Tip na výlet: V Žehuni u Kolína najdete unikátní kostnici. Pokoj vám

Další fotky

Když se řekne kostnice, skoro každý si vybaví ty nejznámější – v Sedlci u Kutné Hory nebo u Mělníka, ale téměř nikdo netuší, že v obci Žehuň u středočeského Kolína můžeme narazit na další zajímavou kostnici, i když poněkud menší. Nalezneme ji v rohu hřbitova poblíž kostela sv. Gotharda. Tato kostnice zřejmě sloužila i jako márnice a byla postavena v letech 1765 – 1766 podle návrhu architekta Františka Kermera, který stavěl i sousední kostel sv. Gotharda. V roce 1896 byla zásluhou místního faráře Františka Jeřábka opravena a poslední větší opravy se dočkala v letech 1929 – 1932. Při této opravě získala kostnice současnou fasádu.

V roce 2010 byl zahájen projekt na obnovu chátrající památky, který koordinovala místní kronikářka Ludmila Tvrdíková a v srpnu 2015 byla zahájena postupná rekonstrukce celého areálu kostela sv. Gotharda včetně kostnice. Interiér kostnice je řešen jako volný prostor s dekorativním uspořádáním lidských kostí na půdorysu písmene U, kterou ve druhé polovině 18. století uspořádal farář Jan Šolc s učitelem Melicharem Ulrichem. Stěny z lidských kostí, 2,5 metru vysoké a silné až 60 cm, jsou rovněž přístupné uličkou při jižní a východní stěně. Vše je zpevněno dřevěnou konstrukcí a kosti nijak navzájem nepřichytili. Na stropním trámu visí girlanda z lidských pánevních a hrudních kostí, ve středu s lebkou. Před menzou je umístěno plátno v dřevěném rámu, neznámého původu, s třemi maltézskými kříži a nápisem POKOJ VÁM. Tyto kosti pocházejí ze zrušených hřbitovů a byly zřejmě přeneseny ze starší kostnice, která stávala na jiném, dnes neznámém místě.

Čakovice mají svůj skvost. Je jím monumentální kostel ze 14. století. Čím je tak jedinečný?

Neméně zajímavý je i samotný kostel sv. Gotharda. Na tomto místě stával původně románský kostel založený opatovickým klášterem a poprvé je zmiňován už roku 1137. V roce 1753 byl bohužel románský kostel zbořen a v jeho sousedství v letech 1753 – 1762 vyrostl nový, pozdně barokní chrám. Jeho výstavba je přisuzovány již zde zmíněnému Františku Kermerovi. V roce 2000 byl kostel vyloupen. Zajímavostí kostela je oltář sv. Gotharda od známého malíře Viktorina Raaba z roku 1770. V severní kapli najdeme procesní rakev z 18. století, původně umístěnou v kostnici.

FOTO: Kostnice Žehuň

Kostnice Žehuň - DSC07783Kostnice Žehuň - DSC07770Kostnice Žehuň - DSC07765Kostnice Žehuň - DSC07716Kostnice Žehuň - DSC07787
Další fotky
Kostnice Žehuň - DSC07728Kostnice Žehuň - DSC07732Kostnice Žehuň - DSC07730Kostnice Žehuň - DSC07710Kostnice Žehuň - DSC07738

Obě tato místa určitě stojí za návštěvu. Průvodci, kteří se vám budou věnovat, vykonávají tuto práci dobrovolně a zdarma ve svém volném čase a provedou vás celým kostelem až do zvonice. Samozřejmě s nimi navštívíte i kostnici. Vstupné je dobrovolné a využívá se na opravu a propagaci. Příležitostně se zde také konají koncerty. Na prohlídku je třeba se objednat, ale určitě si na návštěvníky vždy někdo z průvodců udělá čas. Samotná obec Žehuň je velmi dobře dostupná též pro cyklisty i pěší turisty. Zajíždí sem autobusy z Kolína – nebo si lze udělat hezkou procházku od vlakové zastávky Dobšice, kde cestou můžeme navštívit například také muzeum Keltů.

Dnes, 15:59
Jeff Bezos by se měl již za pár týdnů podívat do vesmíru. Ještě než se...
Dnes, 14:54
Judista, kaskadér a příležitostný herec se dnes propracoval mezi hollywoodskou elitu a už brzy půjde...
Dnes, 11:47
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 11:47
Počet masových střeleb v USA se výrazně zvýšil. Za poslední tři měsíce je na tom...
Dnes, 11:23
Návštěva pláže v georgijském Tybee Island skončila tragicky. Během bouřky zde zahynula patnáctiletá dívka.
Dnes, 11:21
Rádi si pochutnáváte na pečivu se všelijakými semínky? Tak pozor, ať neskončíte jako nejmenovaný muž...
Dnes, 11:09
Historie bývá nespravedlivá. Nálepkuje lidi a tyto nálepky drží velmi pevně. Stovky, tisíce let, a...
Dnes, 11:02
Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru – obyvatelé země...
Dnes, 09:34
Obezita zřejmě urychluje stárnutí mozku a zhoršuje průběh psychických nemocí, ukázala mezinárodní studie vědců, do...
Dnes, 09:29
Silný růst cen bydlení i nově poskytovaných hypoték je podle členů bankovní rady České národní...
Dnes, 08:19
Do vzniku Československa zbývalo pět měsíců. To ale historie ještě neví. Kola první světové války...
Reklama