Hudba, heroin a schizofrenie. Životní eskapády jazzmana Butche Warrena

22.1.2020
Lukáš Mucha

Rostoucí sláva mladého jazzmana

Edward „Butch“ Warren se narodil v roce 1939 v rodině hudebníka, který hrával v místních klubech na klavír a do jehož domu chodila spousta skvělých černošských muzikantů, včetně hvězd ze slavné kapely jazzového génia Duka Ellingtona. Když jednoho dne jeden z muzikantů zapomněl u nich doma basu, mladý Butch se jí chopil a zkoušel hrát. Začal soustavně cvičit a už jako čtrnáctiletý chlapec hrál v místních klubech. A to nebylo všechno – jeho sláva rostla a za pár let se stěhoval z rodného Washingtonu do mekky jazzu v New Yorku, kde hrál v populárních brooklynských klubech.

Nejpodivnější umělec 20. století. Začal tvořit v psychiatrické léčebně

Butchova kariéra dále stoupala a už jako dvacetiletý se prosadil mezi tehdejší newyorskou muzikantskou elitou. Jeho hudební úspěchy se valily jako lavina, černý basista se stal jednou z hvězd nahrávací společnosti Blue Note a jeho skvělá hra ozdobila proslulé desky Takin‘ Off či Go z počátku šedesátých let. A ve stejném čase také vyrazil na světové turné jako člen kapely Monkovo kvarteto.

Otec pornografie. De Sade žil zhýralý život hrdinů svých knih

Drogy a nemoc

Nezřízený život muzikanta si však brzy vyžádal svou daň. Butch stejně jako ostatní slavní hudebníci té doby propadl alkoholu a heroinu, ale zatímco většina jeho kolegů více či méně úspěšně se závislostí bojovala, talentovanému basistovi se drogy staly spouštěčem vážné duševní choroby.

Hluchý génius. Ludwig van Beethoven vytvořil největší hudební díla po ztrátě sluchu

Po návratu z turné zemřel jeho přítel závislý na heroinu a Butch se začal bát o svůj život. Strach ho paralyzoval, cítil panickou hrůzu, že každou chvíli musí zemřít. Odvezli ho do psychiatrické léčebny, kde mu lékaři diagnostikovali paranoidní schizofrenii.

Dlouhý zbytek života strávil jako pacient. Už vystupoval jen zřídka, jen ve chvílích, kdy se cítil lépe. Chodil hrát do kostela a občas i do klubů, ale pak vždy následoval dlouhý výpadek, kdy byl buď internován v psychiatrické léčebně, nebo se toulal po ulicích jako bezdomovec. Vždycky zase končil na psychiatrii.

Život na houpačce. Začala jako nová Greta Garbo, ale vše dopadlo jinak

Klavíristou v blázinci

Zaměstnanci léčebny ho dlouho znali pouze jako Eda a netušili, že jde o legendárního jazzového hudebníka. Až jednoho dne pomocí Googlu zjistili, že chlapík, který je tak často žádá, aby si mohl zahrát na klavír ve společenské místnosti, je slavným basistou.

Technicky nejdokonalejší skladatel a nedoceněný génius. Johann Sebastian Bach získal největší uznání až po své smrti

Právě v tomto ústavu, kde strávil posledních sedm let svého života, ho vypátrali v roce 2006 novináři z deníku The Washington Post, kteří s ním udělali rozhovor. Butch byl už téměř bezzubý a po dlouhém životě bezdomovce také značně zdecimovaný, ale ještě z posledních sil zahrál jednu nostalgickou. Zde také jako celoživotní kuřák zemřel ve věku 74 let na rakovinu plic.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)Nepřehlédněte