. Ale to už byl neslyšící skladatel v kritickém stavu. Nepoznával své známé, trpěl těžkými depresemi a jeho psychické záchvaty obvykle končily nějakou formou sebedestrukce. Co se stalo příčinou jeho duševního onemocnění?

Láska k hudbě

Bedřich Smetana přišel na svět v roce 1824 v relativně bohaté rodině nájemce pivovaru v Litomyšli. Měl se stát právníkem, ale gymnaziální studia mu moc nešla, a tak nakonec odešel z domova, aby se mohl věnovat hudbě. Ve 20 letech byl vlastně samouk. Už sice skládal vlastní skladby, ale o teorii hudby toho mnoho nevěděl. Začal se však učit. Když studia ukončil, živil se jako koncertní mistr, aby se stal později prvním kapelníkem Prozatímního divadla.

Hluchý génius. Ludwig van Beethoven vytvořil největší hudební díla po ztrátě sluchu

Přestože byl Smetana významnou osobností pražského hudebního života a zapáleným vlastencem, v první řadě se stal špičkovým hudebním skladatelem a jeho díla – ať už se jedná o opery či symfonie – patří k největším klenotům české hudby. Neměl to rozhodně jednoduché, protože část kritiky ho zpočátku nepřijímala a jeho práce – jak kapelnická, tak autorská – bývala častým předmětem vášnivých sporů. Zatímco většinu kritiky ustál a s přibývajícími lety veřejnost přesvědčil o kvalitě své hudby, zásadní limit jeho dalšího hudebního vývoje představoval zdravotní stav. A onemocnění, kterému se v té době říkalo „choroba divadel“. Bedřich Smetana se totiž nakazil syfilidou.

Muž mnoha talentů, klavírista, houslista a harfenista. Přítel Bedřicha Smetany Josef Jiránek

„Choroba divadel“

První následky infekčního onemocnění se objevily již v roce 1862, tedy ve Smetanových 38 letech, kdy zaznamenal první sluchové halucinace. V 50 letech slavný skladatel kompletně ohluchl a musel se vzdát kariéry dirigenta i operního ředitele. Přesto však dokázal dále komponovat. V té době trpěl existenčními problémy, proto nakonec přijal nabídku svého zetě, aby se s rodinou přestěhoval k rodině své dcery do středočeské obce Jabkenice. Přesto právě v těchto letech složil své nejvýznamnější skladby, včetně Mé vlasti a Českých tanců.

Zdravotní stav mimořádného skladatele se však dále zhoršoval. Začal mít výpadky paměti, byl zmatený, při chůzi padal a také přestával artikulovat. K tomu přibyla značná agresivita, která se někdy zvrhla v sebedestrukci, přičemž poslední rok života se již nedokázal sám o sebe postarat. Po jednom zvláště těžkém záchvatu šedesátiletého skladatele převezli do pražského ústavu pro choromyslné, kde po měsíci zemřel.

Hudba, heroin a schizofrenie. Životní eskapády jazzmana Butche Warrena

Důkaz o skladatelově nemoci

Skutečná příčina Smetanova duševního kolapsu, tedy progresivní paralýza způsobená pohlavní nákazou, se po jeho smrti dlouhá léta tajila. Především v českém jazykovém prostředí se objevovaly nejrůznější teorie, jež měly podobnému znevažování českého hudebního génia zamezit. 100 let po Smetanově smrti však jeho ostatky exhumovali a vědecky vyšetřili, přičemž zbytky tkání prokázaly, že příčinou jeho problémů byla skutečně syfilis.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Včera, 16:00
Perun, Veles, Radegast a další slovanští bohové jsou všeobecně známí. Ovšem o jednom z bohů,...
Včera, 12:41
Obracejí se na nás výroba, logistika, maloobchod nebo call centra s extrémní poptávkou po brigádnících. Nové...
Včera, 11:09
Podle zpěvačky Jitky Zelenkové je důležitá nejen pozitivní mysl, ale taky umět se vyrovnat s křivdami....
Včera, 10:31
Byly to tehdy slavné vánoce roku 800. Deváté století bylo za dveřmi a do křesťanského...
magistrát, ústí nad labem, ústeký kraj, úřad
Včera, 09:15
Města vyšla vstříc podnikatelům a živnostníkům. V městských prostorech v Ústí nad Labem nebudou muset...
4.4.2020
Moskevská nemocnice v městské části Chovrin měla být výstavní nemocnicí ruské metropole. Stala se však...
3.4.2020
Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které...
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adolf_Liebscher_-_%C4%8Cechov%C3%A9_na_Baltu.jpg
3.4.2020
Bylo by to fajn, mít stroj času a pohrát si s historií. Tento nápad se...
2.4.2020
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
2.4.2020
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
Reklama