Dětství a herecké počátky
Robin McLaurin Williams se narodil v Chicagu do rodiny profesionální modelky a předního manažera firmy Ford. Jako dítě byl samotářský, žil spíš ve svém vlastním imaginárním světě, než ve světě kamarádů a dětských her. Střední školu v Marin County zakončil v roce 1969 maturitou a hned na to se dal na studium politických věd na Claremont Men’s College. Největší radost mu však přinášelo hraní, které mu umožňovalo vnášet do reálného světa jeho představy a sny z dětství. Tato činnost ho pohltila natolik, že se vydal do New Yorku a na renomovaném Juilliard Institutě začal s hercem Christopherem Reevem navštěvovat hodiny dramatické výchovy. A zde si jako mim vydělal první peníze.
Herecké úspěchy
Před kamerou se poprvé objevil v zábavné show Richarda Pryora, kde si ho všiml režisér Garry Marshall a nabídl mu roli v komedii Můžu to udělat, dokud potřebuji brýle? (1977). Přes Williamsův komediální talent se film nechytil a upadl v zapomnění. Podobný osud stihl i množství následujících filmů, dokud nepřišel velký hit Dobré ráno, Vietname (1987) Barryho Levinsona, za který získal Zlatý glóbus a nominaci na Oscara. Williams se tak konečně dostal na seznam žádaných herců. Další oscarovou nominaci obdržel o pár let později, když překvapil dramatickou rolí ve filmu Společnost mrtvých básníků (1989). Od této chvíle už jeho role zaznamenávaly neustálé charakterové proměny a Robin se stal hercem, který nás dokáže jak rozveselit, tak rozplakat. Třetí oscarovou nominaci obdržel za ztvárnění bezdomovce v Gilliamově Králi rybářovi (1991) a vysněnou zlatou sošku si konečně odnesl za roli psychiatra ve veleúspěšném Dobrém Willu Huntingovi (1997). Psychologické drama získalo mnoho dalších ocenění a za zmínku stojí, že režie filmu byla nabídnuta Janu Svěrákovi, který ji však odmítl. V roce 2002 Williams vytvořil jednu ze svých nejneobvyklejších rolí v kriminálním thrilleru Insomnie. Zahrál si zde po boku Al Pacina v režii tehdy začínajícího Christophera Nolana.
Osobní život
V osobním životě to měl Williams neméně pestré. V roce 1978 se oženil s tanečnicí Velardi a narodil se jim syn Zachary Pym. O deset let později si začal poměr se Zacharyho vychovatelkou, Marshou Garces. Stali se šťastným párem, vyprodukovali megahit Mrs. Doubtfire – Táta v sukni (1993), založili vlastní produkční společnost Blue Wolf a nadaci Windfall Foundation na podporu různých charitativních společností. Z tohoto manželství měl dvě děti, herečku Zeldu Rea a Cody Alana. Manželství bylo rozvedeno v roce 2010 a v roce 2011 se oženil potřetí, s grafičkou Susan Schneider. Zemřel 11. srpna 2014, kdy spáchal sebevraždu ve svém bytě.
Přes množství skandálů a filmových propadáků byl Robin Williams jednou z nejoblíbenějších amerických celebrit. Miloval cyklistiku, sbíral kola a také občas trénoval s Lancem Armstrongem. Rovněž byl velkým fanouškem deskových i počítačových her a svou dceru Zeldu pojmenoval podle hlavní postavy z herní série The Legend of Zelda. V roce 2009 se stal vegetariánem.