• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Tibet oslavil Nový rok 2147. Byli jsme u toho

  2.3.2020
  Petr Matura
  Další fotky

  Na Novoměstské radnici v Praze se již tradičně uskutečnila oslava tibetského Nového roku, který se v tibetštině nazývá Losar.

  Jedná se o nejdůležitější svátek v Nepálu, Tibetu a Bhútánu. Tibeťané oslavují rok 2147 a tento letopočet se odvozuje od královského letopočtu s názvem „gjal lo“. Ten je odvozený od genealogie tibetských králů.

  Původ oslav Losaru sahá až do předbuddhistického období Tibetu, kdy v této zemi bylo praktikováno bönistické náboženství. Toto náboženství je vlastně šamanismem a při příchodu buddhismu byla některá původní božstva Tibetu přijata do buddhistického pantheonu například jako ochranná božstva.

  Jak byl dobyt Tibet. Tibeťané věřili amuletům, Britové kulometům

  Do Tibetu buddhismus přinesl v 7. – 8. století indický mudrc Padmasambhava. V období, kdy Tibeťané praktikovali bönistické náboženství, se každou zimu konal duchovní obřad, kdy lidé obětovali velké množství vonných tyčinek za účelem usmíření místních duchů, ochránců a božstev.

  Přednáška mnišky Tenzin Palmo

  Lidé lpí na tom, co si o nich myslí druzí. To ale stejně neovlivní, říká buddhistická mniška

  Z tohoto náboženského obřadu se po přijetí buddhismu vyvinula každoroční buddhistická slavnost.

  V těchto dnech se v klášterech provádí specifický druh rituálu zvaný půdža a tančí se posvátné tance. Tato slavnost trvá několik dní. Před příchodem Číňanů se v Tibetu Losar slavil patnáct i více dní. V Indii se slaví tři dny a na západě jeden. Tibetský kalendář je lunosolární. Losar je proto slaven zejména první tři dny prvního lunárního měsíce. Během těchto dnů se často pije nápoj zvaný čang, nazývaný také Nektar bohů. Vyrábí se z ječmene, prosa nebo rýže a polofermentovaná semena se plní do bambusového džbánku zvaného domru. Poté se přidává vařící voda úzkou bambusovou trubičkou pipsing. Je to nápoj příbuzný pivu, ale obsah alkoholu je velmi nízký. V Tibetu se říká, že nápoj je výborný lék na horečky, nachlazení a další nemoci. Především pak dokáže zahřát a navozuje dobrou náladu. Protože dnes Tibet náleží k Číně, oslavuje se současně i rok kovové myši podle čínského kalendáře.

  Češka se stala buddhistickou mniškou, odešla do kláštera v Nepálu. Jak se tam žije?

  V krásných prostorách Novoměstské radnice tak každoročně můžeme zblízka poznat tibetskou kulturu, ochutnat tradiční jídlo – známé kuličky tsampa – a zahřát se čajem masala. Součástí programu jsou i buddhistické meditace, prezentace buddhistických skupin pro případné zájemce o duchovní poznání, hudební vystoupení. Tento rok se podruhé představila také skupina mongolské tradiční hudby Dunjingarav. Z našich skupin jmenujme například známou skupinu Létající koberec. Veřejnosti se také představila nezisková organizace ASIA, kterou založil tibetský duchovní učitel Chögyal Namkhai Norbu v roce 1988. Tato organizace podporuje vzdělávání, potravinovou pomoc a věnuje se množství dalších záslužných aktivit v Nepálu, Indii a Tibetu.

  FOTO: Losar

  Losar - Oslava Losaru v Novoměstské radniciLosar - Buddhistické stúpyLosar - Oslava Losaru v Novoměstské radniciLosar - Oslava Losaru v Novoměstské radniciLosar - Modlitební praporky
  Další fotky
  Losar - Tibet – symbolLosar - Chögyal Namkhai NorbuLosar - Tibet – BuddhaLosar - Tibet – mniši

  Vstupné na pražskou oslavu Losaru bylo jako vždy použito na adopci tibetských dětí.  Nepřehlédněte