Tip na výlet: Hrad Kašperk. Z romantické ruiny opět středověký stavební klenot

28.8.2019
Karel Dudek
Další fotky

Že vám nic podobného nehrozí? Pak je všechno v nejlepším pořádku. Co si však současně se vstupenkou nekoupíte, je genius loci. Karlštejn, Křivoklát, Konopiště. Vyhlédnete z okna a vidíte rok 2019. Ani se zavřenýma očima si pocit středověké atmosféry nepřivoláte. Vše je mrtvé a studené, dávno minulé. Vyjdete z hradu a to, co jste se dozvěděli, do několika minut zapomenete.  Lze se vůbec v dnešní, přetechnizované době vrátit do minulosti? Máte stále šanci. Tou šancí je hrad Kašperk, vybudovaný ve 14. století, asi deset kilometrů jižně od města Sušice.

Děsivé kroky, otvírající se dveře a tajné chodby. Víte, kde je nejstrašidelnější hrad v Česku?

Okolí Kašperských hor bylo proslulé těžbou zlata. Zlato bylo ekvivalentem hodnoty již od pravěku a každý vládce dbal na to, aby jeho naleziště byla chráněna. Karel IV. nebyl výjimkou. Tato naleziště byla nebezpečně blízko hranicím, a tak výstavba hradu, s ozbrojenou posádkou byla téměř samozřejmostí. Základní kámen byl položen v roce 1356. Téměř současně se stavbou Kamenného mostu či Nového města pražského. Karel IV. vědomě posiloval svůj kult osobnosti. Dnes to nezní příliš hezky, ale jeho kult osobnosti měl především snahu zemi zvelebit, nikoliv ji zruinovat, tak jak to známe o pár set let později. Z jeho kultu osobnosti mělo užitek celé království.

Tip na výlet. Vimpersko je dokonalou učebnicí dějepisu

Stavitel Vít Hedvábný, jmenovaný přímo králem, byl z dnešního pohledu profesionál špičkové úrovně. Vybudoval hrad, který měl za úkol chránit obchodní stezku, která směřovala přes Klatovy, Sušici a Kašperské hory do bavorského Pasova. Hrad měl dokonce svého poprávce, což nebyl kat, jak by se dalo usuzovat, nýbrž vysoký státní a soudní úředník pro celý kraj. Odvozeno od slov, po právu, proto také poprávce. Karel IV. tento hrad nikdy nenavštívil. Hrad byl postupně zastavován a prodáván, což byla ve středověku běžná praxe zacházení s nemovitostmi. V průběhu husitské revoluce byl majetkem kališnické šlechty, což ho uchránilo osudu nedalekého hradu Rábí. Po třicetileté válce hrad začal pustnout a lidé si jeho zdivo rozebírali k vlastní potřebě. Od roku 1994 je hrad majetkem města Kašperské hory.

FOTO: Hrad Kašperk

Hrad Kašperk - Hrad Kašperk 9Hrad Kašperk - Hrad Kašperk 1Hrad Kašperk - Hrad Kašperk 2Hrad Kašperk - Hrad Kašperk 3Hrad Kašperk - Hrad Kašperk 4
Další fotky
Hrad Kašperk - Hrad Kašperk 5Hrad Kašperk - Hrad Kašperk 6Hrad Kašperk - Hrad Kašperk 7Hrad Kašperk - Hrad Kašperk 8

Návštěva tohoto hradu vyžaduje vaši zvýšenou aktivitu. Myslím fyzickou. Parkoviště se nachází asi jeden a půl kilometru od hradu, ale nemusíte se bát, cesta většinou klesá. Zahájení je klasické, vstupenky, suvenýry, občerstvení. Tím to ale končí. Prohlídka nabízí dva okruhy. První, s názvem Život, druhý s názvem Stavba. Už z názvu je jasné, na jaká témata budou průvodci hovořit.

Budete příjemně překvapeni. Žádný navrčený kolovrátek dat a jmen, ale skutečný zájem. Z ochozů obou věží je fantastický pohled na Šumavu. Jak na tu českou, tak i tu bavorskou. Pokud chvilku počkáte, až většina lidi sestoupí do nižších pater, stačí se zaposlouchat. Možná uslyšíte řehtání koní, chechtot nebo nadávky vojáků na hlídce, a zcela jistě i hudbu a zpěv z místností vyhrazených fraucimoru. Na obnově hradu Kašperk je jasně vidět, jak zájem lidí, kteří se mu věnují déle než osm hodin denně, dokáže romantickou ruinu změnit opět ve středověký stavební klenot, ze kterého by měl Karel IV. radost.Nepřehlédněte