16℃
Dnes je 16. říjen , svátek má Havel

Tip na výlet: Kde odpočívá bájná kněžna Kazi? Objevte méně známé památky Rokycanska

Další fotky

Pokud se rozhodnete pro zajímavý pěší výlet po Rokycansku se záměrem poznat památky, které leží mimo hlavní turistické cíle, čeká na vás poměrně veliký výběr pamětihodností.

Reklama

Vydáme-li se z Rokycan do nedaleké obce Březina, můžeme se po turistické značce pustit kolem stejnojmenného zámku, který je bohužel nepřístupný, zámeckým parkem až ke zřícenině hradu, jenž dnes sice nese jméno Salon, jeho původní jméno je však rovněž Březina. Hrad byl postaven brzy po roce 1387 Jindřichem z Elstrberka. Podle historika Augusta Sedláčka hrad zpustl ve válečných letech po roce 1642.

Tip na výlet: Nedobytné, žíznivé hradiště Budeč. Vydejte se za symbolem české státnosti

Roku 1758 koupili radnické panství, do něhož hrad patřil, Šternberkové a známý přírodovědec a mecenáš Jan Kašpar ze Šternberka dal v roce 1810 zpustlý hrad zrestaurovat a přebudovat na altán. Dnes nám zbytky této zajímavé stavby poskytují možnost příjemného posezení. Po odpočinku se můžeme vydat na raně středověké hradiště Březina, které se podle nalezených keramických zlomků datuje do 9. – 10. století. S největší pravděpodobností se tu však hradiště nacházelo již v době halštatské, což však dokazuje pouze jediný nalezený střep. Zajímavostí místa je fakt, že zde, v severovýchodní části hradiště, u výrazného kamene ohrazeného půlmetrovým okrouhlým valem, hledal archeolog Matyáš Kalina hrob bájné kněžny Kazi, který se zde měl údajně nacházet…

Tip na výlet: Hrad Kašperk. Z romantické ruiny opět středověký stavební klenot

Pokud budeme pokračovat po lesní cestě, dojdeme až do obce Osek. Nad obcí nelze přehlédnout zdejší dominantu, zříceninu letohrádku Kamýk. Ta se vypíná ve výšce 378 – 420 m.n.m. Je odtud nádherný výhled do okolí. Letohrádek dal po roce 1750 postavit hrabě Jan Šternberk. Není bez zajímavosti, že do letohrádku se jezdilo z nedalekého oseckého zámku na loďkách po Podzámeckém rybníku, který byl zrušen po zániku železáren v Oseku roku 1814. V roce 1839 tak zbyla z letohrádku již jen ruina.

Tip na výlet: Navštivte východočeské Pompeje. Díky nadšencům dnes hrad Vízmburk opět pomalu vstává z popela

Přímo pod Kamýkem se také nachází židovský hřbitov založený pravděpodobně v 18. století. Poslední pohřeb se zde konal v roce 1895 a do dnešních dnů se dochovalo asi 50 náhrobků. Celé okolí je krásně upraveno a přímo nabádá k odpočinku.

FOTO: Rokycansko-památky

Rokycansko-památky - Zámek BřezinaRokycansko-památky - Hrad Salon-BřezinaRokycansko-památky - SalonRokycansko-památky - RozcestníkRokycansko-památky - rozcestník Hradiště
Další fotky
Rokycansko-památky - KamýkRokycansko-památky - Cesta na KamýkRokycansko-památky - LitohlavyRokycansko-památky - Židovský hřbitov Osek

Za návštěvu rozhodně stojí i nedaleké poutní místo Vršíček v obci Litohlavy, necelé čtyři kilometry od Kamýku. Poutní kostel Navštívení Panny Marie Na Vršíčku byl postaven v letech 1744 – 1747 jako poděkování za ochranu a pomoc v době epidemie moru, která se Rokycansku vyhnula. Ke kostelu vede kamenné schodiště s vytesanými jmény rodin, které přispěly na stavbu kostela. Od tohoto poutního místa pak lze po nenáročné cestě dojít pohodlně přímo do Rokycan, vzdálených pouze tři kilometry.

Před 60 minutami
Organizátoři minulých novoročních ohňostrojů v Praze založili spolek Ohňostroj pro Prahu a chtějí uspořádat show...
Před 1 hodinou
Podzim je tady naplno, ale víme vůbec co nosit? Jaké jsou letošní barvy a trendy?...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 3 hodinami
Tradice uctívání sv. Havla pochází ze 7. století n. l., kdy do Evropy putovali věrozvěstové...
Včera, 17:30
Nejkrásnější, co může člověk prožívat, je tajemno. Kdo to nechápe, kdo se neumí divit a...
Včera, 16:00
Ukrajinec Stepan Andrijovyč Bandera (1. ledna 1909 - 15. října 1959) pocházel z vesnici Staryj...
Včera, 15:08
Proti obchodu s chudobou hodlá mostecký magistrát bojovat tak, že začne s výkupem bytů od...
Včera, 14:00
Generál Wladyslaw Sikorski, předseda polské exilové vlády a vrchní velitel polských jednotek, které bojovaly spolu...
Včera, 13:02
Od čtvrtka 31. října do neděle 3. listopadu se v kině Bio Oko uskuteční již...
Včera, 12:16
Komerční článek
Přestup na nový vysílací standard pozemního vysílání DVB-T2 je za rohem. Vypínání stávajících sítí DVB-T...
Včera, 11:30
Přestože závist lze definovat jako „Chci mít to, co máš ty“, zášť vůči úspěchu někoho...
Reklama