Vášnivý pilot a filmař. Americký byznysmen Howard Hughes vynikal všestranným talentem i výstřední povahou

Ve své době byl jedním z nejbohatších lidí na světě, ale neomezené finanční prostředky mu šťastný život nepřinesly. I když miloval létání a film, a oběma láskám se věnoval s maximálním úsilím, nezabránilo to v propuknutí psychického onemocnění. To ho v pravidelných intervalech naprosto paralyzovalo, takže nebyl schopen žádné aktivity. Během záchvatu strávil i několik týdnů nahý v hotelovém pokoji, přičemž celou dobu sledoval stále dokola třeba jeden a ten samý film.

Zrozen k úspěchu

Howard Robard Hughes se narodil v roce 1905 v bohaté rodině ropného magnáta v Texasu. Létání miloval už od dětství, poprvé pilotoval letadlo v pouhých čtrnácti letech. A nebylo mu ještě ani dvacet, když jeho otec zemřel na infarkt a on zdědil obrovské jmění. Záhy si začal plnit další sny – rozhodl se režírovat a produkovat filmy. A vášeň pro filmařinu se mu vyplatila, řada jeho snímků získala velký úspěch.

Divoké barvy a alkohol. Bohémský život se stal malíři Jacksonu Pollockovi osudným

Letecké vzestupy a pády

Stejnou důležitost mělo pro Hughese létání. Osobně vytvořil hned několik světových rekordů – a to jak rychlostních, tak v délce letu. A současně vybojoval řadu cen. Stinnou stránkou jeho leteckého dobrodružství bylo několik pádů, přičemž ten nejhorší přišel v roce 1943, kdy se zřítil při zkušebním letu s novým letadlem Sikorsky S 43. Ze čtyř lidí na palubě dva zemřeli. Hughes sice přežil, ale za cenu vážných zranění. Další velká nehoda přišla v roce 1946, kdy se znovu zřítil a přelámal si mnoho kostí včetně žeber a hrudníku, a protože se letadlo vzňalo, utrpěl navíc ještě popáleniny třetího stupně.

Technicky nejdokonalejší skladatel a nedoceněný génius. Johann Sebastian Bach získal největší uznání až po své smrti

Psychické problémy

Po nehodě získal Hughes závislost na drogách, které bral na utišení bolesti, a právě kombinace následků fyzických zranění se závislostí na lécích proti bolesti prohloubila jeho psychické problémy, jež se poprvé objevily již v jeho třiceti letech. Nejprve to začalo obsesivním chováním, kdy ho některé drobnosti kompletně vytáčely, postupně se však jeho potíže prohlubovaly a zcela ho paralyzovaly. Po nehodě v roce 1946 se uzavřel do promítacího sálu svého studia a zůstal tam dlouhé čtyři měsíce. Nikam nevycházel, jedl jen čokoládové tyčinky a pil mléko. A celé dlouhé dny seděl nahý v křesle a díval se na filmy. Týdny se nemyl, nečesal, nestříhal si nehty ani vlasy. Jeden z nejslavnějších a nejbohatších mužů Ameriky zmizel z veřejného života.

Fenomenální sovětský pilot sestřelil za války 62 Němců a 4 Američany. V Koreji se však musel krotit

Život v hotelech

Ale po čase se Hughes zase vrátil, začal pracovat a věnoval se svým obchodům – nakupoval i provozoval hotely a řetězce restaurací, ale také televizní stanice. Není bez zajímavosti, že neměl svůj dům, a tak téměř celý život prožil v hotelech, jež mu patřily. Vždy „okupoval“ poslední patro, které nechal uzavřít pro sebe, své spolupracovníky, manželky a milenky. Jeho podivínství a paranoidní záchvaty se postupně zhoršovaly. Poslední roky téměř nejedl, jen polykal drogy a pil mléko. Změnil se k nepoznání. Když ve věku 70 let zemřel, při 185 centimetrech vážil pouhých 41 kilogramů a jeho totožnost musela být určena za pomoci otisků prstů.

Vlčí dítě Evropy. Muž, který mohl být princem. Kašpar Hauser se stal jednou z největších záhad 19. století

Howard Hughes ve filmu

Postava Howarda Hughese zaujala amerického oscarového režiséra Martina Scorseseho, který o jeho nejzajímavějším období života natočil v roce 2004 úspěšný film Letec (The Aviator). Výstředního byznysmena ztvárnil oblíbený herec Leonardo DiCaprio.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Včera, 15:48
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Včera, 15:40
Vyjma Juditina mostu, který tu před ním stál a který se nedochoval (až na jeden...
Včera, 13:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 13:40
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Včera, 13:14
Vláda kvůli šíření koronaviru od čtvrtečních 6. hodin ráno do 3. listopadu nařídila omezení pohybu...
Včera, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Včera, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Včera, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
20.10.2020
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
20.10.2020
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Reklama