Vášnivý pilot a filmař. Americký byznysmen Howard Hughes vynikal všestranným talentem i výstřední povahou

12.12.2019
Lukáš Mucha

Zrozen k úspěchu

Howard Robard Hughes se narodil v roce 1905 v bohaté rodině ropného magnáta v Texasu. Létání miloval už od dětství, poprvé pilotoval letadlo v pouhých čtrnácti letech. A nebylo mu ještě ani dvacet, když jeho otec zemřel na infarkt a on zdědil obrovské jmění. Záhy si začal plnit další sny – rozhodl se režírovat a produkovat filmy. A vášeň pro filmařinu se mu vyplatila, řada jeho snímků získala velký úspěch.

Divoké barvy a alkohol. Bohémský život se stal malíři Jacksonu Pollockovi osudným

Letecké vzestupy a pády

Stejnou důležitost mělo pro Hughese létání. Osobně vytvořil hned několik světových rekordů – a to jak rychlostních, tak v délce letu. A současně vybojoval řadu cen. Stinnou stránkou jeho leteckého dobrodružství bylo několik pádů, přičemž ten nejhorší přišel v roce 1943, kdy se zřítil při zkušebním letu s novým letadlem Sikorsky S 43. Ze čtyř lidí na palubě dva zemřeli. Hughes sice přežil, ale za cenu vážných zranění. Další velká nehoda přišla v roce 1946, kdy se znovu zřítil a přelámal si mnoho kostí včetně žeber a hrudníku, a protože se letadlo vzňalo, utrpěl navíc ještě popáleniny třetího stupně.

Technicky nejdokonalejší skladatel a nedoceněný génius. Johann Sebastian Bach získal největší uznání až po své smrti

Psychické problémy

Po nehodě získal Hughes závislost na drogách, které bral na utišení bolesti, a právě kombinace následků fyzických zranění se závislostí na lécích proti bolesti prohloubila jeho psychické problémy, jež se poprvé objevily již v jeho třiceti letech. Nejprve to začalo obsesivním chováním, kdy ho některé drobnosti kompletně vytáčely, postupně se však jeho potíže prohlubovaly a zcela ho paralyzovaly. Po nehodě v roce 1946 se uzavřel do promítacího sálu svého studia a zůstal tam dlouhé čtyři měsíce. Nikam nevycházel, jedl jen čokoládové tyčinky a pil mléko. A celé dlouhé dny seděl nahý v křesle a díval se na filmy. Týdny se nemyl, nečesal, nestříhal si nehty ani vlasy. Jeden z nejslavnějších a nejbohatších mužů Ameriky zmizel z veřejného života.

Fenomenální sovětský pilot sestřelil za války 62 Němců a 4 Američany. V Koreji se však musel krotit

Život v hotelech

Ale po čase se Hughes zase vrátil, začal pracovat a věnoval se svým obchodům – nakupoval i provozoval hotely a řetězce restaurací, ale také televizní stanice. Není bez zajímavosti, že neměl svůj dům, a tak téměř celý život prožil v hotelech, jež mu patřily. Vždy „okupoval“ poslední patro, které nechal uzavřít pro sebe, své spolupracovníky, manželky a milenky. Jeho podivínství a paranoidní záchvaty se postupně zhoršovaly. Poslední roky téměř nejedl, jen polykal drogy a pil mléko. Změnil se k nepoznání. Když ve věku 70 let zemřel, při 185 centimetrech vážil pouhých 41 kilogramů a jeho totožnost musela být určena za pomoci otisků prstů.

Vlčí dítě Evropy. Muž, který mohl být princem. Kašpar Hauser se stal jednou z největších záhad 19. století

Howard Hughes ve filmu

Postava Howarda Hughese zaujala amerického oscarového režiséra Martina Scorseseho, který o jeho nejzajímavějším období života natočil v roce 2004 úspěšný film Letec (The Aviator). Výstředního byznysmena ztvárnil oblíbený herec Leonardo DiCaprio.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)Nepřehlédněte