Život na houpačce. Začala jako nová Greta Garbo, ale vše dopadlo jinak

8.1.2020
Lukáš Mucha

Talent a krása ze Seattlu

Frances Elena Farmer se narodila v roce 1913 v americkém Seattlu. I když neměla lehké dětství, protože pocházela z chudé rodiny, vystudovala žurnalistiku a divadlo na washingtonské univerzitě. Byla inteligentní, ale i samotářská. Její devizou se však stala její krása. A tak se rozhodla, že se o sebe sama postará. Vydala se do Hollywoodu, kde obcházela filmové agenty, až získala první role. Zahrála si v několika filmech a první úspěchy slibovaly skvělou kariéru. Recenzenti ji totiž nazvali novou Gretou Garbo. A s takovým titulem měla v třiadvaceti letech namířeno ke hvězdám.

Mluvila s ledničkou a krmila plyšové hračky. Jednou z příčin duševního onemocnění herečky Jean Seberg se stala štvavá kampaň FBI

Z Hollywoodu na Broadway

Jenže na to, aby se stala jenom hloupou hvězdičkou, byla Frances až příliš inteligentní. O Hollywoodu se vyjadřovala s despektem, odmítala módní fotografování, stejně jako nenechávala nahlédnout do svého soukromí. A aby toho nebylo málo, postavila se proti filmové společnosti, která požadovala změnu jejího ne příliš působivého jména. A tak nakonec raději utekla do New Yorku, kde začala účinkovat na slavné Broadwayi. A právě v tomto městě prožila vrchol své kariéry.

Nemoc z lásky. Smutný osud múzy Augusta Rodina, francouzské sochařky Camille Claudel

Zářící hvězda Frances

Už na letišti ji vítaly davy příznivců, a když přijela do hotelu, rozvinuli před ní červený koberec. Paradoxně se do stejného newyorského hotelu vrátila po patnácti letech – tentokrát jako zničená a neznámá pradlena. Ale nepředbíhejme. Francesina kariéra na Broadwayi měla velmi nadějný začátek: její výkony kritika chválila, lidé ji zbožňovali a talentovaná herečka našla štěstí i v osobním životě, když se seznámila s významným dramatikem Cliffordem Odetsem.

Prolhaná femme fatale. Byla Mata Hari skutečně německou špionkou?

Cesta ke dnu a zapomnění

Jenže štěstí netrvalo dlouho. Milostný vztah byl sice plný vášně, ale také hádek a skandálů, a tak ji její milenec nakonec opustil a vrátil se k manželce. A protože nezdary v jejím osobním životě se odrazily také v hereččiných profesionálních výkonech, vyhodili ji ze souboru. Jaká byla její reakce? Svůj bol začala utápět v alkoholu, a když jí přestal stačit, přesedlala na drogy. A ty ji přivedly do psychiatrické léčebny, kde strávila dlouhých sedm let.

Nebyla to samozřejmě žádná procházka rájem: pravidelně dostávala elektrošoky, injekce inzulinu a podle svého svědectví, které ovšem nelze jednoznačně potvrdit, prý prodělala také lobotomii, a dokonce měla být opakovaně znásilněna. Tyto scény si ovšem zřejmě vymyslela autorka jejího životopisu, jenž vyšel až po hereččině smrti. Jisté je to, že Frances se z léčebny vrátila, získala zpět svéprávnost a začala se živit jako pradlena, sekretářka či recepční.

Na počátku šedesátých let se na několik let vrátila i do televize, kde měla vlastní pořad, ale znovu začala pít, a tak ji opět vyhodili. Rozená hvězda, která se měla stát druhou Gretou Garbo, zemřela v zapomnění v nedožitých 57 letech na rakovinu jícnu.

Nenaplněná láska mladé ženy se změnila v posedlost. Smutný osud krásné dcery slavného otce, Adèle Hugové

Frances Farmer v kultuře

V roce 1982 byl natočen o jejím životě celovečerní film Frances. Hlavní roli si zahrála Jessica Lange, jež za ztvárnění Frances Farmer získala nominaci na Oscara. Americká grungeová kapela Nirvana vydala v roce 1993 album In Utero, na kterém se nachází píseň s názvem Frances Farmer Will Have Her Revenge on Seattle.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)Nepřehlédněte