Záhadné podzemní tunely budovala III. říše s převážným využitím vězňů z koncentračního tábora Gross Rosen. Účel komplexů a samotné práce byly tajemstvím třetí říše. Jedním z nich je Osówka. Dnes jen Osówku navštíví sto tisíc turistů ročně. Nachází se pouhých šest kilometrů od hraničního přechodu v Janovičkách, nedaleko Glušice a má nejdelší turistickou trasu ze všech zpřístupněných objektů. Její stavba začala v roce 1943, kdy vznikal obrovský systém betonových podzemních hal, obranných prvků a nadzemních objektů. Někteří badatelé se domnívají, že tyto podzemní haly byly budovány pro výrobu tajných zbraní. Pádné důkazy však chybí. Osówka nabízí několik prohlídkových tras, od klasické až po adrenalinovou.
Dalším zpřístupněným objektem je Wlodarz (Vladař), nacházející se pod stejnojmennou horou v rulovém masivu. V širokém okolí najdeme ještě dnes stopy velice rozsáhlých prací. Až k hoře vedla úzkokolejná trať z odbočky Olszyniec. Dnes se turisté mohou v části podzemí svézt na loďkách, jelikož část podzemí byla zatopena. Prohlídka začíná v podzemním kině promítáním filmu o tomto objektu.
Třetí místo s názvem Rzieczka (Říčka), které lze navštívit, se nachází u vesnice Walim. Tento objekt se nedá přehlédnout. Již ze silnice je vidět maketa německé rakety V2 a zelený ženijní most.
Expozice, kterou si tu můžeme prohlédnout, končí působivou, obrovskou nedokončenou halou s figurínami vězňů. Má tak připomínat nelidskou práci, kterou museli vězni vykonávat. Do dnešních dnů se přesně neví, kolik zajatců zde při budování těchto obřích podzemních labyrintů zahynulo.
V okolí lze také navštívit zámek Jedlinka, kde v době druhé světové války sídlila kancelář organizace Todt, která dohlížela na stavbu projektu Riese. Na trávníku pak stojí replika letadla Fokker DR1. Jedná se v podstatě o památník Manfreda von Richthofena známého též jako Rudý baron. Byl to stíhací pilot první světové války. Hned vedle zámku najdeme místní řemeslný pivovar, který určitě stojí za vaši pozornost.
Při své návštěvě určitě také nemůžeme vynechat místo, kterému se dnes říká Mucholapka. Bývá označována za nejznámější z těchto objektů, a to díky obřímu betonovému megalitu. Ten dodnes budí vášnivé diskuze. Zatímco někteří badatelé tvrdí, že sloužil jako zařízení pro testování tajných technologií, jiní se domnívají, že se jedná o obyčejnou chladící věž.
Ve zpřístupněných podzemních chodbách, které sloužily jako kryt, dnes najdeme muzeum s figurínami vojáků SS, dobovou kancelář a další zajímavosti. Máme tak pocit, jako bychom se ocitli přímo ve čtyřicátých letech minulého století. Na chodbách je pak instalována expozice věnovaná tajným zbraním třetí říše a před objektem si můžeme prohlédnout dobovou techniku.
Zcela jistě tento přehled není úplným výčtem zajímavostí, které můžeme navštívit u našich sousedů v Polsku, jen pár kilometrů od hranic. Těm ostatním se brzy jistě bude věnovat některý z dalších příspěvků.