Mluvila s ledničkou a krmila plyšové hračky. Jednou z příčin duševního onemocnění herečky Jean Seberg se stala štvavá kampaň FBI

Pro své radikální politické názory se dostala do hledáčku FBI. Tajná služba ji nejen sledovala, ale také proti ní spustila pomlouvačnou kampaň. Psychicky labilní herečka tlak nevydržela, a zvláště poté, co předčasně porodila mrtvé dítě, se zhroutila. Začala trpět stihomamem, bála se, že ji stále a všude sledují. Už nikdy neměla klid, deprese a strach postupně narůstaly a paralyzovaly celý její život. Až nakonec našla z nelehké situace jediné možné východisko.

Z Hollywoodu do Francie

Celým jménem Jean Dorothy Seberg, pohledná blondýna s chlapeckým účesem a bezstarostným úsměvem se stala jedním ze symbolů šedesátých let. Spojovala v sobě celou řadu motivů – nepřitahovala pozornost jen svým půvabem a hereckým uměním, ale i svými rebelskými postoji, nezávislostí a sexuální otevřeností. Přestože její první dva filmy nijak nenadchly, dostala další šanci – nikoliv však v Hollywoodu, kde začínala, ale ve Francii. Hned od začátku měla obrovské štěstí, neboť si mohla zahrát po boku mladého Jeana-Paula Belmonda v kultovním snímku U konce s dechem, který natočil úspěšný režisér Jean-Luc Godard.

Nemoc z lásky. Smutný osud múzy Augusta Rodina, francouzské sochařky Camille Claudel

Podporovatelka práv Afroameričanů v hledáčku FBI

Najednou jí celý svět ležel u nohou. Stala se sexuálním symbolem a nabídek na další filmy přibývalo. A to jak ve Francii, tak v Americe. Vrátila se domů, natočila několik snímků, jenže postupně se nechala zatáhnout do nejrůznějších politických aktivit. Psala se šedesátá léta, probudila se občanská společnost a každý trochu slavný člověk se vyslovoval k mnoha záležitostem. Ani Jean nezůstala stranou – podporovala práva Afroameričanů a přiznala se k obdivu k revolucionáři Che Guevarovi. Pro tyto názory získala pověst politicky nespolehlivé osobnosti, na níž se musí zaměřit FBI.

Mesiáš i zabiják. Ernesto „Che“ Guevara stejně snadno léčil chudé jako střílel své odpůrce

Mrtvé dítě jako důkaz

Federální úřad pro vyšetřování ji začal sledovat, odposlouchávat její telefon a připravovat proti herečce kompromitující materiály. Štvavá kampaň se rozjela v okamžiku, když přišla do jiného stavu se svým manželem Romainem Garym. Noviny totiž zveřejnily zprávu, že ve skutečnosti je otcem dítěte jeden z vůdců černošské organizace Black Panther. Jean, která byla tehdy v sedmém měsíci těhotenství, se po zveřejnění pomluv zhroutila a krátce poté předčasně porodila mrtvé dítě. To ji přivedlo do hlubokých depresí, z nichž se dlouho nemohla vzpamatovat. Přesto připravila pro novináře a agenty nepříjemnou odvetu, neboť při pohřbu vystavila sedmiměsíční mrtvé miminko do skleněné rakve, aby všichni viděli, že není černé, ale bílé.

Vášnivý pilot a filmař. Americký byznysmen Howard Hughes vynikal všestranným talentem i výstřední povahou

Vzkaz na rozloučenou

Přestože Jean točila další filmy, utápěla se v depresivních stavech a její rozum jí stále častěji vypovídal službu, takže se nedokázala kontrolovat. Jednou mluvila s ledničkou, jindy krmila plyšové hračky, jako by to byly její děti a pravidelně ve výročí porodu svého dítěte zkoušela nějakou formu „demonstrativní“ sebevraždy. Nakonec spolykala prášky, zapila je alkoholem a už se neprobudila. Našli ji až po 11 dnech na zadním sedadle jejího vozu, zaparkovaném nedaleko jejího pařížského bytu, s lístkem v ruce. Stálo na něm: „Odpusťte mi. Nemohu již se svými nervy déle žít.“ Tak na konci léta 1979 vyhasl nešťastný život teprve čtyřicetileté, talentované krásky z Iowy.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Dnes, 16:00
Životní osudy novináře, spisovatele a politického pracovníka André Simona jsou vlastně jedním velkým paradoxem. Komunista...
Dnes, 14:00
Sinavá bledost, ostře řezaná tvář a stejně řezavá, chladná zdvořilost. Mrazivý stisk ruky, nadlidská fyzická...
Dnes, 13:38
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 13:38
V současné době se, vinou koronakrize, množí případy, kdy lidé postupně přicházejí o práci a...
Dnes, 12:58
Dnes si připomínáme výročí operace Anthropoid, která měla za cíl zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda...
Dnes, 11:45
Vědci spouští mezinárodní studii o covid-19, zapojí se 110 zemí ze šesti kontinentů včetně odborníků...
Dnes, 11:05
Přibližně v průběhu loňského roku započala kulminace již po nějakou dobu vědci zaznamenávaného tzv. slunečního...
Dnes, 10:11
Pokoušeli se desinfikovat zevnitř nebo jen rozháněli nudu v karanténě. Tak či tak, téměř 18 procent...
Dnes, 08:21
Pokud se Elišky někdo zeptal na její věk, odpovídala: "Začínám století." Zároveň také ráda dodávala,...
Včera, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Včera, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Reklama