Tip na výlet: Vydejte se k našim sousedům do Polska a pátrejte po tajemstvích třetí říše

Další fotky

Nedaleko města Walbrzych se nachází rozsáhlá síť podzemních chodeb, které vznikly za II. světové války v letech 1942 – 1945. Tyto tajemné podzemní objekty dostaly název Riese (Obr). Některé z nich jsou díky místním nadšencům a stoupajícímu zájmu o záhady II. světové války zpřístupněny veřejnosti.

Záhadné podzemní tunely budovala III. říše s převážným využitím vězňů z koncentračního tábora Gross Rosen. Účel komplexů a samotné práce byly tajemstvím třetí říše. Jedním z nich je Osówka. Dnes jen Osówku navštíví sto tisíc turistů ročně. Nachází se pouhých šest kilometrů od hraničního přechodu v Janovičkách, nedaleko Glušice a má nejdelší turistickou trasu ze všech zpřístupněných objektů. Její stavba začala v roce 1943, kdy vznikal obrovský systém betonových podzemních hal, obranných prvků a nadzemních objektů. Někteří badatelé se domnívají, že tyto podzemní haly byly budovány pro výrobu tajných zbraní. Pádné důkazy však chybí. Osówka nabízí několik prohlídkových tras, od klasické až po adrenalinovou.

Dalším zpřístupněným objektem je Wlodarz (Vladař), nacházející se pod stejnojmennou horou v rulovém masivu. V širokém okolí najdeme ještě dnes stopy velice rozsáhlých prací. Až k hoře vedla úzkokolejná trať z odbočky Olszyniec. Dnes se turisté mohou v části podzemí svézt na loďkách, jelikož část podzemí byla zatopena. Prohlídka začíná v podzemním kině promítáním filmu o tomto objektu.

Ztělesněné zlo jménem Adolf Hitler. Uplynulo 129 let od narození muže, který má na svědomí miliony životů

Třetí místo s názvem Rzieczka (Říčka), které lze navštívit, se nachází u vesnice Walim. Tento objekt se nedá přehlédnout. Již ze silnice je vidět maketa německé rakety V2 a zelený ženijní most.

Expozice, kterou si tu můžeme prohlédnout, končí působivou, obrovskou nedokončenou halou s figurínami vězňů. Má tak připomínat nelidskou práci, kterou museli vězni vykonávat. Do dnešních dnů se přesně neví, kolik zajatců zde při budování těchto obřích podzemních labyrintů zahynulo.

Neztrapněte se v Polsku. Nejdůležitější slovíčka, která musíte znát, než vyrazíte na cesty

V okolí lze také navštívit zámek Jedlinka, kde v době druhé světové války sídlila kancelář organizace Todt, která dohlížela na stavbu projektu Riese. Na trávníku pak stojí replika letadla Fokker DR1. Jedná se v podstatě o památník Manfreda von Richthofena známého též jako Rudý baron. Byl to stíhací pilot první světové války. Hned vedle zámku najdeme místní řemeslný pivovar, který určitě stojí za vaši pozornost.

Při své návštěvě určitě také nemůžeme vynechat místo, kterému se dnes říká Mucholapka. Bývá označována za nejznámější z těchto objektů, a to díky obřímu betonovému megalitu. Ten dodnes budí vášnivé diskuze. Zatímco někteří badatelé tvrdí, že sloužil jako zařízení pro testování tajných technologií, jiní se domnívají, že se jedná o obyčejnou chladící věž.

Když Němci a Sověti začali trhat Polsko na kusy, rozpoutali 2. světovou válku. Jako spojenci

Ve zpřístupněných podzemních chodbách, které sloužily jako kryt, dnes najdeme muzeum s figurínami vojáků SS, dobovou kancelář a další zajímavosti. Máme tak pocit, jako bychom se ocitli přímo ve čtyřicátých letech minulého století. Na chodbách je pak instalována expozice věnovaná tajným zbraním třetí říše a před objektem si můžeme prohlédnout dobovou techniku.

FOTO: Soví hory

Soví hory - Podzemí OsówkySoví hory - Vchod do podzemí OsówkySoví hory - Osówka – podzemíSoví hory - Říčka – dobový kanonSoví hory - Říčka – nálezy
Další fotky
Soví hory - Zámek Jedlinka – RichthofenSoví hory - Zámek JedlinkaSoví hory - Zámek Jedlinka – kachlová kamnaSoví hory - Mucholapka – rekonstrukce dobové kancelářeSoví hory - Kryt MucholapkaSoví hory - Říčka – makety rakety V 2Soví hory - Mucholapka – dobová vojenská technikaSoví hory - Mucholapka – vchodSoví hory - Říčka – vchod do podzemíSoví hory - Říčka – strážniceSoví hory - Mucholapka 4Soví hory - Mucholapka 2Soví hory - Tip na výlet: Vydejte se k našim sousedům do Polska a pátrejte po tajemstvích třetí říšeSoví hory - Objekt ŘíčkaSoví hory - Říčka – obětem fašismu

Zcela jistě tento přehled není úplným výčtem zajímavostí, které můžeme navštívit u našich sousedů v Polsku, jen pár kilometrů od hranic. Těm ostatním se brzy jistě bude věnovat některý z dalších příspěvků.

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama