• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Děsivé kroky, otvírající se dveře a tajné chodby. Víte, kde je nejstrašidelnější hrad v Česku?

  22.6.2018
  Lukáš Mucha

  Snad neexistuje hrad nebo zámek, ke kterému by se nevázala nějaká zajímavá pověst, legenda či zvěst o neobvyklých úkazech. Žádný však není opředen tolika tajemnými až strašidelnými příběhy jako Kašperk.

  Z historie

  Šumavský hrad Kašperk je nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Leží ve výšce 886 m. n. m. a hrdě nese jméno císaře Karla IV., který ho nechal postavit na ochranu zemské stezky i bohatých nalezišť zlata. Název vznikl zkomolením původního Karlsberg, Karlova hora. Přestože se nevyhnul splnění rozkazu Ferdinanda III. o boření hradů, dochoval se rozsáhlý hradní areál, v minulých letech dlouhodobě rekonstruovaný. Zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi.

  Tajemný kopec Erš. Osídlení v mladší době železné a prehistorické hroby. Jak se to pojí se sovětskou armádou?

  Tajemný Kašperk

  Nejen hrad samotný, ale i lesy, jež ho obklopují, působí ponuře i v pravé poledne, a tak není divu, že místo patří k nejstrašidelnějším v Čechách. O nevysvětlitelných jevech zde uslyšíte na každém kroku. A to snad od každého, kdo kdy na hradě pracoval nebo pobýval, včetně průvodců. Nejeden vám poví jako samozřejmost o krocích ozývajících se v patrech, kde nikdo není nebo o dveřích otevírajících se v liduprázdných místnostech. A samozřejmě o pokladu dodnes ukrytém v tajné podzemní chodbě vedoucí z hradní studny až k nedalekému Pustému hrádku.

  Kde je ukrytý tajemný svatý grál? Všechny stopy vedou na Křivoklát

  Pověst o kašperském pokladu

  Kdysi hluboko ve středověku ke hradu přitáhli nepřátelé. Obléhání bylo tvrdé a hradní pán viděl, že se již dlouho obrana neudrží. Připravil tedy celou svou rodinu a nejbližší na útěk tajnou podzemní chodbou vedoucí na Pustý hrádek. Vzal peníze, postupně se spustili do studny, právě včas. Ještě zaslechli bortící se hradní bránu, ryk nepřátelských bojovníků a smrtelná chroptění obránců. Cestou v chodbě při loučích je doprovázelo dunění padajících opevnění nad nimi, řádění nepřátel neznalo mezí. Když padla část velké věže, země se zachvěla a strop chodby, jen provizorně zpevněný, se zřítil. Utečenci zůstali z jedné strany zasypáni a z druhé, na Hrádku, řádili nepřátelé. Jejich situace počala být velmi vážná, ba bezvýchodná. V chodbě docházel vzduch i louče. V nejvyšší nouzi se však rozsvítilo a před zraky vyděšených lidí se objevil sám ďábel. Slíbil, že všechny zachrání kromě tří, jejichž duše si bude moci odnést. Aby si nešťastníci zachránili holý život, vybrali mezi sebou tři. V ten okamžik se skutečně jedna ze stěn otevřela a do zasypané chodby vniklo světlo. Všichni se o překot drali ven, když tu se ozvala další rána a otvor se opět zasypal těžkými kameny. Pověst nepraví, jestli ďábel nebožáky zradil, nebo se zřítila další část hradního opevnění. Každopádně všichni nakonec nalezli v chodbě, která jim měla uchránit život, smrt.

  Od té doby obchází duše tragicky zemřelých uprchlíků hrad a straší zde. Nejen od průvodců, ale i od místních lidí uslyšíte, že v noci i za bílého dne se z hradu ozývá řinčení zbraní, koňský dusot a z pustých věží jsou slyšet zvony.

  Prokletý hrad romantiků Kokořín. Chrání zdejší poklad tajemný černý myslivec?

  Pověst versus realita

  Hrad Kašperk i celá okolní oblast je doslova protkaná nejrůznějšími duchařskými příběhy, až se nechce věřit, že by to bylo možné. Ale na druhou stranu – i když všechny pověsti pravdivé nejsou, v takovém množství a s takovými shodami je téměř jisté, že některé z nich mají aspoň pravdivý základ.

  Na Kašperk na výlet

  Pokud vás strašidelné příběhy od návštěvy hradu neodradily, nebo vás naopak navnadily a chcete se na tajemné místo vypravit, můžete vyrazit na kole nebo pěšky z cca 3 km vzdálených Kašperských Hor. Jestliže zvolíte cestu autem, lze zaparkovat na parkovišti zřízeném 1,5 km pod hradem.

  Záhada ježka v kleci. Uvízlé zvíře museli hasiči vysvobodit kleštěmi

  Památka má několik prohlídkových okruhů, mezi něž také patří jeden věnovaný dětem s názvem „Staň se rytířem nebo princeznou“. Jedná se o speciální interaktivní prohlídku ve formě soutěží a plnění úkolů, na kterou je nutné se předem objednat.

  Ocitnete-li se na hradě a bude se vám zdát, že už jste jej někde viděli, vězte, že se nemýlíte. Na Kašperku se totiž natáčela oblíbená pohádka Anděl Páně.

  FOTO: Strašidelný hrad Kašperk

  Strašidelný hrad Kašperk - Hrad_KašperkStrašidelný hrad Kašperk - KašperkStrašidelný hrad Kašperk - Podzim_na_KašperkuStrašidelný hrad Kašperk - Severní_strana_hradu_KašperkStrašidelný hrad Kašperk - Kašperk


  Nepřehlédněte