Tip na výlet: Kde odpočívá bájná kněžna Kazi? Objevte méně známé památky Rokycanska

Další fotky

Pokud se rozhodnete pro zajímavý pěší výlet po Rokycansku se záměrem poznat památky, které leží mimo hlavní turistické cíle, čeká na vás poměrně veliký výběr pamětihodností.

Vydáme-li se z Rokycan do nedaleké obce Březina, můžeme se po turistické značce pustit kolem stejnojmenného zámku, který je bohužel nepřístupný, zámeckým parkem až ke zřícenině hradu, jenž dnes sice nese jméno Salon, jeho původní jméno je však rovněž Březina. Hrad byl postaven brzy po roce 1387 Jindřichem z Elstrberka. Podle historika Augusta Sedláčka hrad zpustl ve válečných letech po roce 1642.

Tip na výlet: Nedobytné, žíznivé hradiště Budeč. Vydejte se za symbolem české státnosti

Roku 1758 koupili radnické panství, do něhož hrad patřil, Šternberkové a známý přírodovědec a mecenáš Jan Kašpar ze Šternberka dal v roce 1810 zpustlý hrad zrestaurovat a přebudovat na altán. Dnes nám zbytky této zajímavé stavby poskytují možnost příjemného posezení. Po odpočinku se můžeme vydat na raně středověké hradiště Březina, které se podle nalezených keramických zlomků datuje do 9. – 10. století. S největší pravděpodobností se tu však hradiště nacházelo již v době halštatské, což však dokazuje pouze jediný nalezený střep. Zajímavostí místa je fakt, že zde, v severovýchodní části hradiště, u výrazného kamene ohrazeného půlmetrovým okrouhlým valem, hledal archeolog Matyáš Kalina hrob bájné kněžny Kazi, který se zde měl údajně nacházet…

Tip na výlet: Hrad Kašperk. Z romantické ruiny opět středověký stavební klenot

Pokud budeme pokračovat po lesní cestě, dojdeme až do obce Osek. Nad obcí nelze přehlédnout zdejší dominantu, zříceninu letohrádku Kamýk. Ta se vypíná ve výšce 378 – 420 m.n.m. Je odtud nádherný výhled do okolí. Letohrádek dal po roce 1750 postavit hrabě Jan Šternberk. Není bez zajímavosti, že do letohrádku se jezdilo z nedalekého oseckého zámku na loďkách po Podzámeckém rybníku, který byl zrušen po zániku železáren v Oseku roku 1814. V roce 1839 tak zbyla z letohrádku již jen ruina.

Tip na výlet: Navštivte východočeské Pompeje. Díky nadšencům dnes hrad Vízmburk opět pomalu vstává z popela

Přímo pod Kamýkem se také nachází židovský hřbitov založený pravděpodobně v 18. století. Poslední pohřeb se zde konal v roce 1895 a do dnešních dnů se dochovalo asi 50 náhrobků. Celé okolí je krásně upraveno a přímo nabádá k odpočinku.

FOTO: Rokycansko-památky

Rokycansko-památky - Zámek BřezinaRokycansko-památky - Hrad Salon-BřezinaRokycansko-památky - SalonRokycansko-památky - RozcestníkRokycansko-památky - rozcestník Hradiště
Další fotky
Rokycansko-památky - KamýkRokycansko-památky - Cesta na KamýkRokycansko-památky - LitohlavyRokycansko-památky - Židovský hřbitov Osek

Za návštěvu rozhodně stojí i nedaleké poutní místo Vršíček v obci Litohlavy, necelé čtyři kilometry od Kamýku. Poutní kostel Navštívení Panny Marie Na Vršíčku byl postaven v letech 1744 – 1747 jako poděkování za ochranu a pomoc v době epidemie moru, která se Rokycansku vyhnula. Ke kostelu vede kamenné schodiště s vytesanými jmény rodin, které přispěly na stavbu kostela. Od tohoto poutního místa pak lze po nenáročné cestě dojít pohodlně přímo do Rokycan, vzdálených pouze tři kilometry.

Dnes, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Dnes, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Dnes, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Dnes, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
Včera, 16:05
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Včera, 16:00
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
Včera, 14:00
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
Včera, 11:30
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Policie_ilustrační foto
Včera, 10:00
V současné době se velmi rozšířil nový typ internetového podvodu, který může přijít běžného facebookového...
Reklama