Z historie
Šumavský hrad Kašperk je nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Leží ve výšce 886 m. n. m. a hrdě nese jméno císaře Karla IV., který ho nechal postavit na ochranu zemské stezky i bohatých nalezišť zlata. Název vznikl zkomolením původního Karlsberg, Karlova hora. Přestože se nevyhnul splnění rozkazu Ferdinanda III. o boření hradů, dochoval se rozsáhlý hradní areál, v minulých letech dlouhodobě rekonstruovaný. Zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi.
Tajemný Kašperk
Nejen hrad samotný, ale i lesy, jež ho obklopují, působí ponuře i v pravé poledne, a tak není divu, že místo patří k nejstrašidelnějším v Čechách. O nevysvětlitelných jevech zde uslyšíte na každém kroku. A to snad od každého, kdo kdy na hradě pracoval nebo pobýval, včetně průvodců. Nejeden vám poví jako samozřejmost o krocích ozývajících se v patrech, kde nikdo není nebo o dveřích otevírajících se v liduprázdných místnostech. A samozřejmě o pokladu dodnes ukrytém v tajné podzemní chodbě vedoucí z hradní studny až k nedalekému Pustému hrádku.
Pověst o kašperském pokladu
Kdysi hluboko ve středověku ke hradu přitáhli nepřátelé. Obléhání bylo tvrdé a hradní pán viděl, že se již dlouho obrana neudrží. Připravil tedy celou svou rodinu a nejbližší na útěk tajnou podzemní chodbou vedoucí na Pustý hrádek. Vzal peníze, postupně se spustili do studny, právě včas. Ještě zaslechli bortící se hradní bránu, ryk nepřátelských bojovníků a smrtelná chroptění obránců. Cestou v chodbě při loučích je doprovázelo dunění padajících opevnění nad nimi, řádění nepřátel neznalo mezí. Když padla část velké věže, země se zachvěla a strop chodby, jen provizorně zpevněný, se zřítil. Utečenci zůstali z jedné strany zasypáni a z druhé, na Hrádku, řádili nepřátelé. Jejich situace počala být velmi vážná, ba bezvýchodná. V chodbě docházel vzduch i louče. V nejvyšší nouzi se však rozsvítilo a před zraky vyděšených lidí se objevil sám ďábel. Slíbil, že všechny zachrání kromě tří, jejichž duše si bude moci odnést. Aby si nešťastníci zachránili holý život, vybrali mezi sebou tři. V ten okamžik se skutečně jedna ze stěn otevřela a do zasypané chodby vniklo světlo. Všichni se o překot drali ven, když tu se ozvala další rána a otvor se opět zasypal těžkými kameny. Pověst nepraví, jestli ďábel nebožáky zradil, nebo se zřítila další část hradního opevnění. Každopádně všichni nakonec nalezli v chodbě, která jim měla uchránit život, smrt.
Od té doby obchází duše tragicky zemřelých uprchlíků hrad a straší zde. Nejen od průvodců, ale i od místních lidí uslyšíte, že v noci i za bílého dne se z hradu ozývá řinčení zbraní, koňský dusot a z pustých věží jsou slyšet zvony.
Pověst versus realita
Hrad Kašperk i celá okolní oblast je doslova protkaná nejrůznějšími duchařskými příběhy, až se nechce věřit, že by to bylo možné. Ale na druhou stranu – i když všechny pověsti pravdivé nejsou, v takovém množství a s takovými shodami je téměř jisté, že některé z nich mají aspoň pravdivý základ.
Na Kašperk na výlet
Pokud vás strašidelné příběhy od návštěvy hradu neodradily, nebo vás naopak navnadily a chcete se na tajemné místo vypravit, můžete vyrazit na kole nebo pěšky z cca 3 km vzdálených Kašperských Hor. Jestliže zvolíte cestu autem, lze zaparkovat na parkovišti zřízeném 1,5 km pod hradem.
Památka má několik prohlídkových okruhů, mezi něž také patří jeden věnovaný dětem s názvem „Staň se rytířem nebo princeznou“. Jedná se o speciální interaktivní prohlídku ve formě soutěží a plnění úkolů, na kterou je nutné se předem objednat.
Ocitnete-li se na hradě a bude se vám zdát, že už jste jej někde viděli, vězte, že se nemýlíte. Na Kašperku se totiž natáčela oblíbená pohádka Anděl Páně.