Mluvila s ledničkou a krmila plyšové hračky. Jednou z příčin duševního onemocnění herečky Jean Seberg se stala štvavá kampaň FBI

2.1.2020
Lukáš Mucha

Z Hollywoodu do Francie

Celým jménem Jean Dorothy Seberg, pohledná blondýna s chlapeckým účesem a bezstarostným úsměvem se stala jedním ze symbolů šedesátých let. Spojovala v sobě celou řadu motivů – nepřitahovala pozornost jen svým půvabem a hereckým uměním, ale i svými rebelskými postoji, nezávislostí a sexuální otevřeností. Přestože její první dva filmy nijak nenadchly, dostala další šanci – nikoliv však v Hollywoodu, kde začínala, ale ve Francii. Hned od začátku měla obrovské štěstí, neboť si mohla zahrát po boku mladého Jeana-Paula Belmonda v kultovním snímku U konce s dechem, který natočil úspěšný režisér Jean-Luc Godard.

Nemoc z lásky. Smutný osud múzy Augusta Rodina, francouzské sochařky Camille Claudel

Podporovatelka práv Afroameričanů v hledáčku FBI

Najednou jí celý svět ležel u nohou. Stala se sexuálním symbolem a nabídek na další filmy přibývalo. A to jak ve Francii, tak v Americe. Vrátila se domů, natočila několik snímků, jenže postupně se nechala zatáhnout do nejrůznějších politických aktivit. Psala se šedesátá léta, probudila se občanská společnost a každý trochu slavný člověk se vyslovoval k mnoha záležitostem. Ani Jean nezůstala stranou – podporovala práva Afroameričanů a přiznala se k obdivu k revolucionáři Che Guevarovi. Pro tyto názory získala pověst politicky nespolehlivé osobnosti, na níž se musí zaměřit FBI.

Mesiáš i zabiják. Ernesto „Che“ Guevara stejně snadno léčil chudé jako střílel své odpůrce

Mrtvé dítě jako důkaz

Federální úřad pro vyšetřování ji začal sledovat, odposlouchávat její telefon a připravovat proti herečce kompromitující materiály. Štvavá kampaň se rozjela v okamžiku, když přišla do jiného stavu se svým manželem Romainem Garym. Noviny totiž zveřejnily zprávu, že ve skutečnosti je otcem dítěte jeden z vůdců černošské organizace Black Panther. Jean, která byla tehdy v sedmém měsíci těhotenství, se po zveřejnění pomluv zhroutila a krátce poté předčasně porodila mrtvé dítě. To ji přivedlo do hlubokých depresí, z nichž se dlouho nemohla vzpamatovat. Přesto připravila pro novináře a agenty nepříjemnou odvetu, neboť při pohřbu vystavila sedmiměsíční mrtvé miminko do skleněné rakve, aby všichni viděli, že není černé, ale bílé.

Vášnivý pilot a filmař. Americký byznysmen Howard Hughes vynikal všestranným talentem i výstřední povahou

Vzkaz na rozloučenou

Přestože Jean točila další filmy, utápěla se v depresivních stavech a její rozum jí stále častěji vypovídal službu, takže se nedokázala kontrolovat. Jednou mluvila s ledničkou, jindy krmila plyšové hračky, jako by to byly její děti a pravidelně ve výročí porodu svého dítěte zkoušela nějakou formu „demonstrativní“ sebevraždy. Nakonec spolykala prášky, zapila je alkoholem a už se neprobudila. Našli ji až po 11 dnech na zadním sedadle jejího vozu, zaparkovaném nedaleko jejího pařížského bytu, s lístkem v ruce. Stálo na něm: „Odpusťte mi. Nemohu již se svými nervy déle žít.“ Tak na konci léta 1979 vyhasl nešťastný život teprve čtyřicetileté, talentované krásky z Iowy.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)Nepřehlédněte