Test do Chorvatska? Pro Čechy už není třeba

21.6.2021
Simona Knotková

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zařadilo Česko na seznam zelených zemí, ve kterých existuje jen nízko riziko nákazy covidem-19. Díky tomu se změnily podmínky pro vstup českých občanů na území Chorvatska. Už od 18. června tam mohou jezdit bez jakýchkoliv omezení. Není nutné si pořizovat negativní test, důkaz o prodělané infekci nebo potvrzení o očkování. Jedinou nezbytností je tedy platný cestovní doklad v podobě občanského průkazu nebo cestovního pasu.

Vlaky do Chorvatska už startují! Co byste měli před nástupem vědět?

Informaci zveřejněnou na vládním Covid Portálu potvrdil na svém Twitteru ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

„Česko ‚zezelenalo‘ a do Chorvatska už se bude moct nově bez prokazování testu, očkování nebo prodělání covidu. Jen s pasem nebo občankou. Právě mi to potvrdil chorvatský ministr vnitra. Podmínky pro návrat do ČR ale zůstávají – test, 1.dávka očkování nebo protilátky,“ uvedl politik v příspěvku.

V platnosti nadále zůstává příjezdový formulář, který je třeba vyplnit před vstupem do Chorvatska. Na místě je vyžadováno nošení roušek ve vnitřních prostorech, v prostředcích hromadné dopravy a venku tam, kde nelze dodržovat 1,5 metru dlouhé rozestupy. Od 23. hodiny do 6. ráno je zde zákaz prodeje alkoholu. Zakázáno je také konzumovat při projekci v kině.

Do Chorvatska jezdí statisíce Čechů. Proč Jadran tolik milujeme?

Jedinou nemilou okolností na cestě do populární turistické destinace můžou být pro našince výdaje za benzín. Jak ve svém komentáři upozornil ekonom Lukáš Kovanda, kvůli zdražujícím se cenám pohonných hmot je třeba si letos připravit cca 3400 korun, tedy o 400 korun více než loni. Pobyt samotný by ale cestovatele měl vyjít na víceméně stejnou částku jako v loňském roce. Chorvatská velvyslankyně Ljiljana Pancirov v rozhovoru s Deníkem uvedla, že Chorvaté prozatím neočekávají zdražování.

Zdroj: Covid Portál, denik.czNepřehlédněte