Divoké barvy a alkohol. Bohémský život se stal malíři Jacksonu Pollockovi osudným

Jako první Američan převzal štafetu od evropských mistrů a vymyslel nový, převratný umělecký směr, abstraktní expresionismus. Slávu mu však jeho geniální styl vynesl až po nečekané smrti, jež přišla v pouhých čtyřiačtyřiceti letech. Pollockův krátký život byl plný neustálých výkyvů – točil se na podivném kolotoči tvůrčího vzepětí a těžkých depresí, které léčil obrovskými dávkami alkoholu.

Láska k výtvarnému umění

Paul Jackson Pollock se narodil na ranči, v rodině skotských a irských přistěhovalců. V deseti letech objevil – díky vlivu svého staršího, umělecky založeného bratra – díla amerických indiánů. Starobylé malby plné kouzelné fantazie a surrealistických motivů na něj udělaly obrovský dojem. Opustil školu a odešel do Los Angeles, kde se zapsal na uměleckou školu a získal první základy kreslení.

Miloval a maloval kočky. Anglický výtvarník Louis Wain tvořil svá největší díla za zdmi psychiatrické léčebny

V zajetí alkoholu

Pokračoval na další škole, zkoušel malovat, ale začátky měl velmi krušné. Ačkoliv obdržel několik stipendií, těžké a neúspěšné roky ho vedly k alkoholu – tak jako dříve jeho otce, těžkého alkoholika. Bylo mu teprve pětadvacet, když nastoupil do psychiatrické léčebny, aby se své závislosti zbavil. Marně. O tři roky později znovu podstoupil léčbu, avšak pít už nikdy nepřestal. Doufal, že mu pomůže psychoanalýza, ale ani opakované návštěvy u lékařů s tím nic nezmohly. A tak se Pollock stále častěji vytrácel ze života do svých alkoholických snů.

Krásná žena poskytuje užitek jen milencům a malířům bez fantazie. Nejlepší citáty Pabla Picassa nejen o umění

Cesta k vlastnímu uměleckému stylu

Ale také maloval. Pod vlivem surrealismu, a především Picassa a Joana Miróa hledal vlastní styl výtvarného vyjádření. Ten ovšem našel až v roce 1940, když potkal mystického spisovatele Johna Grahama, který Pollockovi vsugeroval tvůrčí šamanské motivy. Pollock se znovu pustil z plných sil do práce a vytvořil svá nejlepší díla. Místo ateliéru měl kůlnu, plátna ležela na zemi a Pollock stál nad nimi jako Bůh na nebi a z výšky stříkal proudy barev. Tehdy uvěřil, že právě našel svůj vlastní umělecký rukopis, a nemýlil se.

Technicky nejdokonalejší skladatel a nedoceněný génius. Johann Sebastian Bach získal největší uznání až po své smrti

Uznávaný, ale komerčně neúspěšný malíř

Současně se Pollock seznámil s malířkou Leeou Krasner, která se stala jeho ženou a vydržela s ním téměř až do jeho smrti. Také měl první výstavy a podepsal smlouvu s osvícenou sběratelkou Peggy Guggenheim, jež mu po dva roky platila za všechny namalované obrazy paušální částku. Pollock se konečně zbavil dluhů, oženil se a načas přestal pít. Vystavoval na prestižních akcích, ale stále málo prodával, a i když ho v roce 1949 časopis Life nazval největším žijícím americkým malířem, často musel prosit své přátele o finanční výpomoc.

Pravda má jednu velkou výhodu: člověk si nemusí pamatovat, co řekl. 11 nejpravdivějších citátů Augusta Rodina

Smutný konec bohéma

Počátkem 50. let Pollock opustil abstrakci a vrátil se k figurální malbě. Kritika ale jeho překvapivý obrat nepřijala. Zklamaný umělec znovu propadl depresím a alkoholu, přestal malovat a více času trávil po hospodách. Přišlo první varování – při cestě z baru si zlomil nohu. O pár měsíců později se situace opakovala a na mol opilý Pollock si znovu zlomil jednu z končetin. Řešení? Raději začal jezdit z hospod a barů autem. 11. srpna 1956 večer sedl opět za volant pod vlivem alkoholu. Nejel však sám, vezl i svou přítelkyni s její kamarádkou. Cesta z koncertu v New Yorku skončila kilometr od jeho domova nárazem do stromu. Malíř i spolujezdkyně našli ve zničeném voze smrt.

Leonardo da Vinci. Byl mimořádně talentovaný výtvarník opravdu tak všestranný?

Pollockův výtvarný styl

Jackson Pollock svá vrcholná díla vytvořil technikou drippingu – nalévání či nakapávání aluminiové barvy na rozměrné plátno položené na podlaze. Tímto způsobem vznikla složitě strukturovaná plocha nátěrů, na které používal i další materiály jako drcené sklo, sádru, hřebíky nebo písek. Rychlé a zdánlivě impulzivní vytváření obrazů, s nímž Pollock přišel, se stalo jedním ze znaků abstraktního expresionismu – hnutí, které zdůrazňovalo bezprostřednost při tvorbě.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Dnes, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Dnes, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Dnes, 08:59
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Dnes, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 15:40
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
Včera, 13:56
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Včera, 13:40
Stres a strach, to jsou faktory, které opravdu podstatně ubližují naší psychice. Nyní, tedy v době,...
Včera, 13:00
Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality pátrají v souvislosti s neoprávněným vyplacením kompenzačního bonusu po totožnosti...
Včera, 11:40
Kořeny habsburské dynastie sahají daleko do minulosti a jsou spojeny s mnoha zásadními událostmi. Jednou...
Včera, 09:20
Miliony částeček mikroplastů mohou denně spolykat děti krmené z plastových lahví. Uvádí to nová studie,...
Reklama